29 Aralık 2014, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com

2014'TE NELER OLDU NELER?

Acısıyla tatlısıyla bir yılı daha geride bıraktık. Türkiye açısından hareketli bir yıldı. Ancak havacılık sektörü açısından baktığımızda önceki yıllara göre 2014 yılı için nispeten daha durgun bir yıldı diyebiliriz. Bir yıl içerisinde daha çok THY ve Pegasus Havayolları'nı konuştuk. Onların hemen peşinde Atlasjet ve Onur Air'in hamleleri vardı. Sabiha Gökçen Havalimanı işletmecisi Limak'ın sürpriz SAW kararı, TAV'ın sonuçsuz kalan SAW'ı alma planları vardı. Şirketlerde üst düzey ayrılıklar, dahası şirket ayrılıkları vardı.

Ben de kendime göre 2014 yılında yaşanan olayları derledim. Bakalım nasıl bir yılı geride bırakmışız.

2014 yılının tüm dünya üzerinde en şanssız havayolu şirketi kuşkusuz Malezya Havayolları oldu. Mart ayında bir uçağı kaybolan ve halen bulunamayan Malezya Havayolları'nın bir uçağı da Ukrayna hava sahasında vuruldu. Bu iki olay sonrası batmanın eşiğine gelen  Malezya Havayolları, 2014 yılının bana göre en şanssız şirketi oldu.

Yılın en çok konuşulanlarından biri yolsuzluk iddialarıyla gündeme gelen Türk Hava Kurumu'ydu. Son yıllarda uçak projesini, üniversitesini, kurduğu şirketleri ve hep pozitif haberlerini okumaya alıştığımız THK'nın genel başkanı Osman Yıldırım'ın büyük bir yolsuzluk operasyonunda tutuklanması Türk Hava Kurumu açısından felaketle eşdeğerdi. Türk Hava Kurumu'nu bu duruma getiren eski Genel Başkan Osman Yıldırım, yılın en büyük hayal kırıklığı yaratanı oldu.

Üçüncü havalimanı yapılacak mı yapılamayacak mı tartışmaları arasında Sabiha Gökçen Havalimanı işletmecisi Limak'ın hisselerini TAV'a satacağını açıklaması yılın ön önemli satın alma girişimlerinden biriydi. TAV ile Limak el sıkışmasına rağmen Malezyalı ortağın, " Satın alma önceliğimi kullanıyorum" diyerek hisselerin tamamını alması, hayalleri yıkılan TAV açısından yılın en büyük hüsranıydı.

Çukurova Havalimanı yapım ve işletme ihalesini alan Koçoğlu grubuna bağlı Skyline'ın projeyi tek başına ilerletememesi ve projenin durması da yılın en başarısız projesi olarak öne çıktı.

DHMİ'nin bir türlü hayata geçiremediği SMART projesi, son birkaç yılda olduğu gibi bu yılın da en büyük yılan hikayesiydi.

AKP eski Milletvekili Muhammed Çetin ile THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu arasındaki atışmalar yılın en önemli polemiğiydi.

THY ile Lufthansa bir türlü ağız birliği etmese de ortak bir uzun menzilli low cost havayolu projesi, yılın en sürpriz girişimiydi.

Myjet havayolu projesinin 6 aydan uzun zamandır SHGM'nin kurulum onayı alamaması da yılın en büyük defansıydı.

THY ile ortak kargo taşımacılığı yapacağını söyleyerek kapıdan değil bacadan girme yolunu seçen  Batu Airlines ise yılın en beceriksiz projesiydi.

TGS'nin bir kez daha kazandığı THY yer hizmetleri ihalesi, bu yılın en önemli ihalesiydi.

Petrol fiyatlarının neredeyse yarı yarıya düşmesi havayolu şirketleri için yılın piyangosuydu.

TGS'nin yeni üniforma tercihi, kesin onaylanmamış olsa da o haliyle yılın en zevksiz üniforma tercihiydi.

Hacı Say'ın Sunexpress Havayolları'ndan beklenmedik şekilde ayrılması yılın en önemli ayrılığıydı.

Yılın ataması Teknik AŞ Genel Müdürü İsmail Demir'in Savunma Sanayii Müsteşarlığı'na getirilmesiydi.

İstanbul Air Show için Türkiye'ye gelen Boeing 747-8 ve Airbus 350, yılın en ağır misafiriydi.

Yerli üretim Hürkuş'un göklere çıkması da yılın en anlamlı uçuşuydu.

Yılın en çok konuşulanı, " Yeni havalimanı yapılınca Atatürk Havalimanı kapatılacak mı, yeşil alan mı olacak, kargo amaçlı mı kullanılacak?" tartışmalarıydı.

Yılın kötü olayı Ebola salgınıydı..

Filosundaki pervaneli ATR'ler yerine jet motorlu Embraer'leri filosuna katan Borajet, yılın en radikal kararı alan şirketiydi.

Yılın en başarılı genel müdürü, satışı yılan hikayesine dönen Onur Havayolları'nın, Avrupa'ya tarifeli uçuş ağı ören ve Arabistan operasyonlarına üç uçak daha takviye eden, bu arada TÖSHİD'e de başkan olan Teoman Tosun'du.

Aylarca yerli üretim uçak diye lanse edilen THK'nın uçak projesinin kopya bir kit uçak modeli olması yılın fiyaskosuydu.

Türk Hava Kurumu'na yönelik rüşvet ve yolsuzluk operasyonuna  gerekçe olan Airporthaber'deki haberlerin mahkeme kararıyla yayından kaldırılma girişimleri yılın sansürüydü.

29 Mayıs 2012'de sendikanın eylemine katılan 305 THY çalışanın işlerine geri dönmesi, yılın en önemli geri dönüşüydü.

Ayda 14 kez ücretsiz pas uçma hakları sona erdirilen THY pilotları, yılın en dramatik hak kaybını yaşayanlardı.

 Zagrosjet'te erken ayrılık ve  Ukrayna'da kurulan şirketin operasyonlarının durdurulması Atlasjet'i yılın en çok kaybedeni yaptı.

Bana göre yılın özeti bunlardı. Mutlaka sizlerin de farklı düşünceleri, önemli gördüğünüz olaylar vardır. Umarım 2015 yılı, geride bıraktığımız yıla göre sadece havacılık değil bir çok açıdan güzel bir yıl olur.

Herkese iyi bir yıl diliyorum.

2014'TE NELER OLDU NELER?

Facebook Yorum

Yorumlar

yolcu. ~ 4 yıl önce
Çukurova'nın Skyline ile hiç ilgisi yok, biraz dikkat lütfen.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
305 ~ 4 yıl önce
29 Mayıs eyleminden dolayı 305 değil 400'ün üzerinde ve içlerinde eylem günü havalimanında bile olmayan personel işten çıkartılmıştı. Bu personelin hepsi maalesef THY işvereninin ve Hava-İş Sendikası yönetiminin söz verdiği gibi işlerine dönememişlerdir. Dönenlerin de bir kısmına, yakın zamanda savunma verilerek işten çıkartılmış geri kalanlar da diken üstünde çalışmaktadır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
MYJET ~ 4 yıl önce
MYJET defansı 6 ay değil 10 ayı bile geçmiş. İlk başvuru Şubat 2014'te. Şubat 2015'e kadar da sonuçlanmazsa SHGM'nin önünde eş, dost, konu, komşu ve siz değerli basın mensuplarının da katılımıyla 1. başvuru yıl dönümünü kutlamak gerekebilir. Tabi bu olayın kahramanlarına da birer plaket vermeği de unutmamak lazım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000