Oya TORUM
Oya TORUM torumoya@hotmail.com

Havacılıkta 2016’nın acıları ve tatlıları

Necmettin Erbakan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mohammad Shahriari “Havacılık Emniyeti” konulu konferansında "Uçak kazalarının yüzde 58’i pilotlardan kaynaklanıyor" demiş.

Ziya Oral’ı Uğurladık…

Fenerbahçe Camiinde Genel Müdürümüz Yusuf Bolayırlı’nın ekibi olarak emekli Mühendislik Başkanı Ziya Oral’ı uğurlamak üzere toplandık. Müjdat Yücel, Yurdaer Aksoy, Fikret Geçkili, Erdoğan Fırtınoğlu, Erol Alp, Erdal Döker, Fügen Bayülgen, Enver Kuru, Gündüz Can, Oktay Özkaynak, Erhan İnanç, Ahmet Nazmi Saydağ, Atıl Turan, Caner Şentürk, Salih Gezgin, Mine Giritli…

Nelerle uğraşıyorlar!

Cennet kokusu, imam, hizmet, himmet, zimmet… Terör örgütü üyeliği ile suçlananlar… Açılan derin yaralar! Sanki “penelope”nin kutusu açıldı da tüm kötülükler ülkemize saçıldı. Suçlular, suçsuzlar birbirine karıştı.

Sıklıkla yaşanan TK2993 ve benzeri uçuşlar

Şaşkınlık içindeyiz, kâbus henüz bitmedi. Dört bir yanımızda terörle savaşırken “fetö” hareketinin yarattığı kaotik ortam depremden beter oldu. Açılan yaraların nasıl sarılacağına, süreklendiğimiz kaotik ortamın neden olduğu ve olacağı travmaların nasıl atlatılacağına, objektif ve bilimsel disiplinlearası yaklaşımlarla sakin olup, aceleye getirmeyip, çare aramak gerekiyor.

Bir Gezinin Ardından

Avrupa’nın güneyinde kısa bir ‘cruise’ turu yaptık. Uçakla başlayan seyahatimiz sırasında çoğunluğu deniz olmak üzere kara yolculuğu da vardı. 6 ayrı limana demirledik. Çok sayıda yer gezdik.

Havalimanlarında İş Modelleri Değişiyor

Havalimanlarının gelişim sürecinde iki temel konu ivme kazanıyor.

Terörün milleti, dini var mı?

Terör sözü, latince "terere" sözünden türemiştir; tedhiş, korku salmak, dehşete düşürmek, yıldırmak anlamına gelmektedir. Ancak bu korkutma, yıldırma ve tedhiş büyük çaplıdır ve birey ya da bireylerin ruhsal yapılarını birden bire kaplayan korku durumunu ve şiddet halini anlatır.

Uçuran Kadınlar

Geçen hafta Can Erel dostumuzdan bir mail aldım. 8 Mart’ı kapsayan haftanın, her yıl farklı ve anlamlı bir tema ile “Dünya Havacı Kadınlar Haftası” olarak kutlandığını yazıyordu. Bu hafta, 2010 yılından bu yana kutlanıyormuş.

Mehmet Amca’dan 3.Havalimanına Doğru

Yıl 1976… Havalimanlarını işleten kuruluş, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü “DHMİ”, havalimanları, yolcu terminallerinin inşaatını yapan kuruluş ise Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü “DLHİ” idi. İlginç olan inşaa eden Bayındırlık Bakanlığı, İşleten Ulaştırma Bakanlığı idi.

Yeni Yılda Yenilikler, İyilikler

Havacılık sektörü, yolcularıyla iletişimi, yenilikleri, değişimi birlikte ele alıyor mu? Yolcu günleri düzenleyip yüz yüze, ya da anketler yoluyla, ihtiyaç ve isteklerini öğreniyorlar mı? Değer vaatlerini nasıl izliyorlar?

“ELF”ler Neler Yapabilir?

Hemen aklınıza “Yüzüklerin Efendisindeki’’ iyi kalpli, yakışıklı delikanlıların geldiğinden eminim.

İşaret Fişekleri

Havalimanlarında yolculara keyifli bir yolculuk deneyimi yaşatmak için iOS ve Android işletim sistemli altyapı kullanılmakta. Mobil uygulamalarla, uçuşları takip edebilmek, anlık uyarıları alabilmek ve uçakları harita üzerinde izleyebimek mümkün oluyor.

Tam zamanında!

Ayda en az birkaç kez Cuma günleri SAW-ESB-SAW uçuşum oluyor. Gidişi sabahın erken saatlerinde dönüşü ise 17.30 alıyorum. AnadoluJet “TK 7251” Cuma; 17.30 seferi bizim için tatsız bir oyun haline geldi.

Heroes!

Nereden çıktı “heroes” meselesi diyorsanız, çok haklısınız. Heroes THY’nin çocuklar için hazırladığı dergiye verdiği isim... Dergiye ilk kez, bir içhat (SAW-AYT) uçuşumda rastladım. İçhatlarda çocuklara dergi dağıtılması çok sevindirici. Kabin memuruna ‘yeni bir uygulama mı’ diye sordum. ‘Yooo, çoktandır, devam ediyor’ dedi.

Hormonlu büyüme mi?

Başarıları ile gurur duyduğumuz, çeyrek yüzyıl emek verdiğimiz THY’mize; TC-JOC ile TC JPE’nun peşpeşe kırımından sonra geçmiş olsun diyoruz. Koruduğu için ALLAHIMIZA şükrediyoruz.

Havacılık Oskar’larından Ödüllere

İngiltere’de Birleşik Krallık kökenli bir danışmanlık ve marka konumlandırma firması olan Skytrax 1999’dan bu yana havacılıkla ilgili müşteri memnuniyeti araştırmaları yapmaktadır. Uluslararası uçuşlara açık en iyi havalimanları ve en iyi havayollarını belirli kriterlere göreanket aracılığı ile yolculara seçtirmektedir.

KORKU DA BİR YÖNETİM TEKNİĞİ

M.Ö.384 yıllarında doğan felsefe biliminin sistemleştirilmesinde en önemli rolü oynayan Aristoteles insanı tanımlamıştı: “Düşünen hayvan” demişti. Düşünen ve konuşan hayvan” ifadesi, insanı tam olarak ifade etmiyor.

2014'ÜN EN'LERİ

Her havacılık işletmesinin elinde aynı teknolojiler, aynı olanaklar var. Fark yaratan, farklı uygulamaları hızla hayata geçirenler markalarını güçlendiriyorlar.

GELECEKTE "KENDİ İŞİNİ KENDİN YAP" GELECEK

21. yüzyılda gerçek dünya ile sanal dünya arasındaki çizgiler yavaş yavaş görünmezleşiyor. Bulut1 ya da “big data - dev veri” uygulamalarının teknoloji ile entegrasyonu “olmaz olmaz” dedirtiyor.

UÇUŞ TAKILARI, UÇUŞ TAKINTILARI

Internet patlamasından beri en büyük buluş akıllı telefonlar (2007). Akıllı telefonlardan sonra “wearable teknonologies” gündeme geldi. Nedense İngilizce “wearable” olarak tanımlanan sözcük Türkçeye “giyilebilir” olarak çevrildi! Kastedilen giysi değil, saat, bilezik, gözlük gibi ürünler.

UÇUŞ HASTALIKLARI AZALIR MI?

İşleri gereği çok sık seyahat eden genç arkadaşlarla sohbetlerimizde, son günlerde hemen her uçuştan sonra hastalandıklarını, daha iyileşmeden yine uçmak zorunda olduklarından, rahatsızlıklarını bir türlü atlatamamaları ile ilgili hikâyeleri dinliyorum...

3. HAVALİMANIN ADI YOK RÜZGÂRI ÇOK

Nedir bu rüzgârlardan çektiğimiz… Batı rüzgârlarıyla kamu yönetimine üç kavram geldi: Şeffaflık, katılımcılık ve hesap verebilirlik... Üstelik bu kavramlar kanunla zorunlulaştırıldı. (1)

DUTY FREE GELİŞİYOR.

Duty free mağazalar; genellikle limanlarda, havaalanlarında, uçaklarda, gemilerde; uluslararası yolculuklarda, o ülkenin vergi ve resimlerinden muaf ürünlerin perakende satıldığı noktalar olarak tanımlanıyor. Duty free, farklı bir iş modeli olup ekonomik ve finansal ayrıcalık gibi algılanıyor. Bu ayrıcalığı Avrupa Birliği (AB) kurgusunun uzun vadede nasıl değiştireceği ise henüz belirsiz.

ESKİ ÇAMLAR BARDAK OLDU!

Eski çamlar bardak oldu bir ‘deyiş’. “Devir değişti, eskilerin bir değeri kalmadı” ya da “o eskidendi, şimdi her şey değişti” anlamına geliyor! (1) Bu defa da eski çamların ne olduğuna bakalım…

UÇAK TEKNİSYENİ OLMAK

Uçak uçurmak, daha doğrusu “bu komponent uçabilir ya da bu uçak uçabilir” demek, her şeyden önce, çok ciddi ve sorumluluk isteyen, VİCDANLARA hitabeden kutsal bir iştir.