Oğuz SÖNMEZOĞLU
Oğuz SÖNMEZOĞLU oguzsonmezoglu@airporthaber.com

Mutsuz çalışan yolcusunu mutlu eder mi?

Bir yolcu neden bir havayolunu seçer? Hatta bu seçimini bir adım daha öteye götürerek, bu havayolu işletmesinin sadık bir müşterisi haline nasıl gelir?
Mutsuz çalışan yolcusunu mutlu eder mi?

Dünya Kadınlar Günü ve Diğerleri

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlandı! Aynı gün THY, önceden belirlediği ve normalde ekonomi sınıfında uçacak olan 150 kadın yolcusunu, yönetimin onayı ile “Business Class”a upgrade etti. Onlar için, kontuarın önüne çiçeklerle bezenmiş bir tak yerleştirildi.
Dünya Kadınlar Günü ve Diğerleri

THY'de tiyatro

Günümüzde şirketler, çalışanlarının işe olan motivasyon düzeylerini arttırmak ve kurum içi iletişimi güçlendirebilmek amacıyla çeşitli yollara başvurmaktadırlar.
THY'de tiyatro

Uçuş Emniyeti ve İletişim Problemleri

10 Mart 1989... 1363 sefer sayılı Air Ontario’ya ait bir Fokker F-28-1000 Kanada Dryden'den kalkışından hemen sonra kanatlarındaki buzlanma sebebiyle düştü. Görevli kabin memurlarından Sonia Hartwick, kalkıştan kısa bir süre önce kanatlarda biriken yoğun karı fark etmiş, ancak bu hayati bilgiyi kokpit ekibiyle paylaşmaktan kaçınmıştı...
Uçuş Emniyeti ve İletişim Problemleri

Super Bowl'dan kim galip çıkacak?

“Kışkırtın! Ama kışkırtıcılığınız ürününüzden kaynaklansın. Şayet, reklamda kafasının üzerinde duran bir adamı sadece dikkat çekmek için kullanıyorsanız, yanlış yapıyorsunuz. Eğer ürününüzün baş aşağı duran adamın cebindekilerin yere düşmesini engellediğini anlatıyorsanız, o zaman doğru olanı yapıyorsunuz demektir.”
Super Bowl'dan kim galip çıkacak?

Feda Olsun (!)

Ve tarih 17 Ocak 2017… THY yönetimi, Hava-İş Sendikası’na başvurarak “Ya işçi çıkaracağız ya da 2017 yılı için ücretlere zam yapmayacağız” teklifinde bulundu. Çalışanlar da, “4+4’lük zamı almasak da olur” dedi. Birileri de bunun adını feda (!) koydu.
Feda Olsun (!)

Sendika ve Miki Fare

Turizmle uğraştığım yıllarda, yabancı turistler azıcık dövize karşılık tomarla aldıkları TL’nin o zamanki alım gücüne durmadan vurgu yapar, bu durumun bizi ne denli üzdüğüne aldırış etmeden paramıza oyuncak para yakıştırmasını yapıp, Mickey Mouse Money* diye dalga geçerlerdi.
Sendika ve Miki Fare

Mülakatların gizli dünyası

Bu hafta, özellikle üniversitelerin havacılıkla ilgili bölümlerinde halen eğitimlerine devam etmekte olan öğrenci arkadaşlarımın en çok merak ettiği konulardan biri olan “işe alım mülakatları” konusuna değineceğim.
Mülakatların gizli dünyası

Güvende olmak...

Eski yılı geride bırakıp yeni yıla girmenin insan psikolojisi üzerinde daima olumlu bir yanı vardır. Yeni bir yıla başlarken, yeni planlar, yeni hedefler oluşturulur, kötü şansın yerini iyiye bırakacağı, bir önceki yılda yaşanan olumsuzlukların bir anda ortadan kalkacağı, tabiri caizse sihirli bir değnek değmişçesine her şeyin tam da istediğimiz gibi olacağı hissine kapılırız nedense.
Güvende olmak...

İyi ve Kötü Yönetim Arasındaki Fark

Ülkemizde son dönemde yaşanan olaylar, her ne kadar çoğunlukla Sivil Havacılık dışında cereyan etmiş olsa da, maalesef sektörü ciddi şekilde etkilemiş ve olumsuz yönde baskılamış durumda.
İyi ve Kötü Yönetim Arasındaki Fark

İnovasyona engel personel

Ülkemizin en büyük havayolu şirketi THY’nin son dönemde uygulamış olduğu iş etiği anlamında başarısız olarak nitelendirebileceğim işten çıkarma hamleleri yerini anlaşmalı (!) emekliliğe bırakmış durumda.
İnovasyona engel personel

Yabancı dil bilgisi, kişisel performans göstergesi midir?

Sektörde son dönemde üst üste yaşanan işten çıkarma vakalarına baktığımızda, havayolu işletmelerinin ve buna bağlı kurumların çalışanlarının iş akitlerini feshetmek için kullandıkları gerekçelerin başında, personelin performans yetersizliği olduğunu görmekteyiz.
Yabancı dil bilgisi, kişisel performans göstergesi midir?

Açık Mektup

Sizin de bildiğiniz üzere 15 Temmuz darbe girişimi sonrası alınan OHAL kararını müteakip, tüm kamu kurum ve kuruluşlarında darbe girişimine destek sağlayan ve FETÖ örgüt yapılanmasıyla ilişkisi olduğu tespit edilen personelin işten çıkartılması ve suç unsuru olan durumlarla ilgili hukuki yaptırım uygulanması yönünde işlemler başlatıldı.
Açık Mektup

Kurumsal Bağlılık ve Kurumsal Karlılık

Bir kurumun kültürü değiştirilebilir mi? Değiştirmek karlılık getirir mi? Elbette ki, bir kurumun bünyesinde oluşabilecek kültürel bir değişim aylardan ziyade yıllar içinde ölçülebilecek bir süreçtir. Öte yandan, bir kurumun kültürünü değiştirmek son derece zordur, ama imkansız değildir. Bilim insanları, bu konudaki gereklilikleri şu şekilde sıralamışlar:
Kurumsal Bağlılık ve Kurumsal Karlılık