04 Ekim 2012, Perşembe 09:12:15

KONYA HAVALİMANI'NDA SIKINTI MI VAR?

Yenileme çalışmalarının başlatıldığı Konya Havalimanı'nda terminal binasında havalandırmalar ile klimaların çalışmaması ve havalimanına ulaşımın yetersiz olması yolcuları çileden çıkartıyor.
  • Her ilde bir havala alanı var lakin Konya nın hava alanı askeriyenin.Sadece istanbula gidiyor.Erzincan çok ufak bir memleket lakin hava alanı var.Çıldırmamak elde değil arkadaş ! Konya ya hiç yakışmıyor.Her yere uçarak gitmek bizimde hakkımız.İlgililere duyurulur diyeceğim ama ilgilenmeyecekleri için söylemeye tenezül etmiyorum.
  • konyadan istanbul 50 tl havaşla havaalanına 10tl nebuiştir,insaf..
  • Karaman İli artık yeni bir havalimanı istiyor. Konya'dan Karamana Havaş servisleri bile çalışmıyor. Özellikle yazın hem avrupadan gelen yolcular hemde iç hatlardan gelenler sıkıntı yaşıyor. Umarım belki yeni Çukurova Havalimanı Servis hizmetleri verirken Karaman ilini de düşünürler.
  • Konyanin havaalani gittigim ve gördügüm en ters havaalani 1 yolcusunu sadece Konyadan alabiliyor, gelismesi icinse diger illerdende ilcekerdende yolcu kapmasi gerekirdi. Örnek Konyanin Güneyine Karaman tarafina yapilabilirdi gpneydeki karaman, Mersin ve ilceler. 2 Havas disinda hicbir ulasim yok. Havas sehre 8 km uzaga yolcusunu 10 tl ye götürüyor. Havastan iniyorum baska bir otonüsle ilceye gidiyorum 50 km inanin 5 tl. Hizmer sunmakla övünen belediye nerde otobüs servislerin yoksa Havastan sus payimi aliyorsun.

5 bin 400 metrekare kapalı alana sahip olan Konya Havalimanı Terminal Binasının kapasitesi Ağustos ayında başlayan çalışmalarla 23 bin 640 metrekareye çıkarılması planlanıyor. Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, havalimanlarına modern ve ihtiyaca uygun tesisler inşa ederek çehrelerini yeniliyor.
Yıllardır 5 bin 400 metrekare gibi dar bir alanda hizmet veren Konya Hava Limanı Terminal Binası Ağustos ayında başlayan çalışmalarla genişletilmeye başlandı. 700 gün içinde bitirilmesi planlanan çalışmayla hava limanın kapasitesi 23 bin 640 metrekareye çıkartılacak. Konya Havalimanı terminal binası 13 Ocak 2014'te hizmete girecek. Terminal binası 45 milyon lira harcanarak, 5 bin 400 metrekareden 23 bin 640 metrekareye çıkarılacak. Bu fiyata ise yeni bir terminal binası yapılabilinirdi. 2011 yılında ihalesi yapılan hava limanı terminal binasının ihaleye katılan firmanın mahkemeye gitmesi nedeniyle iptal edilmişti. Bu da terminal binasının bir yılının heba olmasına neden olmuştu. Bu yıl ihalenin tekrar yapılmasıyla birlikte terminal binasının da çalışmalarına başlandı.

HEDEF 500 GÜNDE BİTİRMEK

Devlet Hava Limanları İşletmesi'nin yeni hedefi ise ek terminal inşaatını 500 günde bitirmek. Havalimanıyla ilgili yıllardır devam eden sıkıntının çözülmesi için başlatılan çalışmaların ise 500 günde bitirip bitirilmeyeceği meselesi ise hala tartışma konusu. Yıllardır Konya'nın özlemini çektiğini sivil havalanı yerine hava limanın terminal binasının kapasitesinin artırılması yaşanan sorunları çözecek gibi görünmüyor. Kamuoyu yeni hava limanı terminalinin ihtiyacı karşılayıp karşılamayacağı konusunda bir açıklama beklerken, özellikle işadamları, sanayiciler ve turizmciler daha modern bir terminal binası yapılmasını istiyor.

TERMİNAL ÇİLEHANEYE DÖNDÜ

Öte yandan bütün bu çalışmalar devam ederken Hava Limanın mevcut terminal binası ise adeta çile çektiriyor. Havalandırma sisteminin yeterli derecede çalışmaması, klimaların çalışmaması yolcuları özellikle uçuş öncesi bunaltıyor.

Vatandaşlar ise yaşanan sorunların Konya gibi bir şehre yakışmadığı görüşünde. Türkiye'nin birçok şehrinde hava alanlarına belediye otobüsleri varken, Konya'da ise havalimanına varmak adeta bir işkence... Orta halli bir vatandaşın hava limanına gitmesi veya geri dönmesi sadece Havaş servislerine bağlı. Havaş servisleri de şehrin belli başlı yerlerinde yolcu alıp indiriyor. Konya Havalimanı'nı kullanan vatandaşlar, şartların güzelleştirilmesi için gerekli atılımların yapılmasını bekliyor.

KONYA HAVALİMANI'NDA SIKINTI MI VAR?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

Konyalı ~ 4 yıl önce
Her ilde bir havala alanı var lakin Konya nın hava alanı askeriyenin.Sadece istanbula gidiyor.Erzincan çok ufak bir memleket lakin hava alanı var.Çıldırmamak elde değil arkadaş ! Konya ya hiç yakışmıyor.Her yere uçarak gitmek bizimde hakkımız.İlgililere duyurulur diyeceğim ama ilgilenmeyecekleri için söylemeye tenezül etmiyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ahmet şefik turhan ~ 5 yıl önce
konyadan istanbul 50 tl havaşla havaalanına 10tl nebuiştir,insaf..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
fatih ~ 5 yıl önce
Karaman İli artık yeni bir havalimanı istiyor. Konya'dan Karamana Havaş servisleri bile çalışmıyor. Özellikle yazın hem avrupadan gelen yolcular hemde iç hatlardan gelenler sıkıntı yaşıyor. Umarım belki yeni Çukurova Havalimanı Servis hizmetleri verirken Karaman ilini de düşünürler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Turizmci-Gurbetci ~ 5 yıl önce
Konyanin havaalani gittigim ve gördügüm en ters havaalani 1 yolcusunu sadece Konyadan alabiliyor, gelismesi icinse diger illerdende ilcekerdende yolcu kapmasi gerekirdi. Örnek Konyanin Güneyine Karaman tarafina yapilabilirdi gpneydeki karaman, Mersin ve ilceler. 2 Havas disinda hicbir ulasim yok. Havas sehre 8 km uzaga yolcusunu 10 tl ye götürüyor. Havastan iniyorum baska bir otonüsle ilceye gidiyorum 50 km inanin 5 tl. Hizmer sunmakla övünen belediye nerde otobüs servislerin yoksa Havastan sus payimi aliyorsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000