04 Ocak 2011, Salı 13:06:31

HAVA UÇUŞA UYGUN MU?

GSM operatörü Avea, Türkiye’de ilk kez pilotlar için meteoroloji bilgi servisi hizmetine başladı. Peki, hizmet ne gibi kolaylıklar getiriyor?
  • Evet ismimi yazacaktım, unutmuşum, teşekkürler hatırlattığıız için.... levent kızılkoca...
  • accuweather ve aeroweather siteleri zaten bu hizmeti cebe ücretsiz veriyor ne gereği var ki...telefon çekiyorsa bu sitelere girebilirsin hem mesaj atıyorlar hem siteden okuyorsun..
  • Meteoroloji Genel Müdürlüğü hala Hazerfen sayfası için şifre uygulamaya devam etsin.Kim bakar oraya.Ama anlamıyorlar.Yazık .Kendi sitelerimiz varken başka yerlerden METAR VE TAF alıyoruz.Elalem para kazanıyor.Uyan Türkiyem UYAN.
  • çok güzel yazmışsınız ve haklısınız. Ancak adınızı yazmamış olmanız mesajınızı doğrular nitelikte değil. Sentetik olmayan bütün havacılara emniyetli bol güneşli uçuşlar olsun.

Cep telefonu operatörü Avea, özellikle genel havacılık, helikopter ve amatör havacılık pilotlarını yakından ilgilendiren bir uygulama başlattı.

Daha önce Türkiye'nin uluslararası standartlarda, meteorolojik gözlem ve hava tahmini hizmetlerini sürdüren Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü işbirliği ile Hava Durumu Paketi hizmetini sunan Avea, şimdi de Türkiye'de bir ilke imza atarak Devlet Meteoroloji İşleri Pilot Bilgi Servisi'ni kullanıma sunuyor.
 
Pilotlar bu servis sayesinde uçuş planı için ihtiyaç duydukları özel ve detaylı veriye (METAR : Havaalanı En Son Gözlem Bilgisi TAF : Havaalanı tahmin bilgisi) kısa mesaj ile ulaşabilecekler.

Servisten yararlanmak isteyen Avea kullanıcısı pilotlar, METAR<HAVAALANI ICAO KODU> ya da TAF<HAVAALANI ICAO KODU> yazıp 4282'ye göndererek havaalanı en son gözlem bilgisi ve havaalanı tahmin bilgisini anlık olarak sorgulayabilecekler. Bu hizmetin bedeli ise 3.2 TL olacak.

Meteorolojik olaylara son derece duyarlı olan ve sayıları hızla artan havaalanlarının meteorolojik destek hizmeti talepleri , Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nce Dünya Meteoroloji Teşkilatı (WMO) ve Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) standartlarında karşılanıyor.

HAVA UÇUŞA UYGUN MU?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

Misafir ~ 7 yıl önce
Evet ismimi yazacaktım, unutmuşum, teşekkürler hatırlattığıız için.... levent kızılkoca...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
accuweather ve aeroweather siteleri zaten bu hizmeti cebe ücretsiz veriyor ne gereği var ki...telefon çekiyorsa bu sitelere girebilirsin hem mesaj atıyorlar hem siteden okuyorsun..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Meteoroloji Genel Müdürlüğü hala Hazerfen sayfası için şifre uygulamaya devam etsin.Kim bakar oraya.Ama anlamıyorlar.Yazık .Kendi sitelerimiz varken başka yerlerden METAR VE TAF alıyoruz.Elalem para kazanıyor.Uyan Türkiyem UYAN.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
çok güzel yazmışsınız ve haklısınız. Ancak adınızı yazmamış olmanız mesajınızı doğrular nitelikte değil. Sentetik olmayan bütün havacılara emniyetli bol güneşli uçuşlar olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000