23 Şubat 2010, Salı 10:46:09

YURTDIŞINDA UÇAMAYAN TÜRKİYE'DE UÇUYOR!

Airport TV Yönetim Kurulu Başkanı Sefa İnan’ın hazırlayıp sunduğu Kara Kutu’da bu hafta sektörün en çok tartışılan konularından biri haline gelen pilot sorununu masaya yatırıldı.
  • En iyisimi, Çağıralım , sadece yabancı pilotları değil Havayollarınıda, gelsin bu işi onlar yapsın burada, bu Yabancıları öve öve bitiremeyenlerde, çay götürüp getirsin onlara. Gerçek olan şudur , ülkemizde uçan Yabancıların %80 tecrübesiz kalitesizdirler ve avrupada uçamayan ve sadece avrupa ülkelerinin pilotlarıda değildir ve .Romen,Bulgar, Yunan, Slovak Rus, İran,Ukrayna, İtalyan. Bunu buradan yazıyoruz kanunların izin verdiği ölçülerin dışında Yabancı pilot çalıştıran şirketler hakkında yakında hukuki takip ve cezalar gelirse şaşırmasınlar, bunlara izin verenlerde bu sürece dahil olacaklar.Sonra Patronlara hoş gözükenler ağlamasın.
  • Yabancı pilot sorunu gündeme geldiğinde , Yerli yeni işsizlere insaf ölçülerini aşan, karalamadır gidiyor.Bunlar eleştiri boyutunda değil resmen karalama boyutunda, bir sürü pilot var okul mezunu Havayollarında uçan. Eksikler vardır ama anlatılan düzeyde değil. Yabancılar konusu gündeme gelince , bu konuya mazeret olsun diye meslekte yenilere yükleniliyor.Burakın bu yenileri Tecrübelileri Kaptanları , karşılaştıralım yabancı emsalleriyle , ne çıkıyor sonuç. Mesele burada kendi malzemeni kullanacaksınki açıklarını eksiklerini tamamlayabilesin eksiklerini görebilesin yoksa vurun abalıyadan sonuç çıkmaz. bu gidişatın sonu, Nesli tükenen Anadolu Pars'ı misali , Kaptan veya FO luk hayal bu ülkede hem askerlerimiz hemde sivil ler için
  • Peki Türkiye'de bu nasıl uygulanıyor. uygulanabilir mi? Mümkün değil, çünkü bunlar ticari kuruluşlardır ve amaçları iyi pilot yetiştirmek değil, para kazanmaktır. SHGM buna birşey yapabilir mi? Hayır yapamaz. Çünkü SHGM şekli olarak cidden çok sıkı denetim yapıyor. Ama bir adam ders anlatmıyorsa veya anlatamıyorsa, uçuşta başarısız adama başarılı diyorsa (SHGM bu adamın nasıl uçtuğunu nereden bilsin), SHGM ne yapsın? Her konuda sıkıntı olduğunda SHGM akla gelmemeli. Bu TV kanalı seçimine benzer iyi program neredeyse onu izlemek gibi, iyi yetişmiş çocuk neredeyse şirketlerde onu işe alırlar ve alıyorlar. Sağa sola küfretmek yerine Pilot Adayları olarak dönüp bir kendimize bakmalıyız diye düşünüyorum. Saygılarımla...
  • Sivilde psikomotor yetenek testi ile pilot seçimi yapılamaz. Çünkü bunlar ticari kurumlardır. %100 başarı oranı olan bir sistem olabilir mi? Örneğin Ankara'da özel bir uçuş okulunda sohbet ettiğim 1-2 aday arkadaş bitirmesine 3-4 sorti olmasına ATPL sınavlarını vermiş olmasına rağmen adam alçalma kartını okumayı bilmiyor. Ondan sonra şirketlere geldiklerinde işe alınmayınca babası pilotlar önce işe alınıyor, yok sağlığı rahat geçiyor (ki bunun tamamen haksız bir suçlama olduğu kanaatindeyim), yok ingilizce sorunu çıktı, yok type sorunu çıktı. Çıkacak tabi arkadaşlar, ben bir şirketin genel müdürü olsam ve bu arkadaşlarla 10 dk. mülakat yapsam bu arkadaşların hiçbirisi benim şirketimde çalışamaz. Engin abiye tamamen katılıyorum.

Havacılık sektöründe Pazartesi akşamlarının değişmez programlarından biri haline gelen Sefa İnan’la Kara Kutu bu hafta pilot okullarından mezun olan ve iş bulamayan pilotların sıkıntılarını gündeme getirdi. Airport TV ve AirportHaber Genel Koordinatörü Ali Kıdık’ın da stüdyoda yer aldığı programda, gündem oluşturacak konular masaya yatırıldı.

Stüdyoya konuk olmaktan çekinen ve ismini vermek istemeyen yeni mezun bir pilotun telefonla bağlandığı programa, Avrupa’da pilotluk mesleğini icra eden ve aynı zamanda öğretmen pilot olarak da görev yapan Engin Aksüt de yine telefonla bağlandı.

“ÖNCEDEN ŞİRKETLER PİLOT BULAMIYORDU, ŞİMDİ PİLOTLAR İŞ BULAMIYOR!”

Airport TV Yönetim Kurulu Başkanı Sefa İnan, Türkiye’de uçuş okullarında verilen eğitimlerin daha sıkı bir denetimden geçirilmesi gerektiği belirterek, “Havayollarında aşırı bir büyüme var. Buna orantılı olarak yetişmiş kaliteli eleman sıkıntısı çekiliyor. Çok sayıda yeni pilot bu sıkıntılardan dolayı iş bulmakta zorlanıyor. Uçuş okullarına sorduğumuz zaman “Bizde eğitim kaliteli” diyorlar. Ama şirketlerin yeni mezun Türk pilotların işe giremediği bir ortamda yabancı uyruklu pilotlar şirketlerin kokpitinde iş buluyor. Bu durumda otoritenin olaya bir el atması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Airport TV ve AirportHaber Genel Koordinatörü Ali Kıdık da Türkiye’de artık işlerin tersine döndüğünü ifade ederek, “ İşler değişti. Önceden Türkiye’de şirketler pilot ararken artık pilotlar iş arar hale geldi. Havayolları yabancı pilotların daha kaliteli olduğunu söylüyor. Pilot okulları da kendi yetiştirdikleri öğrencilerin kaliteli olduğunu belirtiyor. Burada bir tezat var” dedi.

Kara Kutu

“HEM PİLOT AÇIĞI VAR HEM DE İŞSİZ PİLOT!”

Kara Kutu programına İsviçre’den telefonla bağlanan Havayolu Pilotu Engin Aksüt ise “Hem çok sayıda pilot açığı var hem de çok sayıda işsiz pilot var. Çok ilginç bir durum... Avrupa’da pilot okuluna başlamadan önce birçok testten geçmeniz gerekiyor. Bu testlerden en önemlilerinden biri de karakter testi” ifadelerini kullandı.

İsmini vermek istemeyen ve yayına telefonla bağlanan yeni mezun bir pilot da Türkiye’de bu tür testlerin neredeyse yapılmadığını belirtti.

Yakın zamanda konu hakkında bir havayolu şirketiyle görüştüğünü söyleyen Aksüt, “Bir havayoluyla görüşme yaptım ve neden yabancı pilot alımı yaptıklarını sordum. Türkiye’de mezun olan pilotların en erken 1 yıl içerisinde verimli hale geldiğini söylediler. Şirket açısından baktığımızda “Ben uçağımı emanet edeceğim pilot arıyorum” diyorlar. Yurtdışında bu iş entegre bir şekilde yapılıyor. Oradaki uçuş akademilerinden mezun olan pilotların büyük bir kısmı okulu bitirdikten sonra çalışmaya başlıyor. Yurtdışında akademik eğitim alanlardan ziyade yurtdışında uçma imkanı bulamayan pilotlar Türkiye’de uçuyor” dedi.

Yeni mezun pilotun, yeteri kadar CRM eğitimi almadıklarını söylemesi üzerine Havayolu Pilotu Engin Aksüt “Sadece meydana gelen birkaç kazanın videosuyla CRM eğitimi olmaz” diyerek destek verdi.

Kara Kutu

*PİLOT ÇOCUKLARI DAHA KOLAY MI İŞ BULUYOR?
*SAĞLIK MUAYENELERİ YETERLİ Mİ?
*YABANCI PİLOTLAR PARA VEREREK Mİ UÇUYOR?
*UÇUŞ OKULLARI BAŞLANGIÇTA GEREKLİ TESTLERİ YAPIYOR MU?
*YABANCI PİLOT ALIMLARI GÜNÜ KURTARMAK İÇİN Mİ?
*YURTDIŞINDA PİLOTAJ EĞİTİM NASIL VERİLİYOR?

İşte dün akşama damgasını vuran ve çok konuşulacak o programın tamamı:

YURTDIŞINDA UÇAMAYAN TÜRKİYE'DE UÇUYOR!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (57)

Misafir ~ 8 yıl önce
En iyisimi, Çağıralım , sadece yabancı pilotları değil Havayollarınıda, gelsin bu işi onlar yapsın burada, bu Yabancıları öve öve bitiremeyenlerde, çay götürüp getirsin onlara. Gerçek olan şudur , ülkemizde uçan Yabancıların %80 tecrübesiz kalitesizdirler ve avrupada uçamayan ve sadece avrupa ülkelerinin pilotlarıda değildir ve .Romen,Bulgar, Yunan, Slovak Rus, İran,Ukrayna, İtalyan. Bunu buradan yazıyoruz kanunların izin verdiği ölçülerin dışında Yabancı pilot çalıştıran şirketler hakkında yakında hukuki takip ve cezalar gelirse şaşırmasınlar, bunlara izin verenlerde bu sürece dahil olacaklar.Sonra Patronlara hoş gözükenler ağlamasın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Yabancı pilot sorunu gündeme geldiğinde , Yerli yeni işsizlere insaf ölçülerini aşan, karalamadır gidiyor.Bunlar eleştiri boyutunda değil resmen karalama boyutunda, bir sürü pilot var okul mezunu Havayollarında uçan. Eksikler vardır ama anlatılan düzeyde değil. Yabancılar konusu gündeme gelince , bu konuya mazeret olsun diye meslekte yenilere yükleniliyor.Burakın bu yenileri Tecrübelileri Kaptanları , karşılaştıralım yabancı emsalleriyle , ne çıkıyor sonuç. Mesele burada kendi malzemeni kullanacaksınki açıklarını eksiklerini tamamlayabilesin eksiklerini görebilesin yoksa vurun abalıyadan sonuç çıkmaz. bu gidişatın sonu, Nesli tükenen Anadolu Pars'ı misali , Kaptan veya FO luk hayal bu ülkede hem askerlerimiz hemde sivil ler için

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Peki Türkiye'de bu nasıl uygulanıyor. uygulanabilir mi? Mümkün değil, çünkü bunlar ticari kuruluşlardır ve amaçları iyi pilot yetiştirmek değil, para kazanmaktır. SHGM buna birşey yapabilir mi? Hayır yapamaz. Çünkü SHGM şekli olarak cidden çok sıkı denetim yapıyor. Ama bir adam ders anlatmıyorsa veya anlatamıyorsa, uçuşta başarısız adama başarılı diyorsa (SHGM bu adamın nasıl uçtuğunu nereden bilsin), SHGM ne yapsın? Her konuda sıkıntı olduğunda SHGM akla gelmemeli. Bu TV kanalı seçimine benzer iyi program neredeyse onu izlemek gibi, iyi yetişmiş çocuk neredeyse şirketlerde onu işe alırlar ve alıyorlar. Sağa sola küfretmek yerine Pilot Adayları olarak dönüp bir kendimize bakmalıyız diye düşünüyorum. Saygılarımla...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Sivilde psikomotor yetenek testi ile pilot seçimi yapılamaz. Çünkü bunlar ticari kurumlardır. %100 başarı oranı olan bir sistem olabilir mi? Örneğin Ankara'da özel bir uçuş okulunda sohbet ettiğim 1-2 aday arkadaş bitirmesine 3-4 sorti olmasına ATPL sınavlarını vermiş olmasına rağmen adam alçalma kartını okumayı bilmiyor. Ondan sonra şirketlere geldiklerinde işe alınmayınca babası pilotlar önce işe alınıyor, yok sağlığı rahat geçiyor (ki bunun tamamen haksız bir suçlama olduğu kanaatindeyim), yok ingilizce sorunu çıktı, yok type sorunu çıktı. Çıkacak tabi arkadaşlar, ben bir şirketin genel müdürü olsam ve bu arkadaşlarla 10 dk. mülakat yapsam bu arkadaşların hiçbirisi benim şirketimde çalışamaz. Engin abiye tamamen katılıyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000