Lale KAPLAN
Lale KAPLAN lalekaplan@airporthaber.com

Yeniden Merhaba

Son yazımdan bu güne kadar uzun bir ara verdiğim için herkesten özür diliyorum, bildiğiniz gibi bu köşede sizlerle havacılıkla ilgili hukuki bilgileri ticari tecrübelerimle birlikte aktarmaya gayret ediyorum

UÇAĞA BİNEN YOLCUNUN UÇMAKTAN VAZGEÇMESİ

Bugünlerde yazılarımın rotasını günlük olaylar belirliyor geçen gün airport haberde kaptanın yorgun ucuş ekibi ile yolcuların uçup uçmayacaklarını sorması bana bu hafta yolcunun uçmak istememesi halinde ne yapılır daha doğrusu ne yapılmalı konusunda yazı yazmak fikrini verdi.

YOLCUNUN UÇUŞ ESNASINDA KEMER BAĞLAMAMASININ HUKUKİ SONUÇLARI

Bu haftaki yazımda kamuoyunu meşgul eden bir yolcunun hava aracında kemer bağlamamasının hukuki neticelerini incelemek istedim.

YOLCU KİMDİR? YÜKÜMLÜLÜKLERİ NELERDİR?

Köşemde yazmaya başladığımda bir sıralama ile önce hava hukukunun tarihsel gelişimini sonra onu oluşturan öğeleri anlatmayı planlamıştım. Ama günlük yaşamın parçası olan kural tanımaz yolcular, yolcu hakları , overbook durumunda uçamayan yolcuları yazınca sıralamamda bir sappma meydana geldi.

UÇUŞLARIN İPTALİNDE YOLCU HAKLARI

Geçen yazımın konusu bildiğiniz üzere Emine Hanımın gönüllü olarak uçmaktan vazgeçmesi durumuna ayrılmıştı. Bu hafta ise bir Havayolunun uçuşunun iptalinde yolcuların SHY-YOLCU Yönetmeliği kapsamında haklarının neler olduğu konusunda bilgilendirmeye devam edeceğim.

YOLCU HAKLARI (2)

Geçen hafta başladığımız Yolcu Hakları konusunun alt başlıklarını inceleyerek devam edeceğim bu hafta… Bu hafta Uçağa Kabul Edilmeme konusu ile yazıma devam edeceğim.

YOLCU HAKLARI

Bilgili yolcu , bir havayolu için her zaman avantajdır. Sanılmamalı ki havayolları meydana gelen aksaklıklarda ve gecikmelerde yolcularına sahip oldukları hakları vermekten kaçınacaktır. Talebin yapılabilmesi için önce bu hakların neler olduğuna bakalım hakkı bilmeden talep etmek ve almak zaten mümkün değildir.

KURAL TANIMAZ YOLCU KİMDİR?

Bu hafta farklı bir konuda yazı hazırlamayı planlarken Trabzon uçağındaki kural tanımaz yolcu haberini okuyunca aşağıdaki yazıyı kaleme almak istedim.

TÜRK SİVİL HAVACILIK KANUNU

Haftalık yazılarımda belirli bir sırayı takip etmeye çalışıyorum. Geçen hafta hava hukukunun tarihçesine değindiğimde, bazı okur yorumlarında iş hukukuna da değinmem istendiğini gördüm, zaman içerisinde güncel hukuk bilgilerine de değineceğim bu köşede öncelikli olarak havacılık hukuku hakkında planladığım akışı tamamlamak arzusunda olduğumu ifade edeyim.

HAVA HUKUKUNUN KISA BİR TARİHÇESİ

Kanaatimce Hava Hukukunda meseleleri ele almaya başlamadan önce onun geçmişini ve oluşumunu bilmek büyük önem arz ediyor. Dünyada havacılık ile ilgili ilk düzenlemenin Fransız Mongolfier kardeşlerin 5.6.1783 yılında sıcak hava ile doldurulmuş balonları ile Paris de uçuşları ile başladığı kabul edilir.

BEN DE SİZLERLEYİM. HERKESE MERHABA

Yıllardır okuru olduğum Airport Haber'de, bu köşeden hava hukukunu merak eden dostlara bilgi vermenin yanı sıra güncel Hukuk gelişmelerinden de ilgilenenleri haberdar etmeye çalışacağım.