05 Ocak 2015, Pazartesi
Oya TORUM
Oya TORUM torumoya@hotmail.com

2014'ÜN EN'LERİ

Her havacılık işletmesinin elinde aynı teknolojiler, aynı olanaklar var. Fark yaratan, farklı uygulamaları hızla hayata geçirenler markalarını güçlendiriyorlar.

Yerde ve havada yolcuyu da içine alan faaliyetlerle her türlü pazarlama oyunu kullanılıyor. Hayal sınırları zorlanıyor. Neredeyse tüm havayolları, özellikle mobil teknolojinin olanakları ile “kutunun dışına çıkıp” yenilik yapma çabası içindeler. Son 10 yıldır yolculukla ilgili inovasyon niteliğinde geliştirilen uygulamalar herkeste merak uyandırıyor. 2014 yılında da uçak kabinlerinde, yolcu terminallerinde sunulan ürün ve hizmetlerin “en ilginçleri” seçildi ve yayımlandı.(1) Bunların hangileri yaygınlaşacak kısa sürede göreceğiz.

İlginç tasarım ve uygulamaların bir çoğunun oluşturulmasında; bir tür “beyin fırtınasına” benzeyen  “hack-a-thon” adı verilen yeni bir yöntem kullanılıyor. Hackathon; “hack” ve “maraton” kelimelerinden türetilmiş. Hack; oyunları, eğlenceyi, maraton da pes etmeden üretmeyi anlatıyor.

Hack-a-thon; bilgisayar programcılarının ve yazılım geliştirme ile ilgili kişilerin (grafik tasarımcılar, arayüz tasarımcıları, proje yöneticileri) bir araya gelip bir yazılım projesi üzerinde çalışma etkinliği olarak açıklanmakta. Bu etkinlikler bir gün/24 saat sürüyor. Bazen bu süreyi aşabiliyor. Facebook’taki, Yahoo’daki pek çok uygulama bu teknik sonunda oluşturulmuş. Hackathonlar genellikle etkinlik hakkında ve eğer varsa etkinlik konusu hakkında ya da sunumla/sunumlarla başlıyor. Sonra katılımcılar kişisel yetenek ve ilgilerine göre fikirler sunuyorlar. Saatler sürebilecek hackathon fırtınası başlıyor. 24 saat ve daha uzun süren, özellikle rekabetin ön planda olduğu etkinlikte katılımcılar genellikle pizza ve enerji içecekleriyle açlıklarını gideriyorlar. Uykusu gelen ise, bir köşede uyuyabiliyor! Hackathon oturumları sonunda tüm gruplar yaptıklarını sunuyorlar. Sunumlarda jüri kazanan takımı seçiyor ve kazanan  takım ödülünü alıyor. Çoğu hackathonda jüri sponsorlar ve organizatörlerden oluşuyor.

Hackhaton türü farklı katılımlı yöntemlerle oluşturulan 2014 yılının “en”lerinden bazı örnekler:

* Etihad Havayolları; Abu Dhabi, Londra, Sidney, New York gibi uzun uçuş yapan yolcularla yapılan çok sayıda toplantı ile uçuş deneyimleri paylaşıldı. Rahat uyuyabilme, yanındakileri rahatsız etmeme, kişisel mahremiyet öncelikli olarak ele alındı. Dokunmatik ekranlı TV ve Oyun paneli, AC şarj, USB bağlantısı da sağlandı. Ses geçirmeyen kulaklıklarla kullanma olanağı getirildi.

A380 ve Boeing 787-9 Dreamliners tip uçaklarında “eski trenlerdeki” koltuklardan esinlenerek, ekonomi koltuklarına, baş dayama parçaları ekledi. Kabinde kırmızı, yeşil, sarı olmak üzere 3 renkli bölüm kompoze edildi. Ekonomi bölümünde aydınlık ve rahat bir hava oluştu.

* Virgin Atlantic, takılabilir/giyilebilir teknoloji grubundan Google’ın gözlüklerini ve Sony’nin Smartwatch uygulamalarının uçuşlarında kullanılmasına izin verdi.

* Air France-KLM yolcu bagajları için önce bagaj etiketi (e-tag) ve sonra bavullara yerleştirilen çipli cihazlar ürettirerek kolay takip edilir hale getirdi. Samsonite işbirliği ile takip edilebilir/izlenebilir özel valizlerin modelleri üretildi. Yakın geleceğin yolculuklarında çok rağbet göreceği tahmin ediliyor.

* Çin’de “ucuz uçan” Spring Airlines kabin ekibine Google’ın gözlüklerini kullandırmaya başladı.

* “SAA” South African Airways, Geven Comoda koltuk firmasına A330 uçaklarının ekonomi bölümlerindeki koltuk arkalarını tablet yerleştirebilir şekilde yaptırttı. Kısa uçuşlarda uçurmayı planladıkları bu uçaklara IFE monte etmeyerek hem ağırlık, hem montaj ve hem de bakım masraflarından kurtuldular.

* Iberia ve Airberlin “smartwatch” ile boarding yapan havayolları arasına katıldı.

* Hindistan’da “ucuz uçan” havayolları uçuşlarda satılan yiyecek paketlerini değiştirdi. Paketler, ilgi çekmek için, neşeli karikatürlerle tasarlandı.

* Mumbai merkezli Jet Airways’in havayolu olan JetKonnect ise uçuşta satılan ürünler için hikâyeler oluşturdu.

* Servair İkram Şirketi Air France uçuşlarında haftalık menü uygulaması başlattı.

* Taiwan’ın ulusal kuruluşu, Çin Havayolları B777-300ER uçuşlarında 2 önemli tasarıma yer verdi. Biri B/C için lobi, diğeri “aile koltukları”. Aile koltuklarında; bir sıradaki 3 ekonomi koltuğunu birleştirerek, başlık ve ayak dinlendirme bölümlerini kullanarak standart 190 x 90 yatma alanı oluşturdular. Ekonomi bölümünün ikinci sıradan başlayarak 10 sırasına bu koltuklar yerleştirilerek, 3 kişilik bilet karşılığında “business koltuklardan” daha ucuz dinlenme imkânı sağlanmış oldu. Gökyüzü lobisinde de hurma ağacı renkleri özel aydınlatma oyunlarıyla mistik bir havaya büründü. Yeni B/C konsepti daha rahat ve kimseyi rahatsız etmeden okumaya imkan verir durumda.

* KLM “yardım etme mutluluğu” adını verdiği yeni bir proje ile sosyal medyayı kullanan yolcularının karşısına çıktı. Amaç KLM markasını tutundurmaktı.

5 gün boyunca yolculuk deneyimlerini sosyal medyada paylaşanlara anında kısa mesaj gönderileri, bir kahvaltı önerisi, uyandırma notu, şarap, youtube’den video, instagram’dan bir resim paylaşımı gibi çeşitli sürprizler yaptılar. Bu sürprizler KLM yolcusu olsun olmasın tüm yolcuları kapsadı.

Newyork’un yoğun trafiği nedeniyle yolda kalan yolcuları Hudson nehrinden motorla aldırarak onları şaşırttılar. Üstelik de o yolcular KLM ile uçmuyorlardı.

Schiphol’de yolcu terminallerinin önündeki alanda, özel tasarımla yaptıkları medya-basın odasında, 30 görevli, tüm yolcuların sorularını yanıtladılar.

* Son yıllarda havalimanlarındaki ikram arabaları, aynı zamanda markanın pazarlama aracı oldular. Havada sundukları lezzetleri yerde de potansiyel yolcularına da tattırmaya başladılar. Bu etkinlikler sosyal medyadan da duyuruldu.

* JetBlue yolculuk sırasında veya sonrasındaki “iyilik” içeren hikâyelerini biletle ödüllendirdi. Hikâyelerde gidilen yer, neler yapıldığı anlatılacak ve hediye biletle uçması önerilen kişiye de yer verilmesi ön koşuldu. Böylece her hikâyenin içinden bir başkası da kazanarak çıkmış oldu. Projenin adı “iyilik zinciri…”

* Cebu Pacific muson mevsiminde Hong Kong - Filipinler uçuşlarında promosyon uyguladı. Muson mevsiminde Hong Kong’da sadece 100 saat güneş görünürken Filipinler’de güneşli günler yaşanıyor. Uçuşları özendirmek için; dış mekânlarda yapacağı farklı bir kampanya türünü duyurdu. Bunu sosyal medyadan, youtube’dan duyurdu. Hatta yağışlı havalar da kampanyanın bir parçası oldu. Su geçirmeyen bir malzeme üzerine QR kod ile aplike edilen şifreler şehrin işlek merkezlerine yerleştirildi. Islanınca netleşen yazıda “Filipinler’de Güneş” ifadesi ve QR kodu görenler akıllı/android telefonları ile “şifreyi” okuyup verilen numaraya mesaj atarak, %50 indirimli bilet kazandılar. Cebu Pacific yolcu sayısını %37 arttırdı.

* KLM yolcularına farklı dokunuşlarla keyifli anlar yaşattı. Belirli bir günde uçanlar için, koltuk başlıklarındaki kullan-at örtülere, yakınları tarafından sürpriz olarak, selam/sevgi cümlecikleri yazıldı, resimleri konuldu. Örneğin; eşinizi uğurluyorsunuz… Eşiniz, ya da sevgiliniz uçağa bindiğinde koltuğunun başında sizin mesajınızı buluyor… Başlıklara uçuş sırasında da mesaj yazılabiliyor. Uçağın içi cıvıl cıvıl neşe doluyor.

* BA ileri teknoloji ürünü olan Mutluluk Battaniyeleri adını verdiği fiber optik malzeme ile üretti. Bu nöro-battaniye yolcunun duygularını takip ederek renk değiştiriyor. Kullanmayı kabul eden yolculara, beyin dalgalarını battaniyeye aktaran bir cihaz veriliyor. Yolcular bu cihazı başlarına takıyorlar. Kabin ekibi de tepkileri kırmızıdan maviye doğru değişen renklerle takip ediyor. Sevdikleri yemeği yerken, oyun oynarken, rahat bir durumda uyurken renk mavi… İyi bir uçuş uykusunun önemini vurgulayarak yataklı koltukların pazarlanmasında kullanıyorlar.

* American Airlines 2013’te geçirdiği krizden sonra imajını düzeltmek üzere bir seri yeniliğe girişti. Mobil uygulamalarla neler yapılacağını, 60 uzmanın katıldığı hack-a-thon  metoduyla çalıştılar. Sonunda çok sayıda yeni uygulama ortaya çıktı. Yolculara hangi bilgilerin ulaştırılmasının onların işine yarayacağı, bu bilgilerin takılabilir/giyilebilir teknolojilere aktarımı belirlendi. Uçağa alınış saati, kapı bilgisi, yol/yer bulma vb için SITA ile birlikte çalışarak,  Dallas/Fort Worth limanının nerelerine ne tür i-beacon/yol göstericiler konulacağı saptandı. Virgin Atlantic de Heatrow’da, Virgin Klüp kurarak, küçük bir deneme yaptı. Yolcularına akıllı telefonlarla, uçuş bilgilerinin yanı sıra, uçak içi eğlence programlarının bilgilerini de sundu. Duty Free mağazalarındaki indirimli ürünleri, promosyonları da duyurdu.

* EasyJet, Toulouse Havalimanında, yolcularına 10 yıl boyunca taşıdığı 10 milyonuncu yolcuyu bulma oyunu oynattı! Yolcular sorular sorarak 10 milyonuncunun kim olduğunu bulmaya çalıştılar.

* Türk Hava Yollarının ise yaptığı çok sayıda yenilikçi uygulama diğer havayollarına da esin kaynağı oldu. Bunlar arasında; uçan aşçılarla yöresel ve dünya mutfaklarından yemekler sunulması, National Geographic People’da (tv) da yayınlanan uçulan noktalar ve hizmetlerle ilgili olarak çekilen filmler, check-in bankolarında çalışanların performansının yolcular tarafından değerlendirilmesi de en iyi uygulamalar arasında yer aldı.

Ayrıca: Geniş gövdeli uçakların kabin içi mekânlarında, yıllardır uygulanan bar gibi, yeni ve farklı fonksiyonlara yer verdiler. Örneğin; British Airways’in açık mutfağı, American Airline’ın otellerden esinlenip, orta galleyi sosyal bir alana dönüştürerek tasarladığı lobisi, Japon Airlines’ın, Boeing 777-300ER seferlerinde uçurduğu, Şikago kütüphane ödülünü kazanan, fotoğrafların sergilendiği Gök Sanat Galerisi (Sky Gallery) ile fark yarattılar. American Airlines’ın B787 ekonomi bölümü galleyinde düzenlediği, yolcularına gezinme ve vakit geçirme olanağı veren “wander wall” tasarımı da yılın yeniliklerindi.

(1)  http://www.airlinetrends.com/2014/12/16/best-airline-product-and-service-innovations-of-2014/

http://www.airlinetrends.com/2014/12/12/innovative-airline-marketing-campaigns-2014/

2014'ÜN EN'LERİ

Facebook Yorum

Yorumlar

A.Y. ~ 3 yıl önce
Havacılıkta hizmette farklılaşmak en önde gelen rekabet avantajı, yerine göre fiyattan da etkili tercih sebebi denebilir. Yukarıdaki yaratıcı çalışma yöntemi ve 2014'ün yenilikçi hizmet örnekleri çarpıcı. Esasen yolcu gözüyle bakıldığında daha alınacak çok mesafe var. Mühim olan, havayollarının bir yandan yenilikçi hizmet yelpazelerini geliştirirken, diğer yandan mevcut iyi örnekler üzerinden de kendi ekosistemlerinde uyarlama yapmaları. Böylelikle daha yolcu memnuniyetine daha hızlı erişim ve geri dönüş yolu da kullanılmıuş olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000