Tevfik UYAR
Tevfik UYAR tevfikuyar@airporthaber.com

5 REKABET

Alman ve Türk gazetelerindeki haberler iki şirket arasında gizli bir savaşın başladığı yorumlarını içeriyor. Fatih Altaylı da köşesinde THY’nin Lufthansa’dan kazık yediğini yazmış. Bir ara gözüme “Gezi olaylarını da organize eden Almanya THY’nin büyümesinden rahatsız” yorumları bile ilişti.

ZAMANI GELDİ

Okurlarım daima tarafsız olduğumu bilirler. THY’nin uygulamalarını rasyonel bir çizgi içerisinde değerlendirerek destek çıktığımız da olmuştur, eleştirdiğimiz de, tıpkı bu grev sırasında olduğu gibi kesin olarak karşısında durduğumuz da.

TARAFIMIZ BELLİ OLSUN…

Her iki tarafı da haklı ve haksız bulduğum hususlar olsa da, korunması gereken emektir ve grev hakkı kutsaldır.

ALDATMA SANATI

Şimdi sizlerle biraz uzun ancak kesinlikle çok büyük dersler içeren bir hikaye paylaşmak isterim. “Ticari Kimlik”

MEDENİYETLER NASIL ÇÖKER / AYAKTA KALIR?

Daha önceki yazılarımda pek çok kez överek bahsettiğim "Tüfek Mikrop ve Çelik" adlı kitabın yazarı Jared Diamond'ın Timaş yayınlarından çıkan "Çöküş" adlı kitabı tarihin ilginç bir sahnesine dikkat çekiyor: Çöken medeniyetler, çöküş sebepleri ve şekilleri.

BEHLÜL KAÇAR THY UÇAR...

Bilirsiniz bizimki de dahil pek çok dil soldan sağa yazılırken arapça sağdan sola yazılır. Bu yüzden bizim için zamanın akışı da kağıdın üzerinde soldan sağadır. Yani takvimlerde günler sağa doğru artar, bir zaman çizelgesi ile karşılaşırsanız uzanımı soldan sağadır. Araplarda da tam tersi.

“DÜNÜN ÇÖZÜMLERİ BUGÜNÜN SORUNLARI”

Peter Senge’e ait bu deyişi, doktora dersleri sırasında “Çağdaş Yönetim Yaklaşımları” dersi aldığım saygıdeğer hocam Doç. Dr. Sera Özbaşar’dan duyduğumda adını koyamadığım bir hissiyata en sonunda bir isim bulduğumu hissettim.

SEMA AMİR’İN ARDINDAN: DÜNYA EMEKÇİ KADINLARI GÜNÜ

New York’taki dokuma fabrikasının emekçi kadınları için önemli bir gündü. Daha ucuza daha uzun süreler çalıştırabildikleri için özellikle istihdam edilen kadınlar her gün olduğu gibi o sabah da hiç memnun olmadıkları ancak çalışmaya da mecbur oldukları işlerine gidiyorlardı.

HAVA-TAKSi BAŞKA HAVAYOLU BAŞKA

Karmaşık bir sistemi sınıflandırmanın pek çok yolu vardır, çünkü sistemdeki alt sistem ya da eleman sayısı arttıkça kategorizasyon imkanı artar; ancak nitelikler birbirinden bağımsız ise bu durum net basit bir sınıflandırma imkanını zora sokar.

THY’DE ŞALVAR DAVASI: KÜYERELLEŞME

Cumartesi günü olanı biliyorsunuz: THY’nin yeni kabin ekibi üniformaları tasarımları olduğu iddia edilen bir fotoğraf sosyal medyaya düştü. Bir kıyamet koptu ki sormayın…

GÖNÜLLÜ UÇUŞ HEKİMİ

Diyelim ki tıp doktorusunuz. Çok uzun bir seyahat için uçağa bindiniz ve kısa bir süre sonra bir yolcu yediği ya da içtiği bir şey dolayısıyla ciddi bir şok geçirdi, ya da mevcut bir hastalığı yüzünden komaya girdi.

HAVACILIK SES GETİRİR

Dün THY’nin İstanbul-Cidde seferini yapacak olan uçakta kargo bölümünden gelen sesler üzerine kargo kısmında davetsiz bir misafir olabileceği üzerine uçak geri döndü.

STRATEJİ: POLAKA POLAKO

Hırvatistan’a gittiğim bir vakitte Zagreb’te bir hostelde kalmıştım. Hostel; yani otel gibi ayarlanmış bir ev, ev içerisinde oda, bu odalarda verdiğiniz ücrete göre ya sadece sizin kaldığınız ya da başkalarıyla yurt mantığıyla paylaştığınız işletmelere deniyor. Şirin bir ev, evin odaları, herkesin ortak kullandığı bir salon ve evi işleten Lovro adında bir Hırvat… Bütün yapı bu.

HAVALİMANINDA RETİNA TARAMASI VE KİŞİSEL HAKLAR

Demokrasi sadece bir yönetim biçimi değildir. Aynı zamanda bireysel hak ve özgürlüklerimiz için bir hak paketidir. Demokratik, otoriter ya da totaliter rejimleri birbirinden ayrıran en önemli kısım, vatandaşlara sağlanan hak ve özgürlükler kısmıdır.

SIRTINIZI KAŞIYAN TEKNOLOJİ

Çok değil, yaşı yirminin üzerinde olan herkes bilir ki, eskiden her şey bu kadar kolay değildi ve teknoloji çok hızlı ilerledi…

MUHTEŞEM YÜZYIIL VE THY

Beni tanıyanlar TV izlemediğimi bilirler. Gerçekten de “Muhteşem Yüzyıl” dizisi nedir, nasıldır bilmem. Tek bildiğim Kanuni dönemini anlattığı, tarihi gerçeklerden faydalanılarak bir dizi kurgulandığı, bu kurgunun zaman zaman siyasilerde ya da hassas insanlarda rahatsızlık yarattığı.

ÖDEMELERDE RUS OLTACILARA DİKKAT!

Bir havayolu işletmesi müthiş bir organizasyondur. Müthiş bir şirket olmak zorunda değildir, ya da müthiş bir kâra sahip olmak zorunda da değildir, ancak müthiş bir organizasyona sahip olmak zorundadır.

YUMRUKTAN TASARRUF!

Sporcularımızı toplamda 38 saat kara yolculuğuna göndermenin sebebi olarak yapılan bu açıklamayı direkt olarak kabul edebilirsiniz. Ya da biraz kuşkucu davranarak, en azından bir fikir sahibi olmak için doğrulayabilirsiniz de… Ben doğrulama yolunu seçtim:

ALKOLE KARŞI EMNİYET YÖNETİMİ

7 Aralık’ta Türkiye’de de gösterime girecek olan, Robert Zemeckis’in yönettiği ve Denzel Washington’un başrolünü oynadığı “Flight” (Uçuş) adlı film önce bir kazayı başarılı bir şekilde yöneterek uçaktaki tüm yolcuları yüksek olasılıklı bir ölümden kurtardığı için kahraman ilan edilen, ancak daha sonra uçuş öncesinde alkol kullandığı ortaya çıkan bir pilotun bu süreçte yaşadıklarını konu ediniyor.

TV'DE BİLİM VE HAVACILIĞIN KATLİ

Dün Felix Baumgartner serbest düşme ile ses hızını aştı ve üçü rekor olmak üzere dört kalemde tarihe geçti (İlk kez araç olmadan ses hızını aşmak, en uzun süren serbest düşüş, en yüksek balon uçuşu ve en yüksek atlayış).

İŞ HAVACILIĞI TEKNİSYENLERİNDE İŞ TATMİNİ

İstanbul Kültür Üniversitesi, İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı (MBA) eğitimim kapsamında yazdığım tezimi vereli hemen hemen 3 ay oluyor. Ne zamandır sonuçlarından bahsedeyim diyorum, hep aklımda ama ancak fırsat buluyorum.

MODERNLEŞME!

Geçtiğimiz hafta yazdığım “İLERLEMEYE DEVAM” başlıklı yazıma enteresan tepkiler aldım. Bu enteresan tepkilerden birisi de AirportHaber’deki köşemde yorum olarak geldi.

İLERLEMEYE DEVAM

American Airlines, geçtiğimiz hafta Amerikan havacılık otoritesi FAA’den, uçuşun tüm safhalarında kokpitte iPad kullanımı için onay aldı. “Kağıtsız Kokpit” adı verilen bu uygulama sayesinde uzun vadede az da olsa yakıt tasarrufu sağlandığı gibi (ağırlık azaldığından), dökümanlara başvurmayı gerektiren acil durumlarda hızlı ulaşım sağlandığından uçuş emniyetine katkı sağlanıyor. Ayrıca dökümanların güncelliği çok daha kolay sağlanıyor; ki bu da emniyet için ehemmiyeti yüksek bir durum.

BİR AIREX DAHA BİTTİ

Bugün sevdiğim bir ağabeyim bulunduğum standı ziyaret etti. Standımızda da çocuğu ile gelen başka bir arkadaşı daha vardı. Çocuğa fuarın ne kadar önemli olduğunu anlatmak için şöyle dedi:

ŞİRKETLERE SİBER SALDIRI

TV’yi hayatımdan çıkaralı çok uzun bir süre oldu. Arkadaşlar sağolsunlar onları ziyarete gittiğimde benim televizyonu hayatımdan çıkarma sebeplerinden birisini icra etmekte devam ederler: TV açık olur. Sohbetin muhabbetin yerini alır.