18 Eylül 2010, Cumartesi 08:43:28

IATA'DAN İLGİNÇ ÖNERİ: "FISTIĞA YATIRIM YAPIN"

Uluslararası Hava Taşımacıları Birliği (IATA), uçakların daha düşük emisyon değerlerine ulaşabilmesi için yağ endüstrisi ve hükümet yetkililerine seslenerek fıstığa yatırım çağrısı yaptı.

Bio yakıt üretiminde temel madde olarak kullanılan fıstıkların gelecek dönemin enerji kaynaklarından biri olabileceğini anlatan IATA Müdürü Giovanni Bisignani, “Havacılık ve enerji sektörü birlikte çok güzel paralar kazanıyor. Ancak her iki sektör de bio yakıt konusunda herhangi bir adım atmış değil. Bu herkes için bir uyanış çağrısıdır” dedi.

2050’de düşecek

Sivil taşımcalığın, küresel ısınmayı engellemek amacıyla önümüzdeki yıllarda ciddi emisyon yaptırımlarını devreye sokmayı planladığını anlatan Bisignani, “Uçak üreticileri, bioyakıtla çalışan motorları seri üretimde kullanmaya çok yaklaştı. IATA’nın hedefi de bio yakıt kullanarak 2050 yılında emisyon değerini yüzde 50 düşürmektir.

Küresel ısınma etkisi

Ancak hükümetlerin bio yakıt üreten küçük firmalara verdiği yetersiz destek, bu ürünlerin dağıtımını da zorlaştırıyor. Bu noktada hükümetlere büyük iş düşüyor” diye konuştu. 230 havayolu şirketinin bağlı olduğu IATA’nın başındaki Bisignani, hükümetlerin de havayolu şirketlerinin küresel ısınma üzerindeki etkisini azaltmak için belli standartlar getirmesi gerektiğine dikkat çekti.

IATA'DAN İLGİNÇ ÖNERİ: "FISTIĞA YATIRIM YAPIN"

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000