01 Nisan 2009, Çarşamba 12:59:50

YÜZDE YÜZ İNGİLİZCE KRİZİ

Yüzde yüz İngilizce eğitim kararı alınan İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesindeki birçok fakülte gibi havacılık sektörüne eleman yetiştiren Uzay ve Uçak Bilimleri Fakültesi'ni de ayağa kalktı.
  • Amerikan beslemesi Robert kolej misin? Türkiye'nin gözde kurumlarından İTÜ mü? Yahu her kuşu yediniz bi leylek mi kaldı? Bide senatodan geçmiş helal olsun size! Bu memleketin mühendise ihtiyacı var,amerikan veye ingiliz bülbüllerine değil!
  • Olaya matamatiksel açıdan bakarsak, ben İngilizceden %80 not alıyorsam, okuduğum, çalıştığım kitaplardaki bilgilerden/ derslerden %20sini anlayamayacağım demektir. Saatte 400 sayfa Türkçe kitabı okuyabiliyorum, ama 1 saatte 20 sayfa İngilizceyi okuyamıyorum. Bu okula İngilizce öğrenmeye mi girdim, mühendislik öğrenmeye mi? Dokümanların hemen hepsi İngilizce zaten ama bu derslerin İngilizce verilmesini değil, akademisyenlerin Türkçe doküman üretmelerini gerektiriyor. İngilizce görülen eğitimde gayretin veya faydalı çalışma zamanının %80'ni dile, %20 sini derslere harcamış bir havacı olarak, Genç arkadaşlarımızın duyarlılığını ve mesleğine saygılarını tebrik ediyorum.
  • lisan öğrenmeyelim demiyorum ama öğrendiğimiz 3 kuruşluk lisana da 5 kuruşluk muhabbet yapmayalım
  • bir ülkeyi silahla ele geçiremiyorsan,, o ülke insanlarının Lisanını bozarsın, ahlakını bozarsın,insanlarını birbirine düşman edersin küçük parçalara ayırıp sonrada yutarsın....her davranışın bir amacı vardır...

Türkiye'nin gözde üniversitelerinden İstanbul Teknik Üniversitesi'nde senatodaki 22 evet oyuyla yüzde yüz İngilizce eğitime geçilme kararı alındı. Ancak, üniversite yönetiminin aldığı bu karar, alt yapısı olmadan ve alelacele alındığı için hem öğrencileri hem de bazı araştırma görevlilerini ayağa kaldırdı. İTÜ genelinde çok sayıda öğrenci, öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi, karardan vazgeçilmesi için kampanya başlattı. Üniversite yönetimi ise bazı fakültelerdeki kampanya başlatan araştırma görevlilerini uyardı.

Ancak, tepkiler farklı platformlarda gösterilmeye devam ediyor. Hem İTÜ öğrencileri, hem araştırma görevlileri hem de İTÜ mezunları kararı protesto etmek ve geri çekilmesini talep etmek için 8 Nisan Çarşamba günü 75. Yıl Öğrenci Sosyal Merkezi'nden Rektörlük binasına yürüyecek. İlk kez bir geometri kitabını İngilizce'den Türkçe'ye çeviren Mustafa Kemal Atatürk'ün buradaki anıtı önünde temsili olarak Türkçe Matematik dersi verilecek.

Kararın iptali için internette değişik platformlarda destek arayan diğer fakülteler gibi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nin bazı öğrenci ve öğretim görevlileri de, yüzde 100 İngilizce eğitim için yürütülen çalışmaların Türkiye'nin geleceği açısından zararlı olduğu görüşünü savunuyor.

©AirportHaber

YÜZDE YÜZ İNGİLİZCE KRİZİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Misafir ~ 9 yıl önce
Amerikan beslemesi Robert kolej misin? Türkiye'nin gözde kurumlarından İTÜ mü? Yahu her kuşu yediniz bi leylek mi kaldı? Bide senatodan geçmiş helal olsun size! Bu memleketin mühendise ihtiyacı var,amerikan veye ingiliz bülbüllerine değil!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Olaya matamatiksel açıdan bakarsak, ben İngilizceden %80 not alıyorsam, okuduğum, çalıştığım kitaplardaki bilgilerden/ derslerden %20sini anlayamayacağım demektir. Saatte 400 sayfa Türkçe kitabı okuyabiliyorum, ama 1 saatte 20 sayfa İngilizceyi okuyamıyorum. Bu okula İngilizce öğrenmeye mi girdim, mühendislik öğrenmeye mi? Dokümanların hemen hepsi İngilizce zaten ama bu derslerin İngilizce verilmesini değil, akademisyenlerin Türkçe doküman üretmelerini gerektiriyor. İngilizce görülen eğitimde gayretin veya faydalı çalışma zamanının %80'ni dile, %20 sini derslere harcamış bir havacı olarak, Genç arkadaşlarımızın duyarlılığını ve mesleğine saygılarını tebrik ediyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
lisan öğrenmeyelim demiyorum ama öğrendiğimiz 3 kuruşluk lisana da 5 kuruşluk muhabbet yapmayalım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
bir ülkeyi silahla ele geçiremiyorsan,, o ülke insanlarının Lisanını bozarsın, ahlakını bozarsın,insanlarını birbirine düşman edersin küçük parçalara ayırıp sonrada yutarsın....her davranışın bir amacı vardır...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000