01 Haziran 2014, Pazar 16:08:10

"HAVACILIKTA DÜNYANIN PARLAYAN YILDIZI OLDUK"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye'nin havacılık sektöründe son 11 yılda kaydettiği yolla dünyanın parlayan yıldızı haline geldiğini söyledi.
  • 3.havalimanı gerekli ve yapılması ülkemiz için faydalı ancak yer seçimi yanlış
  • uçak sayısı %130 arttı personel sayısı ne oldu?
  • Bu havalimani TC nin gelecegi icin onemli bir mihenk tasidir. Dikkat edin dunyaya hukmeden ulkelerin tamaminda bu buyuklukte en az bir havalimani var. Bizim de olmali.
  • Bence hukumetimiz guzel islere imza atiyor

Türkiye’nin yılda ortalama yüzde 16’lık büyüme ile ABD ve Almanya başta olmak üzere birçok gelişmiş ülkeyi geride bıraktığını vurgulayan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, "Dünyayı solladık, havada rakip tanımıyoruz" dedi.

Bakan Elvan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de havacılık faaliyetlerinin, ulusal ve uluslararası mevzuatlara uygun olarak sürdürüldüğünü belirterek, “Türk sivil havacılık sektörü giderek büyüyor. Özellikle 2003 yılında iç hatların özel havayollarının da rekabetine açılması; taşınan yolcu sayısında, uçak filosunda, destinasyon noktasında ve havayolu firmalarının sayısında patlama yaşattı" diye konuştu.

Bakanlık, ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektörün uyumlu hareket etmesiyle Türkiye’de hava taşımacılığının büyük ivme kaydettiğini ifade eden Bakan Elvan, özellikle son yıllarda bu alanda ulaşılan rekor rakamlara dikkati çekti. Dünya’da sivil havacılıktaki yıllık ortalama büyümenin yüzde 9.6 olduğunu belirten Bakan Elvan, son 11 yılda Türkiye'de sivil havacılığın ortalama büyümesinin yüzde 16’ları bulduğunu kaydetti.

Uçak sayısı 10 yılda yüzde 130 arttı

Türkiye’de 2003 yılında 162 olan uçak sayısının 2013 yılında yüzde 130 artarak 374’e çıktığını dile getiren Elvan, aynı dönemde toplam hava aracı sayısında da yüzde 74’lük bir artış görüldüğünü belirtti.

İç ve dış hat uçuş trafiğinde de önemli oranda artış yaşandığını vurgulayan Bakan Elvan, şunları söyledi:

"Geçmişte İstanbul ve Ankara olmak üzere iki merkezden 25 noktaya 8,5 milyon yolcu taşıyorduk. Büyük gelişme sağladık ve bugün 6 havayolu ve 7 merkezden 52 noktaya 58 milyon yolculuk bir potansiyele ulaştık. Ayrıca yurtdışı uçuşlarda da büyük bir ivme kaydettik. 2002 yılı yurt dışı uçuş haritasına baktığımızda dünya üzerinde 60 noktaya sefer gerçekleştiriliyordu. Şimdi Türkiye’den yurt dışındaki 234 noktaya ulaşıyoruz."

2014'te beklenti 167 milyon yolcu

Bakan Elvan, Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO)'nın verilerine göre, 2013 yılında dünyada 6,2 milyar yolcu taşındığını belirterek, ‘"Bu alanda da Türkiye dünya ortalamasının üzerine çıktı. 2013 yılında yolcu taşıma oranı yüzde 14,5 arttı. İç ve dış hatlar toplamında 150 milyon yolcuya ulaşıldı. 2014 yılsonu hedefi ise 167 milyon yolcu" dedi.

"HAVACILIKTA DÜNYANIN PARLAYAN YILDIZI OLDUK"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
3.havalimanı gerekli ve yapılması ülkemiz için faydalı ancak yer seçimi yanlış

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ee ~ 4 yıl önce
uçak sayısı %130 arttı personel sayısı ne oldu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Bu havalimani TC nin gelecegi icin onemli bir mihenk tasidir. Dikkat edin dunyaya hukmeden ulkelerin tamaminda bu buyuklukte en az bir havalimani var. Bizim de olmali.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
gatekeeper ~ 4 yıl önce
Bence hukumetimiz guzel islere imza atiyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000