19 Kasım 2010, Cuma 09:36:38

YUNANİSTAN YOLCU UÇAKLARINI SATMA KARARI ALDI!

İflasın eşiğinde gelen Yunanistan, açıklarını azaltabilmek için yolcu uçakları ile kamu kuruluşlarındaki hisselerini satıyor. 5 milyar euro tasarruf hedefleyen 2011 bütçesinde savunma harcamaları da 500 milyon euro'luk tırpan yedi.
  • ......hurda ucaklari kendimize niye dert ediyoruz......kabin ekiplerini transfer edelim.....bari türk-yunan ilisilerine katkimiz olur
  • BU ŞİMARIK ÜLKE YILLARCA HELENİZM DİYEREK FAŞİSTLİĞİN ALASINI YAPTI.BENİM ON URLU ANADOLU HALKIMIN SAĞDUYUSUYLA OYNAMAYIN KIVIRTIK GLOBALİSTLER.YILANDAN POST YUNANDAN DOST OLMAZ.BU HADSİZ , ÇAPSIZ ÜLKE VE ÇIRAĞI RUM KESİMİ TÜRKLERE HEP DÜŞMANLIK YAPTI VE YAPACAKTIRDA.AÇIN GÖZÜNÜZÜ TARİHDEN DERS ALINSAYDI TEKERRÜR ETMEZDİ.HAYDİ KALIN SAĞLICAKLA.
  • AKDENIZ KULTURU KOMSUSU TEROR BELASIYLA SAVASIRKEN BIYIK ALTINDAN GULUP KOMSUSUNUN SAVASTIGI TERORE DESTEK VERMEK MIDIR??? AKDENIZ KULTURUNU SOZUM ONA BENIMSEYENLER TERORE ,KAOSA,EMPERYALIZME,BOLUCULUGE,SILAHLANMAYA VE SAVASA DESTEK MI VERIRLER??? UNUTMA AVRUPALININ DEMOKRASISI SADECE KENDISI ICIN GECERLIDIR...KOMSUMUZ DEDIGIN ULKEYE TAYIN OLDUM EV KIRALAYAMADIM ANCAK KONSOLOSLUK DEVREYE GIRINCE EV SORUNUM COZULDU...OTELDE DE BINBIR SORUNLA KARSILASTIM...ARABA KIRALAYAMADIM, ALAMADIM..ONU DA KONSOLOSLUK HALLETTI...BUNA NE DIYECEKSIN PEKI??? ORDAN OTURUP DA AHKAM KESMEYIN..GIDIN YASAYIN ORDA ONDAN SONRA KOMSULUKTU BILMEM NEYDI VAAZ VERIN...GIT ORDAKI TURK SOYDASLARIN HALLERINI GOR ONDAN SONRA YORUM YAZ..EGER YUNAN DEGILSEN TABII...
  • IYI DE BU YORUMLARIN MHP ILE NE ILGISI VAR??? SADECE ONLAR MI VATANSEVER?? SADECE AKP LILER MI DINDAR??? SIRADAN BIR VATANDAS VATANSEVER VEYA DINDAR OLAMAZ MI?? NIYE ILLA BIR PARTIYLE ILISKILENDIRILIYOR?? VATANSEVERLIGIN FASISTLIKLE NE ALAKASI VAR??? EMPERYALISTLER ISTEDIKLERINI YAPINCA OH NE ALA BIZ KARSI CIKINCA FASIST...SACMA SAPAN DAN SACMA SAPAN YORUM...
Yunanistan, mali krizden çıkabilmek için 'varını yoğunu' satıyor. Yunan hükümeti bir taraftan kemerleri sıkarken, öte yandan sahibi olduğu 4 adet Airbus A340 yolcu uçağı ile aralarında kumarhane, savunma, demiryolu ve madencilik şirketleri hisselerinin de olduğu devlet varlıklarını satışa çıkarma kararı aldı.
 
Yunan Maliye Bakanı Yorgo Papakonstantinu, dün parlamentoya 2011 bütçesini sundu. Bütçede uygulanacak tasarruf önlemleri arasında en dikkat çeken 4 adet A340'ın satışı ile kamu şirketlerinin hisselerinin devredilmesi planı. İflasın eşiğinde dolaşan Yunan ekonomisi 15 Euro Bölgesi ülkesi ile Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) sağladığı 110 milyar euro'luk kurtarma paketiyle ayakta duruyor. Yeni bütçe, açığı gayrisafi milli hasılanın yüzde 9.4'ünden yüzde 7.4'üne indirerek 5 milyar euro tasarruf sağlamayı hedefliyor. Böylece açığın seneye 16.8 milyar euro’ya çekilmesi planlanıyor.
 
Avrupa ülkeleri ve IMF'nin sıkı denetimi altındaki Yunanistan, yeni bütçeye göre 2011'de sağlık harcamalarından 2.1 milyar euro ve savunma harcamalarından 500 milyon euro kısacak. 
 
Kamu şirketlerinin yeniden yapılandırılmasından 800 milyon euro gelmesini öngören Yunan hükümeti, bazı sözleşmeli kamu personelinin kontratlarını yenilemeyerek de açığı 100 milyon euro azaltacak. Hükümet yeni bütçeyle düşük vergi diliminde tüketim vergisini yüzde 11'den 13'e çıkarırken hayati öneme sahip turizmde ise vergileri yüzde 11'den yüzde 6.5'e indiriyor.
 
Savunma bütçesine tırpan
 
Maliye Bakanı Yorgo Papakonstantinu, tasarruf için ülkenin en büyük kumarhanelerinden birisindeki yüzde 49 devlet hissesinin yanı sıra savunma, demiryolu ve madencilik alanında faaliyet gösteren 3 kamu firmasında henüz açıklanmayan oranda hissenin satılacağını da bildirdi. Devletin yüzde 55 pay sahibi olduğu Atina Uluslararası Havalimanı'nın işletme hakklarının da seneye yenilenmesi öngörülüyor. 
 
Bu yıl, özelleştirilen Olympic Havayolları'ndan devlete kalan uçakları satmayı gündeme alan Yunanistan dün açıklanan son karara göre, 4 adet Airbus A340-313X tipi uçağın satışını 2011'in ilk çeyreğinde tamamlayacak. Yenisinin tanesi yaklaşık 169 milyon euro olan A340-313 uçakların 670 milyon euro’ya yakın para getirmesi hedefleniyor. Yunan hükümetinin yatırımcıların beğenisine sunacağı kamu şirketlerinin başında ise yüzde 99.81 hissesine sahip olduğu savunma şirketi Hellenic Defence Systems geliyor. Tamamı devlete ait demiryolu operatörü Trainose ile yüzde 55.19'u kamunun olan madencilik şirketi Larko da yakında görücüye çıkacak.
 
Bu yıl yüzde 3.9 küçülecek
 
Yunan Maliye Bakanlığı, yüzde 65'ine sahip olduğu gaz şirketi DEPA'yı da özelleştirmeyi planlıyor. Yunan kamu şirketlerinin geçen yıl verdiği toplam açık 1.7 milyar euro olmuştu. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) dün açıklanan Ekonomik Görünüm Raporu'na göre, Yunan ekonomisinin bu yıl yüzde 3.9 ve gelecek yıl yüzde 2.7 küçülmesi bekleniyor. 2012 yılında ise ekonominin yüzde 0.5 büyüyeceği öngörülüyor. (Milliyet)
YUNANİSTAN YOLCU UÇAKLARINI SATMA KARARI ALDI!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (28)

Misafir ~ 8 yıl önce
......hurda ucaklari kendimize niye dert ediyoruz......kabin ekiplerini transfer edelim.....bari türk-yunan ilisilerine katkimiz olur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
BU ŞİMARIK ÜLKE YILLARCA HELENİZM DİYEREK FAŞİSTLİĞİN ALASINI YAPTI.BENİM ON URLU ANADOLU HALKIMIN SAĞDUYUSUYLA OYNAMAYIN KIVIRTIK GLOBALİSTLER.YILANDAN POST YUNANDAN DOST OLMAZ.BU HADSİZ , ÇAPSIZ ÜLKE VE ÇIRAĞI RUM KESİMİ TÜRKLERE HEP DÜŞMANLIK YAPTI VE YAPACAKTIRDA.AÇIN GÖZÜNÜZÜ TARİHDEN DERS ALINSAYDI TEKERRÜR ETMEZDİ.HAYDİ KALIN SAĞLICAKLA.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
AKDENIZ KULTURU KOMSUSU TEROR BELASIYLA SAVASIRKEN BIYIK ALTINDAN GULUP KOMSUSUNUN SAVASTIGI TERORE DESTEK VERMEK MIDIR??? AKDENIZ KULTURUNU SOZUM ONA BENIMSEYENLER TERORE ,KAOSA,EMPERYALIZME,BOLUCULUGE,SILAHLANMAYA VE SAVASA DESTEK MI VERIRLER??? UNUTMA AVRUPALININ DEMOKRASISI SADECE KENDISI ICIN GECERLIDIR...KOMSUMUZ DEDIGIN ULKEYE TAYIN OLDUM EV KIRALAYAMADIM ANCAK KONSOLOSLUK DEVREYE GIRINCE EV SORUNUM COZULDU...OTELDE DE BINBIR SORUNLA KARSILASTIM...ARABA KIRALAYAMADIM, ALAMADIM..ONU DA KONSOLOSLUK HALLETTI...BUNA NE DIYECEKSIN PEKI??? ORDAN OTURUP DA AHKAM KESMEYIN..GIDIN YASAYIN ORDA ONDAN SONRA KOMSULUKTU BILMEM NEYDI VAAZ VERIN...GIT ORDAKI TURK SOYDASLARIN HALLERINI GOR ONDAN SONRA YORUM YAZ..EGER YUNAN DEGILSEN TABII...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
IYI DE BU YORUMLARIN MHP ILE NE ILGISI VAR??? SADECE ONLAR MI VATANSEVER?? SADECE AKP LILER MI DINDAR??? SIRADAN BIR VATANDAS VATANSEVER VEYA DINDAR OLAMAZ MI?? NIYE ILLA BIR PARTIYLE ILISKILENDIRILIYOR?? VATANSEVERLIGIN FASISTLIKLE NE ALAKASI VAR??? EMPERYALISTLER ISTEDIKLERINI YAPINCA OH NE ALA BIZ KARSI CIKINCA FASIST...SACMA SAPAN DAN SACMA SAPAN YORUM...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000