23 Aralık 2011, Cuma 09:44:21

Antalya Havalimanı'nda kaçakçılara darbe

Antalya Havalimanı'nda 14 bavulda yurda kaçak sokulmaya çalışılan 2 milyon 500 bin TL değerinde değişik markalarda 7 bin 629 adet cep telefonu ele geçirildi.
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'nın talimatıyla havalimanlarında kaçak mallara karşı denetimler sıklaştırıldı. Antalya Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü ekiplerinin Antalya Havalimanı'nda gümrük salonuna gelen yolculara yönelik yaptığı aramalar sırasında Rusya'nın başkenti Moskova'dan gelen E.K., M.A ve A.E.'nin bavullarında yapılan aramalarda binlerce cep telefonu ve aksesuar ele geçirildi.

3 yolcuya ait 14 bavulun tamamının cep telefonu ve aksesuarla dolu olduğu görülürken, ele geçirilen 2 milyon 500 bin TL değerindeki binlerce cep telefonu ve aksesuar Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Antalya Tasfiye İşleri Döner Sermaye İşletmesi'ne teslim edildi. Eşyaları gümrüğe beyan etmeden ve gümrük işlemine tabi tutmadan ithal etmek isteyen E.K., M.A ve A.E. hakkında ise 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'na muhalefet suçundan yasal işlem başlatıldı.

Antalya Kaçak İstihbarat ve Narkotik Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ekiplerince yapılan inceleme ve araştırmalarda, söz konusu cihazların elektronik kimlik bilgilerinin (IMEI numaralarının) değiştirildiği ve bunların yurt dışında telefonlara işlendiği ortaya çıktı.

Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, kaçakçılıkla mücadele faaliyetlerinde yılbaşından bu yana ülke genelinde gerçekleştirilen operasyonlarda 12 milyon 800 bin TL değerinde 71 bin 106 adet cep telefonu, 2 milyon 634 bin TL değerinde 442 bin 940 adet muhtelif cep telefonu aksamının ele geçirildiği bildirildi.

Yetkililer, telefonlarda kasa üzerindeki IMEI numarası ile cihazın ekranındaki IMEI numarası arasında farklılık varsa cihazın elektronik kimlik bilgilerinin değiştirilmiş olduğunun bilinmesi gerektiğini belirttiler. Vatandaşların her türlü kaçakçılık olayı ile ilgili olarak ücretsiz "Alo 136 Gümrük Muhafaza İhbar Hattı"na bildirimde bulunarak kaçakçılıkla mücadeleye katkı sağlayabilecekleri de kaydedildi.Antalya Havalimanı'nda kaçakçılara darbe

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000