26 Aralık 2009, Cumartesi 07:56:37

"Antalya Havalimanı yetersiz kalıyor..."

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Antalya'nın dünyanın en işlek havalimanlarından birine sahip olduğunu; ancak bazı bölgelere hizmet vermekte yetersiz kaldığını söyledi.
  • AYT daha yapıldığında projesi uygun değildi. O alana çok daha iyi bir şey yapılabilirdi. Ama bu işler profesyonellik gerektirir tabii. Şimdi de gazipaşayı engelliyorlar.
  • siz antalya havalimanını işleten şirketin adamısınız belli.siz hiç gidip gazipaşayı gördünüz mü?ben belki 20 sefer gidip baktım.bellikiantalya havalimanını işleten şirkete yagcılık yapıyorsunuz.peki size soruyorum antalyayı işleten şirket neden 17 yılda ödemesi gereken parayı peşin ödedi.ben bir esnafım. alanya da esnaflar batmakta ve intiharlar çogaldı.çok avrupalı müşterimiz antalya havalimanı alanyaya uzak(uçakla 2,5-3 saatte antalyaya geliyor.antalya-alanya arası transfer de3,5-4 saatte geliyor oteline.)
  • AYT iki paralel pist ile HEATROW meydanından daha iyi fiziksel özelliklere sahip Heatrow un yarısı kadar trafik yapamıyor.Yazın kapasiteden verdirdikleri CTOT ler tüm oporatörlerin belini büküyor.Turizm bölgesinin göbeğindeki tek hava limanı bu kadar kötü yönetilebilir.Turiste resmen havadan gelme yani gelme deniliyor.Şu andaki haliyle ne trafik sayısı nede yolcu sayısı açısından dünyada ilk 200 e giremez
  • sırf tav iş imkanı yaratılması için oluşturulmuş bir proje .tabi alanya halkıda yanlarında herkes ister evinin önünde yada ilçede bir havalimanı olsun diye kim istemez !! keşke bizim mahallaedede olsa ;)))) biraz gerceklere bakılırsa şu an yolcu azlıgından antalyaya yapılan dış hatlar teminali boşş oldugu için kapısına kiit vuruldu ,yeni biten iç hatlar acılmak üzere .2 dış hatlar ve bir iç hatlar hem antalyaya hemde cevresindeki ilçelere fazlasıyla yeter zaten kim neyi anlatiyor. sanki yaz aylarında bu terminaller yetmiyor yolcular yakın şehirden otobüsle geliyor antalya veya atrafına kışında bu yolcu yogunlugu yarıya inmiş gibi anlatılıyor !! yuh yani !!biraz gercekçi ve ciddi olalım !!lütfen

Antalya'nın batısında inanılmaz bir tarihi ve doğal zenginlik olduğunu fakat buraya ulaşılamadığını belirten Günay, "Antalya havalimanı, bu sonsuz sahillerin her yerine hizmet vermekte yetersiz kalıyor. Gazipaşa Havaalanı en yakın zamanda devreye girmesi gerekiyor. Antalya'nın batısında inanılmaz bir destinasyon var. Dolayısıyla burada küçük çapta da olsa yeni bir havaalanına ihtiyaç var." dedi.

Bakan Günay, eşi Gülten Günay'la Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği'nin (AKTOB) 25'inci yıl dönümü kutlamasına katıldı.

Günay, turizm sektöründe krizin de etkisiyle 2008 yılının ortalarından itibaren büyük bir kırılganlık yaşandığına dikkat çekti.

Türkiye'nin bu kriz ortamında turizmde başarı çıtasını yükselterek turist sayısı bakımından dünyada 9 sıradan 7 sıraya yükseldiğini kaydeden Günay, "Turizmde söz sahibi 10 ülkenin 9'u yılı eksiyle kapattı. Bir tek Türkiye 2009'u gelen turist sayısını artıyla kapattı. Şimdi bu başarıyı sürekli kılmamız gerekiyor. Bu alanda az zamanda çok ve büyük işler başarmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ama bunu sürekli kılmamız ve artılar getirmemizi sağlamamız gerekiyor. Artıyla kapattık, gelirde de üstündeyiz. Kişi başında dünya sıralamasının altında bir yerlerdeyiz. Şimdi bunu arttırmak zorundayız. Bunu sadece deniz kıyılarını doldurmakla olmaz. Doğa merkezlerimizle tanıştırmamız gerekiyor." diye konuştu.

Çevreyi, tarihi koruyan ve kaliteyi gözeten yatırımcıya yardımcı olacaklarını kaydeden Bakan Günay, Antalya'nın turizmi 6 aydan 12 aya çıkarması için bütün sivil toplum örgütü ve kurumlarıyla seferberlik anlayışı içinde çalışması gerektiğini vurguladı.

Yapılanlarla yetinilmemesi gerektiğini dile getiren Günay, şöyle devam etti: "Yaptıklarımızı kafi görmemiz gerekiyor. Önümüzdeki hedef yıl hedefimiz 30 milyon. Bu çok bir rakam değil. Sadece Paris'e 25 milyon insan geliyor. Kültür var. Deniz yok. Roma'da da deniz yok. Ama 20 milyon turist çekiyor."

Günay, Antalya'nın inanılmaz bir arkeoloji serginliğine sahip olduğunu ancak bunu yeterince sergileyemediğini dikkat çekti.

Bu nedenle Antalya'nın zenginliklerini sergileyecek büyük ve görkemli bir arkeoloji müzesine ihtiyaç olduğunu vurgulayan Günay, şunları söyledi:

"Şimdi bir hayalimiz var. Antalya inanılmaz bir arkeoloji serginliğine sahip. Ama Antalya Arkeoloji Müzesi çok sıradan. İçindeki eserlere uygun düşmüyor. Antalya'nın çok güzel, çok görkemli bir arkeoloji müzesine ihtiyacı vardır. Hedefimiz bunu yapmaktı."

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Sururi Çorabatır da, 2010 yılı turist sayısını 10 milyona çıkarmak olduğunu aktardı. Çorabatır, 2009'un zorlu bir yıl olmasına rağmen turizmin direnç gösterdiğini ifade etti.

"Antalya Havalimanı yetersiz kalıyor..."

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

Misafir ~ 8 yıl önce
AYT daha yapıldığında projesi uygun değildi. O alana çok daha iyi bir şey yapılabilirdi. Ama bu işler profesyonellik gerektirir tabii. Şimdi de gazipaşayı engelliyorlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
siz antalya havalimanını işleten şirketin adamısınız belli.siz hiç gidip gazipaşayı gördünüz mü?ben belki 20 sefer gidip baktım.bellikiantalya havalimanını işleten şirkete yagcılık yapıyorsunuz.peki size soruyorum antalyayı işleten şirket neden 17 yılda ödemesi gereken parayı peşin ödedi.ben bir esnafım. alanya da esnaflar batmakta ve intiharlar çogaldı.çok avrupalı müşterimiz antalya havalimanı alanyaya uzak(uçakla 2,5-3 saatte antalyaya geliyor.antalya-alanya arası transfer de3,5-4 saatte geliyor oteline.)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
AYT iki paralel pist ile HEATROW meydanından daha iyi fiziksel özelliklere sahip Heatrow un yarısı kadar trafik yapamıyor.Yazın kapasiteden verdirdikleri CTOT ler tüm oporatörlerin belini büküyor.Turizm bölgesinin göbeğindeki tek hava limanı bu kadar kötü yönetilebilir.Turiste resmen havadan gelme yani gelme deniliyor.Şu andaki haliyle ne trafik sayısı nede yolcu sayısı açısından dünyada ilk 200 e giremez

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
sırf tav iş imkanı yaratılması için oluşturulmuş bir proje .tabi alanya halkıda yanlarında herkes ister evinin önünde yada ilçede bir havalimanı olsun diye kim istemez !! keşke bizim mahallaedede olsa ;)))) biraz gerceklere bakılırsa şu an yolcu azlıgından antalyaya yapılan dış hatlar teminali boşş oldugu için kapısına kiit vuruldu ,yeni biten iç hatlar acılmak üzere .2 dış hatlar ve bir iç hatlar hem antalyaya hemde cevresindeki ilçelere fazlasıyla yeter zaten kim neyi anlatiyor. sanki yaz aylarında bu terminaller yetmiyor yolcular yakın şehirden otobüsle geliyor antalya veya atrafına kışında bu yolcu yogunlugu yarıya inmiş gibi anlatılıyor !! yuh yani !!biraz gercekçi ve ciddi olalım !!lütfen

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000