22 Eylül 2014, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Sayin yazar sen ancak lga_saw seferlerini ruyanda gorursun. Bir kere lga ic hat hizmeti veriyor. ( kanada statu nedeni ile ichat muamelesi goruyor. ) Birde hizmet verebilecegi en buyuk ucak B757. Guzel yazi ama diger yorumlardada belirtilen sallamalariniz nedeni ile tadi kacmis...
  • Lütfen ama lütfen.. Şu havacılık terimlerini doğru yazın çizin.. Bir de köşe yazarı olarak ahkam kesiyorsunuz.. TAV, SABİHA GÖKÇEN İ SATIN ALMADI VE SABİHA GÖKÇEN İ İŞLETMEYECEK.. Havalimanının yolcu terminalini, katlı otoparkını ve mütemmim cüzlerini % 40 pay oranında İSG A.Ş den hisse devri yöntemi ile bedeli karşılığında satın aldı. TAV, diğer büyük ortak ile birlikte SADECE SABİHA GÖKÇEN İN TERMİNAL İŞLETMECİSİ OLMUŞTUR. Sabiha GÖKÇEN'in sahibi, işleticisi ve meydan otoritesi HEAŞ'dır. Sayın yazar!! Saygılarımla...
  • Bu konuya SHGM nin el atması gerek, aksi taktirde her sene bir arkadaşımızı maalesef yorgunluk kaynaklı nedenlerden kaybedeceğiz. THY veya diğer şirketlerin umrunda mı acaba bu düzensiz uçuşlar, planlamalar, kuralsızlıklar???
  • 4 bacak uçup gece yarısı eve geldikten sonra ertesi gece kuveyte gitmek para hırsı olan birinin bile yapabileceği birşey değil. akşam 6 da çekip evine giden insanların insafına kalınca böyle olduk. daha da kötüye gideceğini düşünüyorum
  • İstanbul vitrindir.Buradan çıkmak demek sektörden elini ayağını çekmek demektir.TAV uçurumun eşiğinde son anda bir dala tutundu.Ve iyi yaptı.Stratejik bir hamle,tebrikler.Bundan sonrasını tahmin etmek zor değil,tekrar bu hamleyi düşünüp uygulayanları tebrik ediyorum.Tav terminal yöneticilerini eleştirmeye her zaman devam edeceğim,bu ayrı konu !
  • Topçu Hava Yolları
  • Fazla uçuş parası vb kaldırılır çözüm bulunurum acaba.
  • Aynı şey purserlar içinde geçerli..20 yaşındaki arkadaşlar boş çıkarken 40 lı yaşlarındaki purserlar memur olarak uçuşa veriliyor.halbuki o yolardan geçtiler şimdi tecrübe birikim zamanı...mesela kontrollüklerde neden değerlendirilmiyorlar.hep gençler oturuyor..

25 YAŞINDAKİ PİLOTLA 60 YAŞINDAKİ PİLOTA AYNI PROGRAM DÖKÜLÜR MÜ?

- Eylül 2008: THY’nin deneyimli pilotlarından Engin Şener, Bangkok'ta kaldığı otelde kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi.

- Mart 2013: Türk Hava Yolları'nda görevli kabin amiri Sema Müstecaplıoğlu'nun görev için gittiği Osaka'daki otel odasında kalbine yenik düştü.

- Mayıs 2014: Emekli Hava Pilot Yarbay Levent Kaledelen, evinde ölü bulundu.

-Ağustos 2014: Türk Hava Yolları’nda görev yapan Sırp kaptan pilot Zoran Pantin, evinde ölü bulundu.

- Eylül 2014: THY Kaptan pilotu Mehmet Gerçek, Bişkek'te otel odasında ölü bulundu.

Yukarıdaki bilgileri gönderen bir Airporthaber okuyucusu. THY'nin  filo ve uçtuğu nokta sayısı ile aynı oranda artış gösteren vakalar oldukça dikkat çekici. Radyasyon, basınç, stres, düzensiz uyku ve beslenmenin üzerine bir de artan tempo eklenince yukarıdaki tabloya yeni isimlerin eklenmemesi mucize olur. Osaka'da ölen kabin memurunu bir kenara bırakırsak hayatını kaybedenlerin yaşları 50'nin üzerinde. Yani 25 yaşındaki bir pilotla aynı görev saatlerinde çalışan 50 yaş ve üzerindeki pilotların bu tempoya ayak uyduramadıkları açıkça ortada. Yaş arttıkça periyodik sağlık kontrolleri aşağı çekilirken acaba yaş arttıkça görev süresinde de bir azaltmaya gidilemez mi? 25 yaşında bir pilot ile 60  yaşında bir pilotun aynı görev süresi alması ve aynı tempoya ayak uydurmak zorunda kalması insan doğasına aykırı değil mi sizce de?

 Havayolu şirketlerinin uçakların ütilizasyonunu artırma, pilotların da daha çok uçarak daha çok kazanma hırslarından kurtulması gerekiyor. Aksi taktirde bu tür ölüm haberlerini çok daha sık duyacağız ve her seferinde 'vah vah' diye dövüneceğiz.

TAV'IN ASIL AMACI NE?

TAV'ın Sabiha Gökçen Havalimanı hamlesi son yıllarda havacılık sektörünün en önemli sürprizlerinden biriydi. TAV'ın, biri Sabiha Gökçen Havalimanı ihalesinde diğeri İstanbul'a yeni havalimanı ihalesinde iki kez yenildiği Limak'ın İSG'deki hisselerini satın alması kimsenin beklediği bir durum değildi. TAV'ın bu hamlesinin ardında sadece Sabiha Gökçen Havalimanı'nı işletecek olmanın yattığını sanmıyorum.

TAV'ın çok daha uzak bir hedefi ve öngörüsü olduğu açık. Bana göre TAV yeni havalimanının belirlenen tarihlerde bitirilme olasılığını düşük gördü. Hatta TAV tarafında Atatürk Havalimanı ihalesi 2021'de bir kez daha uzatılabilir düşüncesi bile hakim. Yani TAV, gerek yeni havalimanın projesinin hesap edilen tarihlerde bitirilme olasılığını düşük gördüğü, gerekse o projedeki ortakların kırılgan yapısını hissettiği için eldeki kuşu yani Sabiha Gökçen Havalimanı'nı uzun yıllar İstanbul hava trafiğini tek başına yönetme düşüncesiyle almış olabilir. Eğer yeni havalimanı projesinde bir aksilik olursa en az 2021 yılına kadar her iki havalimanında da TAV olacak ve 3 yıl sonra havlu atacağı İstanbul'da küllerinden doğacak. 

Bu açıdan TAV'ın bu girişimi ayakta alkışlanır. Ayrıca TAV'ın Sabiha Gökçen Havalimanı işletmesine sinerji katacağını ve Atatürk Havalimanı ile entegre bir terminal olarak çok daha efektif kullanacağını söyleyebiliriz. Dolayısıyla Sabiha Gökçen Havalimanı bu süreçte şeytanın bacağını kırarak okyanus aşırı uçuşlara ev sahipliği yapabilir. Belki de La Guardia Havalimanı ihalesini de TAV alırsa Sabiha Gökçen-La Guardia seferleri çok uzak değil bile diyebiliriz.

25 YAŞINDAKİ PİLOTLA 60 YAŞINDAKİ PİLOTA AYNI PROGRAM DÖKÜLÜR MÜ?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

turkair ~ 4 yıl önce
Sayin yazar sen ancak lga_saw seferlerini ruyanda gorursun. Bir kere lga ic hat hizmeti veriyor. ( kanada statu nedeni ile ichat muamelesi goruyor. ) Birde hizmet verebilecegi en buyuk ucak B757. Guzel yazi ama diger yorumlardada belirtilen sallamalariniz nedeni ile tadi kacmis...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
belek07 ~ 4 yıl önce
Lütfen ama lütfen.. Şu havacılık terimlerini doğru yazın çizin.. Bir de köşe yazarı olarak ahkam kesiyorsunuz.. TAV, SABİHA GÖKÇEN İ SATIN ALMADI VE SABİHA GÖKÇEN İ İŞLETMEYECEK.. Havalimanının yolcu terminalini, katlı otoparkını ve mütemmim cüzlerini % 40 pay oranında İSG A.Ş den hisse devri yöntemi ile bedeli karşılığında satın aldı. TAV, diğer büyük ortak ile birlikte SADECE SABİHA GÖKÇEN İN TERMİNAL İŞLETMECİSİ OLMUŞTUR. Sabiha GÖKÇEN'in sahibi, işleticisi ve meydan otoritesi HEAŞ'dır. Sayın yazar!! Saygılarımla...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
. ~ 4 yıl önce
haklı
itirazım var ~ 4 yıl önce
yorumcunun yazdıkları tamamen doğrudur, havacılık terminolojisi ve terimlerine hakim olmak ve konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmadan yazmamak daha doğru olacaktır.
kokpit aşığı ~ 4 yıl önce
yazanın eline sağlık.. yazdıkları çok doğru....
tecrübe işi ~ 4 yıl önce
doğru söze ne denir ki...
hava yer ~ 4 yıl önce
Bu konuya SHGM nin el atması gerek, aksi taktirde her sene bir arkadaşımızı maalesef yorgunluk kaynaklı nedenlerden kaybedeceğiz. THY veya diğer şirketlerin umrunda mı acaba bu düzensiz uçuşlar, planlamalar, kuralsızlıklar???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
... ~ 4 yıl önce
4 bacak uçup gece yarısı eve geldikten sonra ertesi gece kuveyte gitmek para hırsı olan birinin bile yapabileceği birşey değil. akşam 6 da çekip evine giden insanların insafına kalınca böyle olduk. daha da kötüye gideceğini düşünüyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hehe ~ 4 yıl önce
pegasusa gel desem
bes ~ 4 yıl önce
aksam altı değil beş
TAV ~ 4 yıl önce
İstanbul vitrindir.Buradan çıkmak demek sektörden elini ayağını çekmek demektir.TAV uçurumun eşiğinde son anda bir dala tutundu.Ve iyi yaptı.Stratejik bir hamle,tebrikler.Bundan sonrasını tahmin etmek zor değil,tekrar bu hamleyi düşünüp uygulayanları tebrik ediyorum.Tav terminal yöneticilerini eleştirmeye her zaman devam edeceğim,bu ayrı konu !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THY Uzman ~ 4 yıl önce
Topçu Hava Yolları

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yanit ~ 4 yıl önce
Hayir: Temel Hava Yollari
Fazla uçuş para ~ 4 yıl önce
Fazla uçuş parası vb kaldırılır çözüm bulunurum acaba.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eren ~ 4 yıl önce
Aynı şey purserlar içinde geçerli..20 yaşındaki arkadaşlar boş çıkarken 40 lı yaşlarındaki purserlar memur olarak uçuşa veriliyor.halbuki o yolardan geçtiler şimdi tecrübe birikim zamanı...mesela kontrollüklerde neden değerlendirilmiyorlar.hep gençler oturuyor..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000