11 Eylül 2008, Perşembe 08:06:28

SKY Havayolları uçağında panik!

Sky Hava Yolları'nın, Antalya-Pozlan seferini yapmaya hazırlanan Boeing 737-400 tipi uçağı, kaptan pilotun, 'kokpit sağ kayar camının açık olması' nedeniyle kalkış anında uçuştan vazgeçmesi üzerine büyük tehlike atlattı.
  • Kanat kardeş ne güzel sen kendi payına bakımdan çıkan uçakla ilgili dersini almışsın..Olaylardan ders çıkarmak ve bunu özümlemek hepimiz için yararlı.Ancak bak ne güzel sende yazmışsın bu 8 sene önceydi ve Boeing firması bir video göndermiş.Olay gerçek..Adamlar ne yapmış? Aynen kalkışa devam..Öyle göz göze bakmak filan da yok yani..Çünkü prosedür bellidir.Hadi sizin cam açıldı ve bir an panikten refleks olarak abort ettiniz..Ancak bu arkadaşların (SKY) camı açılmıyor.Teknik müdür yazmış açıklama göndermiş..Ne diyor ? Kaptan camın kapalı olduğundan emin olmadığı için....abort etmişler..Önce mızrağı çuvala sığdırmaya çalışmak yerine , abort edilmese daha iyi ve uygun olurdu ancak kaptan böyle bir karar vermiş diyerek olması gerekeni söyleme yürekliliğini göstermek gerekir.
  • Değerli Arkadaşlar,Normalde burada yazı yazmıyorum ancak haberdeki olayın aynısı kendi başımda geçtiği için tecrübemi sizlerle paylaşmak istedim. 2001 yılında Pegasus adına Cezayirde uçuyordum.Uçak trim arızası bakımda ve teknik ekip üzerinde çalışıyordu.Biz geldiğimizde teknisyen arkadaşım sağ sandalyede oturuyordu.İşini bitirip kalkarken camı da kapattı ve biz hazırlıklarımızı tamamladık.Bütün checlist maddeleri eksiksiz tamamlanırken windows/doors maddesinde ben gözle kapalı ve mandalın yerinde olduğunu gördüm.Müteakiben kalkış rulesine başladık yaklaşık 100 kts civarı büyük bir gümbürtüyle sağ cam açıldı.Bir poz anı açılan cama baktım,sürate baktım kaptanımla göz göze geldik ve REJECT ikazıyla işleme başladık,pistin uzun ve kuru olması ve sebebiyle istikamette uçağı durdurduk. Benim gözle yerinde gördüğüm mandal aslında yerine tam oturmamıştı.Bu tarz bir olay o dönemde ne QRH nede FCTM de kapsanmıyordu.Dolayısıyla Kaptan bir KARAR VERMİŞTİ ve sonuç doğru olmuştu.Bundan sonra şirket tarafından Boeing'den bilgi istendi ve konuyla ilgili bir eğitim videosu geldi.Burada aynı senaryo gerçek uçakta yaşanıyor ve pilotlar emniyet irtifasına ulaştıktan sonra camı kapatıyorlar teknik olarak(basınçlama vs) herhangi bir sorun da yaşanmıyordu. Özet olarak 1-Bu tarz olaylardakarar kaptana ait olmakla beraber kalkışa devam etmek kaptanın opsiyonlarında bir tanesidir. 2-Ben bu olayda kendime büyük bir ders çıkardım camın yerinde oturmuş olduğunu mutlaka elle kontrol ederim 3-Kontrol güvene mani değildir,teknisyende olsa yaptıklarını kontrol ederim 4-Bakımdan çıkan uçaklarda mutlaka pilotların genel alışkanlıklarına aykırı switch pozisyonu,sistem ve ayar değişikliği vs. olur. 5-En aptalca bile olsa her olaydan bir ders çıkarıp bunu mutlaka diğerleriyle paylaşmak gerklidir.Bir özlü söz"Başkalarının hatalarında ders almaya bak çünkü havacılıkta tüm hataları yapacak kadar uzun yaşayamayabilirsin" der. 6-Eğer 10 yılda birtek şey öğrendimse o da her olayın sebebini sadece o kokpitin içinde olanlar bilir çünkü anı ve olayları yaşayanlar onlardır.Dışarıdan yapılan yorumlaar çoğu zaman eksik bilgi nedeniyle yanlış olur. HERKESE EMNİYETLİ UÇUŞLAR DİLERİM. KANAT ERDÖL Yorumunuz...
  • sayın kaptan..Olabilir şeklindeki yorumunuz bence gerçeklere uygun değil..Rumuzunuzdan uçucu olduğunuzu tahmin ediyorum..Simülatör eğitimlerinde örneğin bir tek motor arızası ve yangında yada evacuation da vs vs ...önemli olan uygulamaların kitaba uygun olup olması mı yoksa "Nolucak canım yanlış uygulama yaptı ama olsun öyle etti böyle etti getirdi uçağı indirdi.." midir? O uçakta sizin de bir yakınınız aileniz olsa aynı şekilde yorum yapmayacağınız tahmin ederim.Burada bizler hakim yada savcı değiliz ancak yine de sektörün içinde olan kişiler olarak yorumlarımızı paylaşıyoruz.Bu olay tabiki bir kaza kırım değil..o açıdan sevindirici ancak sonuç itibariyle YANLIŞ
  • yanlış ya da doğru uçakta kırım olmamıştır.gerekli incelemelerden sonra şirket ve sivil havacılık üzerlerine düşeni yapacaktır.uçakta büyük bir hasar yoktur ve yolcularda yaralanma olmamıştır.spanair kazasını da hatırlayarak bu küçük olaydan dolayı şükredelim.

Sert fren nedeniyle tekerleği patlayan uçak, pistte son anda durabildi. Büyük panik yaşayan yolcular, otobüslerle terminale alınırken, uçak bakım için hangara çekildi. Antalya Havalimanı'ndaki teknik ünite yetkilileri, pilotun uçuşa devam etmesi halinde uçakta, 'kabin basınçlandırma arızası' yaşanacağını ifade etti. Teknik yetkililer, sağ kayar camının uçuş esnasında açılmasında basınç nedeniyle pilotların dışarı çekilebileceğini ve büyük bir facianın yaşanabileceğini bildirdi.

Mustafa Gün / Zaman

SKY Havayolları uçağında panik!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

wing ~ 10 yıl önce
Kanat kardeş ne güzel sen kendi payına bakımdan çıkan uçakla ilgili dersini almışsın..Olaylardan ders çıkarmak ve bunu özümlemek hepimiz için yararlı.Ancak bak ne güzel sende yazmışsın bu 8 sene önceydi ve Boeing firması bir video göndermiş.Olay gerçek..Adamlar ne yapmış? Aynen kalkışa devam..Öyle göz göze bakmak filan da yok yani..Çünkü prosedür bellidir.Hadi sizin cam açıldı ve bir an panikten refleks olarak abort ettiniz..Ancak bu arkadaşların (SKY) camı açılmıyor.Teknik müdür yazmış açıklama göndermiş..Ne diyor ? Kaptan camın kapalı olduğundan emin olmadığı için....abort etmişler..Önce mızrağı çuvala sığdırmaya çalışmak yerine , abort edilmese daha iyi ve uygun olurdu ancak kaptan böyle bir karar vermiş diyerek olması gerekeni söyleme yürekliliğini göstermek gerekir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kanat Erdöl ~ 10 yıl önce
Değerli Arkadaşlar,Normalde burada yazı yazmıyorum ancak haberdeki olayın aynısı kendi başımda geçtiği için tecrübemi sizlerle paylaşmak istedim. 2001 yılında Pegasus adına Cezayirde uçuyordum.Uçak trim arızası bakımda ve teknik ekip üzerinde çalışıyordu.Biz geldiğimizde teknisyen arkadaşım sağ sandalyede oturuyordu.İşini bitirip kalkarken camı da kapattı ve biz hazırlıklarımızı tamamladık.Bütün checlist maddeleri eksiksiz tamamlanırken windows/doors maddesinde ben gözle kapalı ve mandalın yerinde olduğunu gördüm.Müteakiben kalkış rulesine başladık yaklaşık 100 kts civarı büyük bir gümbürtüyle sağ cam açıldı.Bir poz anı açılan cama baktım,sürate baktım kaptanımla göz göze geldik ve REJECT ikazıyla işleme başladık,pistin uzun ve kuru olması ve sebebiyle istikamette uçağı durdurduk. Benim gözle yerinde gördüğüm mandal aslında yerine tam oturmamıştı.Bu tarz bir olay o dönemde ne QRH nede FCTM de kapsanmıyordu.Dolayısıyla Kaptan bir KARAR VERMİŞTİ ve sonuç doğru olmuştu.Bundan sonra şirket tarafından Boeing'den bilgi istendi ve konuyla ilgili bir eğitim videosu geldi.Burada aynı senaryo gerçek uçakta yaşanıyor ve pilotlar emniyet irtifasına ulaştıktan sonra camı kapatıyorlar teknik olarak(basınçlama vs) herhangi bir sorun da yaşanmıyordu. Özet olarak 1-Bu tarz olaylardakarar kaptana ait olmakla beraber kalkışa devam etmek kaptanın opsiyonlarında bir tanesidir. 2-Ben bu olayda kendime büyük bir ders çıkardım camın yerinde oturmuş olduğunu mutlaka elle kontrol ederim 3-Kontrol güvene mani değildir,teknisyende olsa yaptıklarını kontrol ederim 4-Bakımdan çıkan uçaklarda mutlaka pilotların genel alışkanlıklarına aykırı switch pozisyonu,sistem ve ayar değişikliği vs. olur. 5-En aptalca bile olsa her olaydan bir ders çıkarıp bunu mutlaka diğerleriyle paylaşmak gerklidir.Bir özlü söz"Başkalarının hatalarında ders almaya bak çünkü havacılıkta tüm hataları yapacak kadar uzun yaşayamayabilirsin" der. 6-Eğer 10 yılda birtek şey öğrendimse o da her olayın sebebini sadece o kokpitin içinde olanlar bilir çünkü anı ve olayları yaşayanlar onlardır.Dışarıdan yapılan yorumlaar çoğu zaman eksik bilgi nedeniyle yanlış olur. HERKESE EMNİYETLİ UÇUŞLAR DİLERİM. KANAT ERDÖL Yorumunuz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Oraj ~ 10 yıl önce
sayın kaptan..Olabilir şeklindeki yorumunuz bence gerçeklere uygun değil..Rumuzunuzdan uçucu olduğunuzu tahmin ediyorum..Simülatör eğitimlerinde örneğin bir tek motor arızası ve yangında yada evacuation da vs vs ...önemli olan uygulamaların kitaba uygun olup olması mı yoksa "Nolucak canım yanlış uygulama yaptı ama olsun öyle etti böyle etti getirdi uçağı indirdi.." midir? O uçakta sizin de bir yakınınız aileniz olsa aynı şekilde yorum yapmayacağınız tahmin ederim.Burada bizler hakim yada savcı değiliz ancak yine de sektörün içinde olan kişiler olarak yorumlarımızı paylaşıyoruz.Bu olay tabiki bir kaza kırım değil..o açıdan sevindirici ancak sonuç itibariyle YANLIŞ

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kaptan ~ 10 yıl önce
yanlış ya da doğru uçakta kırım olmamıştır.gerekli incelemelerden sonra şirket ve sivil havacılık üzerlerine düşeni yapacaktır.uçakta büyük bir hasar yoktur ve yolcularda yaralanma olmamıştır.spanair kazasını da hatırlayarak bu küçük olaydan dolayı şükredelim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000