20 Haziran 2011, Pazartesi 12:20:00

TARTIŞMAYA NOKTAYI KOYDU!

AirportHaber başyazarı Sefa İnan, haftaya damgasını vuran pilot-güvenlikçi tartışmasına adeta nokta koydu...
  • Havalimanına geliyorsunuz. İster yolcu olun ister personel 2 kapıdan geçiyorsunuz. Her geçtiğiniz kapıda zaman zaman aynı, zaman zaman farklı uygulamalar söz konusu. İlk kapıda laptop çıkart, kemer çıkart, ayakkabı çıkart. 2 kapıya gidince 2. kapıdaki güvenlik ilk kapıya güvenmeyip bir daha çıkart diyor. Aynı soyun giyin bir daha yap. Demekki ilk kapılar az güvenli. Sonra siz her şeyi çıkartıp geçiyorsunuz, arkanızdan kelli felli bir bey geliyor gravatlı falan, veya ekip geliyor, ona cesaret edip çıkar demiyorlar. Kişiye göre, duruma göre muamele. Bu işin standardı yok. Ayrıca laptopu çalıştırmadıktan sonra ha çantada geçirmişim ha çıkarıp geçirmişim ne anlıyorlar bunu da merak ediyorum. SOYUNAN KAPTAN ARKADAŞI GÖNÜLDEN TEBRİK EDİYORUM.
  • bu haberin ve pilotun skandalı haberinin bütün yorumlarını okudum ikisine de yorum yazmadım ama bu sefer yazıcam. yüzlerce yorum içinden en doğrusunu ve güzel özeti siz yapmışsınız. söylediklerinize kesinlikle katılıyorum.
  • yönetecektir, Hiç bir kaptan ve uçuş ekibi uçağını riske sokacak bir hareket yapmaz,Ekip giriş kapılarında ki üniformalı ve kartlı personelin kemerinin çıkartılmak istenmesi saçnmalıktan başka bir şey değildir,ekibe yolcu muamelesi yapılmaz ,sadece şüpheli durumlarda yada ihbar durumlarında bu özel aramalar uygun bir dille yapılmalıdır...Kendi adamları sırıta sırıta önünüzden öterek geçtiğinde hiç bir şey yapmıyorlar tamamen tanıdık muhabbetiyle çifte standart uygulanıyor bunun tek nedeni kompleks ve ego tatminidir...
  • Evet çingeneye beylik vermişler...Diye bir laf var hepimiz gayet iyi biliriz...Ben sonuna kadar kaptan arkadaşımın arkasındayım kimbilir ne kadar uzun zamandır o züppe güvenlikcilerden ağzı burnuna geldi ki bu davranışı yaptı...Beyler hiç kimse hariçten gazel okumasın Türkiyede bu gün kalitesiz ve eğitimsiz personel politikası her herde var ve bu Hava alanları güvenliğinde hat safhada işini iyi yapmak farklı,kendisine verilen yetkiyle saygısızlık yapmak farklı bir şeydir Havameydanlarının hiç birinde standart bir uygulama yoktur ve bu uygulamalar o meydanın mülki amirinin keyfine bırakılmıştır.Uçuş ekipleri zaten özel ekip kapılarından geçmektedir ve buradaki arama özeldir,bunu abartmaya gerek yoktur çünkü bu insan zaten uçağı kendisi yöne
Antalya Havalimanı'nda yaşanan ve geçtiğimiz Cumartesi günü AirportHaber'in manşetten duyurduğu pilotun güvenlik geçişi sırasında soyunduğu haberi haftaya damga vurdu.

Haber Onbinler tarafından okunurken yüzlerce okuyucudan da yorum aldı. Çeşitli görüşlerin yanısıra, mesleki konular da ele alındı. Bazı görüşler pilotu, bazı görüşler ise güvenlik görevlisinin hatalı olduğundan bahsetti.

Başyazar Sefa İnan ise konuyu hem teknik, hem kurallar hem de insani yönüyle inceledi. Hafta boyunca düşündüğü köşesini bu konu için değiştiren İnan, bir nevi kim haklı kim haksız sorusuna da yanıt buldu.


TARTIŞMAYA NOKTAYI KOYDU!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (30)

Misafir ~ 7 yıl önce
Havalimanına geliyorsunuz. İster yolcu olun ister personel 2 kapıdan geçiyorsunuz. Her geçtiğiniz kapıda zaman zaman aynı, zaman zaman farklı uygulamalar söz konusu. İlk kapıda laptop çıkart, kemer çıkart, ayakkabı çıkart. 2 kapıya gidince 2. kapıdaki güvenlik ilk kapıya güvenmeyip bir daha çıkart diyor. Aynı soyun giyin bir daha yap. Demekki ilk kapılar az güvenli. Sonra siz her şeyi çıkartıp geçiyorsunuz, arkanızdan kelli felli bir bey geliyor gravatlı falan, veya ekip geliyor, ona cesaret edip çıkar demiyorlar. Kişiye göre, duruma göre muamele. Bu işin standardı yok. Ayrıca laptopu çalıştırmadıktan sonra ha çantada geçirmişim ha çıkarıp geçirmişim ne anlıyorlar bunu da merak ediyorum. SOYUNAN KAPTAN ARKADAŞI GÖNÜLDEN TEBRİK EDİYORUM.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
bu haberin ve pilotun skandalı haberinin bütün yorumlarını okudum ikisine de yorum yazmadım ama bu sefer yazıcam. yüzlerce yorum içinden en doğrusunu ve güzel özeti siz yapmışsınız. söylediklerinize kesinlikle katılıyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
yönetecektir, Hiç bir kaptan ve uçuş ekibi uçağını riske sokacak bir hareket yapmaz,Ekip giriş kapılarında ki üniformalı ve kartlı personelin kemerinin çıkartılmak istenmesi saçnmalıktan başka bir şey değildir,ekibe yolcu muamelesi yapılmaz ,sadece şüpheli durumlarda yada ihbar durumlarında bu özel aramalar uygun bir dille yapılmalıdır...Kendi adamları sırıta sırıta önünüzden öterek geçtiğinde hiç bir şey yapmıyorlar tamamen tanıdık muhabbetiyle çifte standart uygulanıyor bunun tek nedeni kompleks ve ego tatminidir...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Evet çingeneye beylik vermişler...Diye bir laf var hepimiz gayet iyi biliriz...Ben sonuna kadar kaptan arkadaşımın arkasındayım kimbilir ne kadar uzun zamandır o züppe güvenlikcilerden ağzı burnuna geldi ki bu davranışı yaptı...Beyler hiç kimse hariçten gazel okumasın Türkiyede bu gün kalitesiz ve eğitimsiz personel politikası her herde var ve bu Hava alanları güvenliğinde hat safhada işini iyi yapmak farklı,kendisine verilen yetkiyle saygısızlık yapmak farklı bir şeydir Havameydanlarının hiç birinde standart bir uygulama yoktur ve bu uygulamalar o meydanın mülki amirinin keyfine bırakılmıştır.Uçuş ekipleri zaten özel ekip kapılarından geçmektedir ve buradaki arama özeldir,bunu abartmaya gerek yoktur çünkü bu insan zaten uçağı kendisi yöne

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000