Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com

KRAL ÖLDÜ, YAŞASIN YENİ KRAL! -THY GENEL KURULUNDA YAŞANANLAR-İLKER AYCI

THY’nin 6 Nisan’da yapılan genel kurulu, çok renkli geçti. Genel kurul başlamadan önce, şimdiye kadar rastlamadığım bir görüntü ile karşılaştım. Genel kurulda Türk bayrağının ve ATATÜRK resminin asılı olmaması pek rastlanan bir durum değildir. Ancak, genel kurulun açılışını yapan THY yönetim kurulu üyesi Prof. Mecit Eş’in, saygı duruşu yapılmadan önce ATATÜRK’ün ismini anması nedeniyle, bu eksikliği bir organizasyon hatası olarak görmek istiyorum.

HEM SAVCI HEM HÂKİM HEM AVUKAT OLUNMAZ.

Öncelikle, geçen haftaki yazıma yönelik yorumlarını yollayan, kendi görüşlerini de paylaşarak, fikir tartışması yapan tüm okurlarıma teşekkür ederim. Bir köşe yazarı olarak; çok sayıda okuyucu tarafından okunmak ve konuya ilişkin yüzlerce yorum almaktan kıvanç duydum. Her yazar, yazısına verdiği emeğin karşılığını okuyucu ilgisi olarak geri almak ister...

SON UÇAK KAZASINDA UYGULANAN ALGI YÖNETİMİ VE SABIKALI AIRBUS

Günlerden 23 Mart Salı günü Lufthansa’nın low cost tarzı yolcu taşımacılığı yapan Germanwings’in A320 Tipi uçağı düştü. Tabii ki, her uçak kazasında olduğu gibi kazanın yankıları tüm yerli ve yabancı medyada anında haber oldu. Bu haberden sonra arama kurtarma çalışmaları başladı ve enkaz bulundu.

THY YÖNETİM KURULUNDAN KİM AYRILACAK? A380-B747 SAVAŞI VE BİLİNMESİ GEREKEN KURALLAR

Sevgili okurlarım: Her hafta gündemdeki can alıcı konuları değerlendirip sizlere yorumlamaya çalışıyorum. Bu arada havacılık yüksekokullarının bir çoğunda da seminerler veriyorum ve A’dan Z’ye bol, bol soru alıp, bilgim çerçevesinde yanıtlamaya çalışıyorum. Seminerleri takip eden gençlerimiz kaynak sıkıntısı çektiklerini söyleyerek yazılarımda onların da yararlanabilecekleri konulara değinmemi istiyorlar.

TÜRK SİVİL HAVACILIĞININ İNANILMAZ YÜKSELİŞİ(!) VE “HIRSIZIN HİÇ Mİ SUÇU YOK?”

Bu portal da yazı yazmak benim için çok kolay oluyor. İnanın ki her gün yazabilecek kadar malzeme veriyorlar. Bir zamanlar hasbelkader yaptığım köşe yazarlığının zevkli yanlarının çok olması bana emeklilik devremde hoş vakit geçirtiyor. Mevcut THY yönetimi olmasa nasıl vakit geçirecektim ki? Bu nedenle nankör olmamak gerekiyor.

THY KATHMANDU KAZASINDA SUÇ KİMDE? F-4 KAZALARINA FARKLI BİR BAKIŞ

Geçen hafta yanıma bilgisayarımı bile yanıma almadan kafamı dinleyeceğim, stres atabileceğim bir yerlere kaçamak yaptım. Yaptım yapmasına da kazalarımız yakamı bırakmadı. Cep telefonum devamlı çaldı durdu. Bilhassa TV kanalları rahat bırakmadı. Normal de arayan soran yok ama herhangi bir kaza olunca akıllarına geliyorum.

SENDİKADAN SANDUKAYA GECİŞ- THY 2013-2014 VERİLERİ - HAMDİ TOPÇU

Öncelikle son iki haftadır çok önemli olduğuna inandığım yazılara gereken ilgiyi gösteren okurlarıma teşekkür ediyorum. İki haftadır çok önemli ve tartışılacak konular yazmama rağmen bir tane bile eleştiri olmaması beni mutlu etti.

KELİN İLACI OLSA KENDİ BAŞINA SÜRERMİŞ

Bu hafta yine yepyeni haberlerle gündemi birlikte değerlendireceğiz. Yepyeni dediğim habere geçmeden önce, geçen haftaya damga vuran son yılların en yoğun kar yağışını ve bu yağıştan en çok etkilenen havalimanlarımızın en büyüğü olan AHL’de yaşanan kargaşaya bir göz atalım.

KAHRAMAN PİLOT(!) CUMHURBAŞKANLIĞI UÇAĞI VE ETOPS UYGULAMALARI

Bu hafta sizlere UTED genel kurullarında ilk defa rastladığım son derece saygısız bir durumu kısaca anlatıp sonra konuma girmek istiyorum. Bildiğiniz üzere UTED olağan genel kurulu 14 Şubat günü yapıldı. İki grubun yarıştığı bu mücadelenin mutlaka bir kazananı olacaktı ve oldu da...

GEÇMİŞİNİ BİLMEYEN, GELECEĞİNİ YÖNLENDİREMEZ.

Bu haftaki yazımı UTED’in 14 Şubat 2015 de yapılacak olan olağan genel kuruluna ayırmak istedim. UTED başkanlığını 20 yıl süreyle yapmış olan biri olarak ve üzülerek belirteyim: şimdiki UTED’in kurulduğundan bu yana en pasif dönemlerini geçirmekte olduğunu görmekteyiz.. Ancak, bu genel kurul öncesi iki ayrı listenin göreve istekli olup, geleceğe yönelik projeler sunması sevindirici gelişmelerdir. Tabii ki sadece projeyi sunmak, yeterli olmaz. Projeyi sunmanın yanı sıra, projenin nasıl gerçekleşebileceğini üyelere anlatmak ve üye desteğinin alınması gerekiyor.

“HADİ ORDAN. HADİ, HADİ”… THY/TEKNİK SAKIN TAYYAR GÜLER ABİYİ UNUTMA

Siz değerli okurlarımı sıkmamak için, haftalık yazılarımda farklı alanlara odaklanıyorum. Bu haftanın yazısı için gündemi taradığımda, bir de ne göreyim; bizim Hava-İş imizin yönetim kurulu, üyelerine yönelik müteahhitlik yapma görevini(!) bırakmış, sendikacılığa soyunmuş. “Allah, Allah hayırdır, bu ne iş yahu” diyerek Hava-İş yönetim kurulu tarafından yazılmış bildiriyi okumaya başladım.

İKİYÜZLÜ THY YÖNETİCİLERİ! YÖNETİCİLERE YİNE EKSTRA PRİM

Bu hafta da; çoğu kez yaptığım gibi, geçmiş haftanın konularına kısaca değinip, bu haftaki konumuza geçeceğim. Öncelikle, geçen hafta yayımladığım “uçuş emniyeti” ile ilgili yazıma ilgi gösteren ve görüşünü paylaşan ya da; eleştiren okurlarıma teşekkür ediyorum. Her zamanki gibi, yine, bu yazımın da arkasındayım.

DİKKAT ET THY… SON KARARIN MI? / THY PİLOTLARINA YENİ HABER

Bu haftaki yazımın konusu; BoraJet’in THY ile wetlease anlaşmaya gitmesinin sakıncaları ve THY uçuş işletmenin eli kulağındaki yeni uygulaması olacak. Bu arada, THY Aydın’daki uçuş okulunun işletmesini yabancı bir uçuş okulu ile yürütme kararından sonra yazdığım eleştiri yazısı; "THY'YE HOŞGELDİNİZ" ve Türkiye’deki uçuş okulları ile birlikte neden hareket etmiyorsunuz diyerek sitemde bulunmam netice vermiş olacak ki; THY’nin isteği doğrultusunda, Türk uçuş okullarımız THY ile ilk görüşmelerini nihayet yaptılar.

THY HANGİ UÇAĞI ALACAK?- HAVACILIĞIMIZDA BİR İLK YAŞANDI

Bu haftaki konuma geçmeden önce geçen haftadaki gelişmelere bir göz atmak gerekiyor. Geçen haftanın en önemli konusu, Isparta kazasının mahkeme aşamasının yedi sene sonra nihayet bitmesi oldu. Isparta kazasının oluşumu hakkında bir çok yazım ve TV programım olması nedeniyle şu anda bile kazanın oluşumu ve yanlışlar konusunda her hangi bir fikir değişikliğim yok.

AIR ASIA KAZASINDAN KİM SORUMLU?

Yazıma; havacılık sektörümüzün 2014 yılını kazasız, belasız geçirdiği için, bundan duyduğum memnuniyeti dile getirmekle başlamak istiyorum. Umarım önümüzdeki yıllarda da kazalar yaşanmaz diye temennide bulunduktan sonra bu haftaki konum olan Air Asia kazasını birlikte yorumlayalım.

MAKUL ŞÜPHELİ ŞİRKETLERİMİZ.

Son günlerde adalet kavramına yeni bir kavram getirildiğini ve bu kavrama “Makul şüphe” dendiğini hepimiz biliyoruz. Bu kavramın ne kadar mantıklı bir içeriğinin olup olmadığı konusunda yorum yapmayı isterdim, ama, “burası havacılık sitesi, bırakın bu işleri” diyebileceklerin çıkmaması için; konuyu havacılığa getirmeyi uygun görüyorum.

HIRSIZIN HİÇ Mİ SUÇU YOK? VE VİSKİ +SİGARA=LİSANS

Geçen hafta, iki farklı konuyu bir arada yayınlamıştım. Bu iki önemli konunun bir tanesi olan EASA’nın yayınladığı bülten, uçak teknisyenlerini kapsadığı için ortalık çok karıştı. Sanki; ilgili bülteni EASA değil, ben yazmışım gibi, tarafıma yorum olarak laf atanlara bile rastladım. Bu laf atmalar, bizim zamanımızda alınan lisanslara kadar getirildi ve bizim dönemlerimizde alınan lisanların, “viski ve yabancı sigara” karşılığı alındığına kadar dedikodu yapıldı.

“ALO HAMDİ” VE “EASA / HATA PART 147 LİSANSLARI GEÇERSİZ

Ülkemizin en büyük problemlerinden biri, siyasi dalgalanmalara sürekli çok açık olmasıdır. Ekonomik ve siyasal dengesizlikler sonucu değişen hükümetler; devlet işletmeleri olan kurumları siyasal çıkarlarına alet ederek, dengesizliklerinin buralara da taşınmasına neden olmuşlardır. Özelleştirme mantığının tüm kamu şirketlerinde geçerli olduğu savunulurken, aynı zamanda da bu kurumlara yönelik değişik manipülasyonlar yapılmaktadır.

MEDYA TARAFINDAN ABARTILAN HAVACILIK OLAYLARI

Havacılıkla ilgili bir çok haber siteleri, facebook ve twitter sayfaları çoğaldı. Tabii ki bunlar sevindirici gelişmelerdir. Okurun ilgisini çekmek için ilginç başlıklar kullanılması haberin okutulması ve okurun habere olan ilgisini çekmek için kullanıldığı da bir gerçek.

THY UCUŞ İŞLETME ŞOK’TA …”SAVARONA” “HAMDİ TOPÇU”

Her hafta yazdığım yazılarda; önemli güncel bir konu bulup, okuyucumu sıkmamaya özen gösteriyorum. Gündemi, sizler gibi ben de izleyip, kişisel yorumlarımla sizlere aktarıyorum. Aslında bu hafta biraz eskilere gidip, THY’nin çalışanlarının huzur içinde oldukları bir dönemi anlatmayı düşünüyordum, ancak, yine gündeme öyle konular düştü ki, bu projemi ertelemeye karar verdim.

HAY MAŞALLAH! KAPTAN DEDİĞİN BÖYLE OLMALI

Günümüzde teknolojik gelişmeler o kadar hızla ilerliyor ki, ayak uydurmak gerçekten zor. Çoğumuzun, elindeki akıllı telefonların ve son model araçların tüm özelliklerini kullanmakta zorlandığı bir gerçek. Bazen çılgınlık derecesine ulaşan teknolojik gelişmeler her geçen gün hızını artırırken, havacılık da bu gelişmelerin en ön sırasında yerini alıyor.

“THY’NİN BİYONİK PERSONELLERİ” VE THY’NİN KARLILIĞI(!)

THY ile ilgili yazdığım hemen hemen her yazıya “Sefa Bey bu ne THY düşmanlığı” diyen yorumcular türedi. Bu nedenle o yorumları atanlara bir kez daha THY’nin tüzel yapısı ile THY’nin yönetiminin farklı olarak algılanması gerekir. Bu nedenle yazılan yazıların THY’nin tüzel kişiliğine yönelik olmadığını tekrar ifade etmekte yarar görüyorum.

THY’NİN KÖLELERİ VE KÖLEBAŞILIK SİSTEMİ.

Her hafta sektöre yönelik görüşler sunarken toplumsal konulara yönelik yazı yazmayı da ihmal etmemeye özen gösteriyorum.Bu senenin Temmuz ayında Taşeron Uygulamalar ile ilgili bir yazı yazmışken son zamanlarda meydana gelen hepimizi büyük bir üzüntüye uğratan maden kazalarının asıl nedeninin Taşeron Uygulamalar olduğunu gördüm ve bir kez daha bu saçma sisteme dokunmak istedim.

AHL VE ISG KİTLENEBİLİR - HABOMUN YENİ YAPILAN DEV HANGARINA “A380” GİREMİYOR

Bu başlığı görenler Havacılığımız her geçen gün büyürken(!) ve Havalimanlarımız uçaklarla ve yolcularla dolarken ne oldu şimdi diyebilir. Bu tür düşüncede olanlar konuya sadece uçak ve yolcu bazında baktıklarından kendilerine göre haklı olabilirler. Siz değerli okurlarımın birçoğunun havacı olduğunu düşündüğümden, halkımızın göremeyeceği farklı bir pencereden konuya bakmayı sürdüreceğim.

TAV, ISG'Yİ GERÇEKTEN İSTEDİ Mİ? VE THY/TEKNİK HABOM’LULARI DEVŞİRMEYE ÇALIŞIYOR

Bu hafta, yine iki ayrı konu ile karşınızdayım. Birinci konumuz; Sabiha Gökçen Havalimanı hisselerinin tamamının Malaysia Airports Holdings Berhard, (MAHB)’a geçmesinin perde arkası ve ikinci konumuz olarak; HABOM’un THY/Teknik A.Ş’ ye geçme planındaki son durum yer alacak.