30 Kasım 2015, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Bu işe de Yavuz Güver in elinin değmesi gerek, thy de arkadaşlarını dostlarını nasıl sattığını unutmadık.
  • Devam marabalara yazan kişiye ithafen...Birilerinin köpeği olmayı kabul ederek 2000 den fazla maaş almayı kabul ediyosan,hakkiyla mulakatlari geçen kişilerin önüne sendikacilik ya da torpille girecek kadar niteliksiz ve onursuzsan o da senin marabaliğın.,thy yolcularinin ònünde el pençe divan biat kültürcüsü kılığında çıkacaksan ki o tiplere yatkınsin belli ama aldığın para yüzünden ses çıkaramayacak kişiliksiz biri olup çikacaksan da senin marabalığın.
  • bunlar kendlerinı orgutleyemiyorlar bizimi orgutluyecekler
  • ne kadar adice dolaplar dönüyormuş arkadaşım! biz efendi gibi başvurduk, daha iyi çalışma şartları, daha insani bir yaşam standardı için tüm şartları sağladık, yılların tecrübesiyle mülakatları geçtik. bu ayak oyunlarını hiç hesaba katmadık. olayların bu noktaya gelmesinde kimin parmağı varsa hepsi hakettiğini bulur inşallah.

10 kişiyi üye yap, THY'de işi kap!

Hava İş Sendikası, Ağustos ayında Pegasus Havayolları'nda örgütlenmek için kolları sıvamıştı. İnternet üzerinden örgütlenme çalışmalarını başlatan sendika, düşük ücretle çalışan Pegasus çalışanlarına daha iyi şartlarda çalışma ortamı ve toplu iş sözleşmesi sayesinde THY şartlarında çalışma imkanı vaad ediyordu.  Aradan 4 ay gibi bir zaman geçti. Ancak gelinen noktada Pegasus Havayolları'ndaki örgütlenme çalışmaları için, tam tabirle fiyasko diyebiliriz.

Resmen açıklanmasa da sendikalı Pegasus çalışanı sayısı hedeflerin çok çok altında kaldı. Aslında Pegasus çalışanlarının ağır çalışma şartları düşünüldüğünde,  pembe vaadlerin de etkisiyle yoğun bi üye akışı sağlanabilirdi. Ancak kimse inanmadı. Bir Abant gezisi sayısı kadar üye çıkaramadılar! Çünkü THY yönetiminin desteğiyle göreve gelen Hava İş yönetimi onlara da inandırıcı gelmedi.

Daha önce Hava İş'in örgütlenme konusundaki eksiklerini ve yanlış yöntemler tercih ettiğini yazmıştım. Hava İş'in mevcut yöntemle Pegasus'ta örgütlülüğü sağlayamayacağı zaten gün gibi ortadaydı ancak asıl amaç gerçekten örgütlenmek miydi? İşte bundan çok da emin olamıyordum. Bana gelen bilgiler, asıl amacın üzüm yemek değil bağcıyı dövmek olduğunu ortaya koyuyordu ki, yanılmadığımı anladım.

Biliyorsunuz bir önceki Atilay Ayçin yönetiminden kalan son kale Anadolu yakası şube başkanlığıydı. Orasını ele geçirmek de mevcut üyelerle mümkün olmadığı için yeni üyelere ihtiyaç vardı. Çünkü Anadolu yakasında TGS, Gözen, TEC gibi şirketlerdeki üyeler yeni yönetime mesafeliydi. Teknik de iş kolu değişikliği sonrası elden çıkınca geriye tek bir alternatif kaldı. O da mevcut yönetimin yeni üye bulması. Bunun için de en makul hedef Pegasus'tu. Ancak, sendikanın beklediği gibi gelişmedi işler. Pegasus'ta örgütlenme hamlesi etkisiz kaldı. Vaadlere rağmen çalışanlar ikna edilemedi.

Tam bu sırada da sendika yönetimini göreve getiren THY devreye girdi. THY'de herkesin bildiği insan kaynaklarından bir isim,  yeni bir planı devreye aldı. Sendika üyeliği karşılığında Pegasus çalışanlarına THY'de çalışma kartını masaya koydu. Buna göre, eğer sendikaya üye olursan ve beraberinde en az 10 kişiyi sendikalı olmaya ikna edebilirsen THY'de işin hazırdı. Aksi takdirde mülakatleri geçsen de THY'de işe girmek hayaldi. Bunun için THY'nin mülakatlarını geçenler sendika tarafından tek tek arandı. Bu kişilerin telefon numaralarının kimler tarafından neden sendikaya verildiği konusu da işin tartışılması gereken bir başka boyutu! Sonuçta, kişisel becerileriyle mülakatları geçenler harıl harıl üye yapma gayretine girdi. Ancak bir çoğu kendisi üye olmasına rağmen, sendikanın en az 10 üye yap talebini yerine getiremedi. Böyle olunca THY girişleri de askıya alındı. Nasıl çark ama?

THY'nin sendika yönetimi ile iyi ilişkiler içerisinde olduğunu biliyoruz. Ve bunu sendika yararına olabilecek şekilde sonuna kadar kullanıldığını da. Ancak THY yönetiminden bazı isimlerin sendikaya destek boyutundan sendikacı gibi hareket etmeye başlamasını da açıkçası çok yadırgıyorum. THY'nin artık elini sendika üzerinden çekmesi gerekir. Çünkü sendika ile yönetim arasındaki bu dirsek teması, toplu iş sözleşmesinde mevcut üyelerin aleyhine işleyecek bir hal alacak ki, bu da THY çalışanlarının geleceğini negatif etkileyecektir. Bırakın  sendika sendikacılığını, işveren işverenliğini yapsın. Haksız mıyım?

GENEL HAVACILIK MASAYA YATIRILDI
Genel havacılığın sorunları, hafta sonunda İstanbul'da enine boyuna tartışılırken genel havacılığın tüm alanlarındaki oyuncularına, " Nedir şu dertleriniz anlatın bakalım" denilerek büyük bir de fırsat sunuldu. DHMİ Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım, panel öncesinde aile ortamında gibi rahat konuşabilirsiniz mesajını da verince herkes eteğindeki taşı korkmadan çekinmeden döktü. Forumun içeriğine geçmeden genel havacılık forumu için hazırlanan görselde, yine ticari havayolu uçaklarının kullanılması iyi niyetle organize edilen forumun belki de tek kusuruydu!
Uçuş okulları, amatör ve sportif havacılar, genel havacılık ve balon şirketleri sorunlarını ve beraberinde çözüm önerilerini tek tek ortaya koydu. Konuşmacıların anlattıklarından sorunların kar topu gibi yıllardır büyüdüğüne şahit olduk. Ortaya konulan sorunların tek tek çözülmesi belki kısa süreçte mümkün değil ancak çözüm konusunda ilk adımların atılması açısından son derece önemliydi. SHGM Genel Müdürü Bilal Ekşi ve DHMİ Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım, forum süresince dikkatle anlatılanlara kulak verdi. Yıllardır ötelenen sorunların kısa, orta ve uzun vadede çözümü noktasında notlarını aldılar.

Katılımcıların sorunları neredeyse ortak. Daha fazla eğitim sahası, gelişmiş havaalanı alt yapıları, frekans yoğunlukları, yakıt sorunları, yedek meydan ve slot problemleri... Bütün şirketlerin bunların dışında kendine göre sıkıntıları, kısa ve orta vadede çözülebilecek çözülemeyecek sorunları  var ancak işe bence 30 yıllık pilot Oben Oğultarhan'ın konuşmasını referans alarak başlamak lazım. Flüt çalmak isteyen çocuğa Mozart'tan Vivaldi dinleyeceksin baskısı kurmadan, önce havacılık kültürünü yerleştirmekle işe başlamak en doğrusu olacaktır.  Gerisi zaten kolay...

10 kişiyi üye yap, THY'de işi kap!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (56)

Yavuz Güver ~ 3 yıl önce
Bu işe de Yavuz Güver in elinin değmesi gerek, thy de arkadaşlarını dostlarını nasıl sattığını unutmadık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yavuz'a ~ 3 yıl önce
Unutmayacağız unutturmayacağız, eşini dostunu para için satan birinden daha fazla ne beklenebilirki.Hatadan götürdüğü paraları, gencecik insanların alınterini, hakkını nasıl yediğini unutmadık.Umarım bu insanların ahı sevdiklerinden çıkar.
Talta ya yakışmıyorsun ~ 3 yıl önce
Yavuz güver denen şahsiyet o makama hiç yakışmıyorsun, uzun zamandır hakkındaki yorumları okuyorum atölyelerdeki teknisyenlerle konuşuyorum ve yorumların ne denli haklı olduğuna karar verdim, insanda biraz utanma gurur vs. olur, hala pişkin pişkin insanların yüzüne bakmaya utanmıyorsun değilmi, yazık gerçekten çok yazık şirketin adını lekeliyorsun, bizim gibi alınteriyle çalışan teknisyenlerin adını lekeliyorsun, biraz onur ve gurur lütfen.
Düzen bozuk ~ 3 yıl önce
Devam marabalara yazan kişiye ithafen...Birilerinin köpeği olmayı kabul ederek 2000 den fazla maaş almayı kabul ediyosan,hakkiyla mulakatlari geçen kişilerin önüne sendikacilik ya da torpille girecek kadar niteliksiz ve onursuzsan o da senin marabaliğın.,thy yolcularinin ònünde el pençe divan biat kültürcüsü kılığında çıkacaksan ki o tiplere yatkınsin belli ama aldığın para yüzünden ses çıkaramayacak kişiliksiz biri olup çikacaksan da senin marabalığın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
saçmalamış sin ~ 3 yıl önce
Birseyler saçmalamış sin ama ne dedigini kendin de bilmiyorsun. Benim dedigim cok açık. Seçim yapacaksin. Sendikalu olup birileri senin adina mücadele edecek yada önüne atilan kemiğe razı olacaksın. Kapiş??????? Sen anladiğım kadariyla önüne atilan kemiğe razi olanlardansin. O zaman afiyet olsun maraba.
Mış mış mış ~ 3 yıl önce
Hangi sendikadan bahsediyosun.tamam sendikacılık anayasada var..tarafsız bir sendika işçinin işverene karşı haklı mücadelesine önayak olur.kendisine rakip olup tehdit oluşturabileceği bir firmanın çalışanlarını tehdit korkutma yoluyla yanına çekmek için taklalar atmaz.kim bu mahalle çeteleri gibi adamlar?pgs takileri kenara çekip 10 üye şartıni thy adına ne hakla yaparlar?bu ülkede inançlı imanlı allahtan korkan bi insan hiç mi kalmadı bu gidişatı durduracak?danişiklî dövüş.thy nin ekmeğine yağ çalmak..
kartal ~ 3 yıl önce
bunlar kendlerinı orgutleyemiyorlar bizimi orgutluyecekler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
:)) ~ 3 yıl önce
Sizin örgütlenmeye niyetiniz yoksa neylesin kamil zırtapozlar. Hepiniz razısınız önünüze atılana.
brain wash ~ 3 yıl önce
ne kadar adice dolaplar dönüyormuş arkadaşım! biz efendi gibi başvurduk, daha iyi çalışma şartları, daha insani bir yaşam standardı için tüm şartları sağladık, yılların tecrübesiyle mülakatları geçtik. bu ayak oyunlarını hiç hesaba katmadık. olayların bu noktaya gelmesinde kimin parmağı varsa hepsi hakettiğini bulur inşallah.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000