13 Şubat 2016, Cumartesi 08:41:55

Zafer Havalimanı için çare aranıyor

Yeterli yolcu sayısına ulaşamadığı için zarar eden Bölgesel Zafer Havalimanı’nın (Afyon, Uşak, Kütahya) verimli kullanılması için arayışlar sürüyor.
  • Ordu Giresun açılalı daha 6 ay olmuşken, ve sadece 6 ayda günde 7 sefer 14 trafikle 25 havaalanını geride bırakmışken, AHL den yüksek talebe karşı slot yok denirken bazı artniyetliler hala orgi morgi boş yatırım vs, tantanasında... Ordulular ve Giresunlular da artık anlasın ne kadar sevmeyeni olduğunu...
  • Rahmetli Ekrem Pakdemirli de böyle saçma sapan hesapsız kitapsız havalimanı yapmaya pek meraklıydı. Sözde finanstan anlardı. Şimdi de AKP pek meraklı. Çalışmayan Yüksekova, Şırnak, ekonomik olarak anlamsız olan Orgi, parasını çıkarmadığından devletin yükleniciye tazminat ödediği Bodrum ve Esenboğa terminalleri, vs vs. Daha akılcı çözümler üretmeliyiz. Yüklenicilere anlamsız para dağıtıp, havuza komisyon vermeleri işinden de vazgeçmeliyiz.
  • Öncelikle işletici firma IC nasılsa paramı alıyorum havasından kurtulup alanı adam gibi işletmelidir.Alanda doğru dürüst bilgi verecek danışmaları yok telefona bakan yok.Ocak ayında sefer iptali olup olmdığını öğrenmek için kaç kere aradım kimse açmadı havayolunu kullanacaktım vazgeçtim.İkinci husus Afyon'dan alana servis ile ulaşım çok meşagatli bir iş kendi aracımızla gidip orada park etsen bomboş kırda günlük 25 tl otopark ücreti isteniyor.Dediğim gibi işletmeci firma mümkünse hiçbir uçağın uçmasını istemiyor.Nasılsa yolcu garantisi var.Bu anlayışı bir an önce bırakıp uçuş sayısının artması için gayret göstermelidir.
  • + Bursa ise sehir icindeki Yunuseli havaalaninin önündeki gecekondularin kaldırılıp yolun da pistin altina alinmasi seklindeki basit çözümlerle pist uzatilarak 45-80 kişilik ucaklarla yarim saatte bir, hadi bilemedin saat basi Bur-Ist-Bur seklinde havataksi olarak cok iyi calisir. Ulkemizde bu yönde ihtiyaci tespit edip cevap verebilecek yönetimsel eksiklik var malesef. Biz de buralarda yazip duruyoruz kendi kendimize, ne duyan var ne okuyan, ne de gören.

Yeterli yolcu sayısına ulaşamadığı için zarar eden Bölgesel Zafer Havalimanı’nın (Afyon, Uşak, Kütahya) verimli kullanılması için arayışlar sürüyor. Sayıştay raporlarında firmaya ödenen rakamlarla 5 milyon Euro'luk kamu zararı oluştuğu açıklanmıştı.

Afyonkarahisar Valisi Hakan Yusuf Güner, şehrin ciddi bir kültür ve turizm potansiyeli olduğunu bunun harekete geçirilmesi gerektiğini söyledi. Türkiye'deki termal turizm yatak kapasitesi olarak 20 bin civarında nitelikli yatağa sahip olduğunu, ortalama geceleme oranının 1,5 gün civarında olduğunu vurgulayan Vali Güner, bu sayıyı arttırmaya çalıştıklarını ayrıca ildeki spor tesislerinin kamp turizmine çevrilebileceğini kaydetti. Hakan Yusuf Güner, “Bunun dışında İstanbul'a turlar çeşitlenerek arttırılabilir. İlimizde asker sayısı çok fazla, öğrenci sayısı çok fazladır. Üniversitemizde 40 bin öğrenci var, askerlerle topladığımızda 60-70 bin kişi, il dışından sürekli seyahat edebilecek insan kapasitesi var. Bu çerçevede acaba İstanbul'a bir ilave tur konabilir mi?” dedi.

Afyonkarahisar Valisi, havalimanından yurtdışı uçuşları artırarak sağlık turizmi alanından daha çok pay elde elde edilmesi gerektiğini ifade ederek, bu konuda turizmciler, sanayicilere ve sivil toplum örgütlerinin birlikte hareket etmesi gerektiğini dile getirdi.

29 YILLIĞINA İŞLETECEK

Yap-işlet devret modeli ile yapımı gerçekleştirilen Zafer Havalimanı'nda işletmeci şirketle yapılan anlaşmaya göre vaat edilen yolcu sayısına ulaşılmazsa, eksik kalan kısmı devlet tarafından ödeniyor. 28 Temmuz 2010'da gerçekleştirilen ihalede, tek teklif veren IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş ihaleyi 29 yıl 11 ay işletme süresi karşılığında kazandı. Yıllık 2 milyon yolcu kapasiteli havalimanı 24 Kasım 2012'de hizmete girdi. Ancak, vatandaş havalimanına rağbet etmedi. Bu yüzden işletmeci firmaya verilen garanti hazineden karşılanıyor. Sayıştaş raporlarına göre iç hatlarda 570 bin garanti edilen yolcuya karşılık 28 bin 439, dış hatlar için garanti edilen 398 bin 843 yolcuya karşılık 13 bin 437 olarak gerçekleştiği ve bu farktan dolayı firmaya yaklaşık 5 milyon Euro'luk ödeme yapıldığı Sayıştay raporlarına yansımıştı. (Zaman)

Zafer Havalimanı için çare aranıyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (41)

Ordu Giresun ~ 2 yıl önce
Ordu Giresun açılalı daha 6 ay olmuşken, ve sadece 6 ayda günde 7 sefer 14 trafikle 25 havaalanını geride bırakmışken, AHL den yüksek talebe karşı slot yok denirken bazı artniyetliler hala orgi morgi boş yatırım vs, tantanasında... Ordulular ve Giresunlular da artık anlasın ne kadar sevmeyeni olduğunu...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Orgi ~ 2 yıl önce
Orgi tamamen bir seçim yatırımıdır nokta.
Saçma sapan projeler ~ 2 yıl önce
Rahmetli Ekrem Pakdemirli de böyle saçma sapan hesapsız kitapsız havalimanı yapmaya pek meraklıydı. Sözde finanstan anlardı. Şimdi de AKP pek meraklı. Çalışmayan Yüksekova, Şırnak, ekonomik olarak anlamsız olan Orgi, parasını çıkarmadığından devletin yükleniciye tazminat ödediği Bodrum ve Esenboğa terminalleri, vs vs. Daha akılcı çözümler üretmeliyiz. Yüklenicilere anlamsız para dağıtıp, havuza komisyon vermeleri işinden de vazgeçmeliyiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
dersaadet ~ 2 yıl önce
Öncelikle işletici firma IC nasılsa paramı alıyorum havasından kurtulup alanı adam gibi işletmelidir.Alanda doğru dürüst bilgi verecek danışmaları yok telefona bakan yok.Ocak ayında sefer iptali olup olmdığını öğrenmek için kaç kere aradım kimse açmadı havayolunu kullanacaktım vazgeçtim.İkinci husus Afyon'dan alana servis ile ulaşım çok meşagatli bir iş kendi aracımızla gidip orada park etsen bomboş kırda günlük 25 tl otopark ücreti isteniyor.Dediğim gibi işletmeci firma mümkünse hiçbir uçağın uçmasını istemiyor.Nasılsa yolcu garantisi var.Bu anlayışı bir an önce bırakıp uçuş sayısının artması için gayret göstermelidir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Zafer ve ötesi - 3 ~ 2 yıl önce
+ Bursa ise sehir icindeki Yunuseli havaalaninin önündeki gecekondularin kaldırılıp yolun da pistin altina alinmasi seklindeki basit çözümlerle pist uzatilarak 45-80 kişilik ucaklarla yarim saatte bir, hadi bilemedin saat basi Bur-Ist-Bur seklinde havataksi olarak cok iyi calisir. Ulkemizde bu yönde ihtiyaci tespit edip cevap verebilecek yönetimsel eksiklik var malesef. Biz de buralarda yazip duruyoruz kendi kendimize, ne duyan var ne okuyan, ne de gören.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000