08 Mart 2012, Perşembe 11:45:00

50-70 SAAT UÇ SONRA KOCA JETE İKİNCİ PİLOT OL!

AirportHaber yazarlarından Korhan Oyman daha önce köşesinde yer verdiği MPL konusunu biraz daha açarak eleştirilere yanıt verdi...
  • Nedense Doktorun, muhendisin, maliyecinin v.s. isine kimse mudahale etmezken, nedendir bilinmez ama, memlekette herkez pilot birader. Korhan Oyman, lutfen kendinize biraz dur deyin artik. Cunku amac dogru ifade edilemediginde neophite`larin olayi dogru noktadan kavramasi beklenemez.
  • Eğitimin niteliği ve altyapısıyla ilgili şunları ilave etmek isterim. Qantas Lufthansa veya DELTA gibi ABD Avustarlya Almanya gibi ülkelerle kıyaslıyacaksanız; bizde kendi meydanı olan kaç tane uçuş okulu ya da amatör havacılık kulübü var onlarda kaç tane var? Biz de kaç tane küçük eğitim uçağı var örneğini verdiğimiz ülkelerde kaç tane var? Uçuş öğretmeni sayısı? Genel havacılık operasyonu miktarı bu gibi örnekleri arttırabiliriz! aynı futboldaki durumumuz gibi!! Büyük kulüplerin aslında avrupalı rakiplerinden farkı yok ! Ama Almanya İspanya daki amatör lisanslı futbolcu sayısı bizim 15-20 katımız. Havacılıkta da amatör ve genel havacılık konusu biz de çok eksik. Bu olmadan da bu çocukların hiçbiri bu tecrübeye erişerek 1000 saat olamaz.
  • Hocam herşeyden önce level 6 zaten anadil seviyesinde ingilizce. anadili ingilizce olan ülkenin şirketi QANTAS ın istemesi normal zaten kendi vatandaşlarını işe almak istiyorlar. Uçuş saati tecrübesi işe tamamen arz talep meselesi avustralyada bu nitelikte pilot bulamadıklarında bakın bakalım bunları aşağı çekiyorlarmı çekmiyorlar mı? İkincisi bizde 50-100 saatte uçan olduğu tamamen bir uydurma ve hayal ürünü. CPL kursunun saat kriteri belli. Olaya şöyle bakabilirsiniz bizdeki arz talep bozukluğundan dolayı bu 1000-2000 saatlik tecrübeyi yarı öğrenci olarak line uçuşunda tamamlıyorlar. Bizim esas sorunumuz kriter yada rakamlar değil eğitimin niteliği ve alt yapısı. bununla ilgili de başka bir yorum yazarım saygılar.
  • Lvl 6 Ingilizce, 1000-2000 Ucus Saati, veya ATPL Lisansina, yada 500 saat ME, dahil gerekmiyen ve bana inanmiyan arkadaslara malesaf diyecegim yok, cunku sizler dunyadan haberiniz yok. Tabii QANTAS'in, ViRGiN Australia, QANTASLiNK, yada diger Australian Havayollarin sirketlerin kendi sitelerine girin ve gereken sartlari yada MiNiMUM'lara kendi gozlerinizle gorun. Ayni zamanda AFAP.ORG.AU web sitesine girin ve orda guncel PiLOT pozisyonlarin gereken sarlari kendi gozlerinizle gorun, cunku ancak oyle inanacaksiniz bana. Benim hic kimseye yalan atmak borcum yok.. Ve EVET QANTAS'da calisiyorum, sana zorla inandiracak degilim..Kusura bakma Bati Australia'dan olan arkadas... Saygilarimla.
Yeni sistem pilot eğitimini içeren ve mevcut sistemlerden çok daha sıradışı ve farklı olan MPL sistemiyle ilgili geçtiğimiz haftalarda bilgiler veren yakında dünyaya oturacak bir sistem olduğundan bahseden deneyimli yazar Korhan Oyman, bizim pilotluk sistemimizin de gelişmesinin biraz buna bağlı olduğunu aktardı.

34 ICAO üyesinin sistemi benimsediğini ve 14 ülkede eğitim merkezlerinin kurulduğunu sözlerine ekleyen Korhan Oyman, sistemin Amerika'da bile hayata geçmesinin an meselesi olduğunu ifade etti.

Çok önemli ve pratik bir pilot eğitim sistemi olan MPL'in ülkemizde de anlaşılması ve iyi irdelenmesi gerektiğini ısrarla vurgulayan Oyman, 'bizi pilotluk müessesemiz okuma özürlü olduğumuz için gelişmiyor' sözleriyle peşin hüküm vermemek gerektiğinin altını çizdi.

Hangi havayolu şirketlerinin sistemi benimseyerek eğitim merkezleri oluşturuğunu ve hangi ülkelerin MPL'i model aldığını tek tek açıklayan Korhan Oyman, kapımızı her an çalması muhtemel olan MPL'i artık görmek gerektiğini ifade etti.


50-70 SAAT UÇ SONRA KOCA JETE İKİNCİ PİLOT OL!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (17)

Misafir ~ 6 yıl önce
Nedense Doktorun, muhendisin, maliyecinin v.s. isine kimse mudahale etmezken, nedendir bilinmez ama, memlekette herkez pilot birader. Korhan Oyman, lutfen kendinize biraz dur deyin artik. Cunku amac dogru ifade edilemediginde neophite`larin olayi dogru noktadan kavramasi beklenemez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Eğitimin niteliği ve altyapısıyla ilgili şunları ilave etmek isterim. Qantas Lufthansa veya DELTA gibi ABD Avustarlya Almanya gibi ülkelerle kıyaslıyacaksanız; bizde kendi meydanı olan kaç tane uçuş okulu ya da amatör havacılık kulübü var onlarda kaç tane var? Biz de kaç tane küçük eğitim uçağı var örneğini verdiğimiz ülkelerde kaç tane var? Uçuş öğretmeni sayısı? Genel havacılık operasyonu miktarı bu gibi örnekleri arttırabiliriz! aynı futboldaki durumumuz gibi!! Büyük kulüplerin aslında avrupalı rakiplerinden farkı yok ! Ama Almanya İspanya daki amatör lisanslı futbolcu sayısı bizim 15-20 katımız. Havacılıkta da amatör ve genel havacılık konusu biz de çok eksik. Bu olmadan da bu çocukların hiçbiri bu tecrübeye erişerek 1000 saat olamaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Hocam herşeyden önce level 6 zaten anadil seviyesinde ingilizce. anadili ingilizce olan ülkenin şirketi QANTAS ın istemesi normal zaten kendi vatandaşlarını işe almak istiyorlar. Uçuş saati tecrübesi işe tamamen arz talep meselesi avustralyada bu nitelikte pilot bulamadıklarında bakın bakalım bunları aşağı çekiyorlarmı çekmiyorlar mı? İkincisi bizde 50-100 saatte uçan olduğu tamamen bir uydurma ve hayal ürünü. CPL kursunun saat kriteri belli. Olaya şöyle bakabilirsiniz bizdeki arz talep bozukluğundan dolayı bu 1000-2000 saatlik tecrübeyi yarı öğrenci olarak line uçuşunda tamamlıyorlar. Bizim esas sorunumuz kriter yada rakamlar değil eğitimin niteliği ve alt yapısı. bununla ilgili de başka bir yorum yazarım saygılar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Lvl 6 Ingilizce, 1000-2000 Ucus Saati, veya ATPL Lisansina, yada 500 saat ME, dahil gerekmiyen ve bana inanmiyan arkadaslara malesaf diyecegim yok, cunku sizler dunyadan haberiniz yok. Tabii QANTAS'in, ViRGiN Australia, QANTASLiNK, yada diger Australian Havayollarin sirketlerin kendi sitelerine girin ve gereken sartlari yada MiNiMUM'lara kendi gozlerinizle gorun. Ayni zamanda AFAP.ORG.AU web sitesine girin ve orda guncel PiLOT pozisyonlarin gereken sarlari kendi gozlerinizle gorun, cunku ancak oyle inanacaksiniz bana. Benim hic kimseye yalan atmak borcum yok.. Ve EVET QANTAS'da calisiyorum, sana zorla inandiracak degilim..Kusura bakma Bati Australia'dan olan arkadas... Saygilarimla.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000