26 Kasım 2009, Perşembe 07:10:07

Havalimanının yolcu portföyü...

Antalya Emniyet Müdürü Ali Yılmaz, olaylara daha kolay müdahalede bulunmak amacıyla mobil polis merkezleri açacaklarını bildirdi...

Antalya Emniyet Müdürü Yılmaz, Uncalı Sosyal Tesisleri'nde Antalyalı turizmcilerle bir araya geldi. Turizmcilerin 2010 yılında Antalya Emniyet Müdürlüğünden beklentilerinin ele alındığı toplantının açılışında konuşan Yılmaz, sorunların konuştukça çözüldüğünü söyledi. İnsan odaklı bir hizmet anlayışını benimsediklerini ifade eden Yılmaz, turizm kenti Antalya'da yerleşik insanların güvenliğinin yanı sıra tatil amacıyla kente gelen insanların da memnuniyetini sağlamak zorunda olduklarını kaydetti.

Turistlerin, ne kadar çok imkan ve iyi hizmet sunulursa sunulsun güvenliğin olmaması durumunda bunların işe yaramayacağına işaret eden Yılmaz, ''Turist güvenli kente gelir. Biz bu kenti daha fazla güvenli bir kent haline getireceğiz'' dedi.

Polis merkezine giden bir yabancının ''nasıl bir durumla karşılaşacağım'' endişesi taşımaması gerektiğini kaydeden Yılmaz, ''Fiziki koşulları başta olmak üzere, Antalya'daki polis merkezlerimiz, Avrupa standartlarında insanlara hizmet eden merkezler haline gelecek. Vatandaşlarımızla bire bir ilişki halinde olan merkezlerimizi nicelik ve nitelik olarak iyileştireceğiz. Buralar insanların gönül rahatlığıyla gidip geldikleri birer yer haline gelecek'' diye konuştu.

Polis merkezlerindeki hizmeti basitleştirme ve çabuklaştırma amacında olduklarını anlatan Yılmaz, yabancılara hizmet veren birimleri de yeniden elden geçireceklerini bildirdi. Yabancıların işlediği suçlarla ilgili işlemlerin önemine de dikkati çeken Yılmaz, şunları söyledi:

''Bir nedenden dolayı meydana gelen olaylarda suçlu ve olaya karışanlar vardır. Bir suçlu için onlarca kişi kilometrelerce ötedeki polis merkezine götürülmek zorunda kalınıyor. Gelecek yıl mobil polis merkezleri açacağız. 2010 yılında Antalya'nın çeşitli bölgelerinde açacağımız mobil polis merkezleriyle, hizmeti olayın meydana geldiği otele veya bölgeye taşıyacağız. Bir otelde meydana gelen asayiş olayını daha kısa sürede çözüme kavuşturacağız.''

Emniyet Müdürü Ali Yılmaz, daha etkin ve verimli bir polislik hizmeti için sivil toplum örgütleri başta olmak üzere vatandaşlarla iş birliği yapacaklarını da vurguladı.

Yılmaz, vatandaşların daha çabuk ve hızlı hizmet alabilmeleri amacıyla ''www.antalya.pol.tr'' adresini kullanarak daha kısa sürede istedikleri bilgi ve hizmete ulaşabileceklerini kaydetti.

ANTALYA HAVALİMANI YOLCU PROFİLİ

Pasaport Kontrol Büro Amiri Onur Karaburun da yabancılarla ilgili alınan önlemler ve karşılaşılan sorunlarla ilgili turizmcilere bilgi verdi.

Geçen yıl 17 milyon 957 bin, bu yılın 10 aylık döneminde de 16 milyon 459 bin dış hat yolcusuna hizmet verdiklerini anlatan Karaburun, yılın 10 aylık bölümünde 93 bin 240 uçağın iniş-kalkış, 187 farklı ülke insanının da Antalya'ya giriş-çıkış yaptığını bildirdi.

Antalya Havalimanı'nın sezonun en yoğun olduğu dönemde bir günde 123 bin 439 kişiye hizmet verdiğini kaydeden Karaburun, havalimanın güveliğini üst seviyeye çıkarabilmek ve limana giriş çıkışları kontrol altında tutmak amacıyla Plaka Tanıma Sistemi'ni (PTS) devreye soktuklarını belirtti. Bu sistemle havalimanına giren bütün araçların kontrolden geçirildiğini ifade eden Karaburun, sistemin deneme faaliyetine başladığı mart ayından bu yana 639 aracın sistem ikazı vererek çalıntı veya trafikten men koşulları taşıdığının belirlendiğini kaydetti.

Antalya Havalimanı'nda Avrupa standartlarında bir hizmet vermek amacıyla Antalya Havalimanı Polis Çalışma Grubu oluşturduklarını bildiren Karaburun, oluşturulan çeşitli projelerle havalimanında suç ve suçlularla daha etkin mücadeleyi amaçladıklarını vurguladı. Havalimanında özellikle sahte pasaport, fotoğrafı farklı pasaport ve vize belgeleri gibi sahtecilik olaylarıyla yoğun karşılaştıklarını belirten Karaburun, geçen yıl havalimanında 134 kişinin sahtecilikten gözaltına alındığını bildirdi. Sahtecilik yapan bu kişilerin yaş grupları, cinsiyetleri, ülkeleri, gidecekleri havalimanı, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ise memleketlerinin analizinin yapıldığını kaydeden Karaburun, yapılan analizlerde en çok Afyonkarahisar ve Konya'dan insanların sahte belgelerle yurt dışına çıkma teşebbüsünde bulunduklarının belirlendiğini söyledi.

Karaburun, bu tür örnek analizlerle ve oluşturulan profillerle havalimanındaki görevlilerin bu insanlar üzerinde daha hassas olduklarını vurguladı. Karaburun, yabancılar arasında ise en çok Almanya, Hollanda ve Fransa pasaportu taşıyan yabancıların sahtecilik olaylarına karıştığının belirlendiğini bildirdi. Karaburun, analizlerde geçen yıl haklarında havalimanında işlem yapılan 134 kişinin gitmek istedikleri ülkelerin Almanya, Fransa ve Hollanda, havalimanlarının ise Paris, Frankfurt ve Viyana olduğunu anlattı.

KAÇAK İŞÇİ UYARISI

Yabancılar Şube Müdürü Saylar Esen ise bu yılın 10 aylık döneminde 13 bin 332 yabancıya ikamet tezkeresi verildiğini söyledi. İkamet alan ülke vatandaşları arasında ilk sırayı Rusya, Kazakistan ve Ukrayna'nın aldığını kaydeden Esen, aynı dönemde bin 214 yabancının suça karışması nedeniyle de haklarında işlem yapıldığını anlattı.

Turizmcilere kaçak işçi çalıştırılmasıyla ilgili uyarılarda da bulunan Esen, geçen yıl kaçak çalıştığı belirlenen 444 kişi hakkında işlem yapıldığını ve 350'sinin sınır dışı edildiğini belirtti.

Yerleşik yabancıların emniyetteki vize, ikamet işlemlerinin daha seri yapılması için sıramatik çalışması yapıldığını da vurgulayan Esen, önümüzdeki aylarda başlatacakları bir projeyle 2-6 ay süren vatandaşlık işlemlerinin 10-20 gün gibi bir sürede çözümlenmesinin sağlanacağını kaydetti. Esen, Antalya'da daha modern bir yabancı barınma evinin açılması için çalışmaların devam ettiğini sözlerine ekledi.

Bölge Trafik Şube Müdürü Salih Dilekli, turizmcilerden tur otobüs şoförlerini daha iyi denetlemelerini istedi. Otobüs şoförünün yorgunluğu başta olmak üzere basit hatalardan dolayı meydana gelen kazalarda turistlerin yaralanmalarına neden olduğuna dikkati çeken Dilekli, otellerde ruhsatsız ve hacizli araç kullanılmasının da kendilerini turistler karşısında zora soktuğunu anlattı.

Zaman

Havalimanının yolcu portföyü...

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000