17 Kasım 2009, Salı 07:20:00

Yönetmelikte uçuş operasyon değişikliği

Havaalanları Yer Hizmetleri Yönetmeliği (SHY-22)'nde uçuş operasyon hizmetinin C grubu çalışma ruhsatına sahip yer hizmetleri kuruluşları tarafından da yapabilmesine yönelik yönetmelik değişikliği 14/11/2009 tarih ve 27406 sayılı Resmi Gazete'de yayımlandı...
  • Bu konuda SHGM tüm şirketlerin görüşünü sormak için TOSHID aracılığıyla yazı gönderdi çoğunluk negatif görüş bildirmesine rağmen TÖSHID in yönetim kurulu başkanı malesef kendi görüşünü SHGM ye bildirmiştir özel şirketlerin temsilcisi olarak algılanan TOSHID in kendi iç yapısını sorgulaması gerekir ayrıca tüm şirketler de sadece bu konuda değil her konuda SHGM nin istediği görüş talebine kendi görüşlerinin gidip gitmediğini sorgulaması gerekir. aksi takdirde SHGM yanlış yönlendirilmiş olacaktır.
  • Sanki belirli bir şirkete özel yapılmış yönetmelik. Havaşın ve çelebinin yaptığı işi şimdi bir sürü yeni yetme şirket kurup yapacaklar.
  • Bu değişiklik ile Pegasus kendi hizmetleri için celebi yada havaş gibi şirketlere ödeme yapmayacak, sabiha gökçende kendi yer hizmetlerini kuracak ve diyer havayolu şirketlerine de hizmet vermeye başlayacak. böylece rakip şirketlerinden hem para kazanacak hemde rakipleri hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olacak. akıllaıca bir girişim, bu iş için talimat değişikliği bile yaptırılmış, tebrikler.
  • şirketlere bu konu ile alakalı sorulmuştu... ama benim bildiğim kadarı ile şirketlerin %99'u bu konuya karşı çıkmıştı.. bu konunun araştırılmasını aynı zamanda da freebirdden izzet bey'e niye olumlu olduğunun sorulmasını istiyorum ve takipçisi olacağım... bugün bir çok şirket ile bu konuda görüşeceğim...

Bilindiği üzere, uçuş operasyon hizmeti Havaalanları Yer Hizmetleri Yönetmeliği (SHY-22)'nin 18. maddesinin 'a' bendine göre, uluslararası seferlerde yapılması veya yaptırılması zorunlu hizmetlerden biri olup, yönetmelik değişikliğinden önce  uçuş operasyon hizmeti verme yetkisi  çalışma ruhsatı alarak, A grubu çalışma ruhsatına sahip kuruluşları ile  kendi  uçuş operasyon hizmeti yapacak olan hava taşıyıcılarında bulunmaktaydı.

Söz konusu hizmetin ulusal mevzuata uygun olarak uluslararası standartlarda gerçekleştirilmesi, bu hizmetin sivil hava trafiğine açık tüm havaalanlarında yaygınlaştırılması ve uçuş operasyon hizmetini talep eden havayolu kuruluşlarına  rekabet ortamında hizmet sunulabilmesi için yönetmelik değişikliğine ihtiyaç duyulmuştur.

Bu nedenle, uçuş operasyon hizmetinin, temsil ile gözetim yönetim hizmeti için C grubu çalışma ruhsatı olan kuruluşlar tarafından da verilebilmesine ilişkin Havaalanları Yer Hizmetleri Yönetmeliği'nde (SHY-22) değişiklik yapılmıştır.

Yönetmelikte uçuş operasyon değişikliği

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Misafir ~ 9 yıl önce
Bu konuda SHGM tüm şirketlerin görüşünü sormak için TOSHID aracılığıyla yazı gönderdi çoğunluk negatif görüş bildirmesine rağmen TÖSHID in yönetim kurulu başkanı malesef kendi görüşünü SHGM ye bildirmiştir özel şirketlerin temsilcisi olarak algılanan TOSHID in kendi iç yapısını sorgulaması gerekir ayrıca tüm şirketler de sadece bu konuda değil her konuda SHGM nin istediği görüş talebine kendi görüşlerinin gidip gitmediğini sorgulaması gerekir. aksi takdirde SHGM yanlış yönlendirilmiş olacaktır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Sanki belirli bir şirkete özel yapılmış yönetmelik. Havaşın ve çelebinin yaptığı işi şimdi bir sürü yeni yetme şirket kurup yapacaklar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Bu değişiklik ile Pegasus kendi hizmetleri için celebi yada havaş gibi şirketlere ödeme yapmayacak, sabiha gökçende kendi yer hizmetlerini kuracak ve diyer havayolu şirketlerine de hizmet vermeye başlayacak. böylece rakip şirketlerinden hem para kazanacak hemde rakipleri hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olacak. akıllaıca bir girişim, bu iş için talimat değişikliği bile yaptırılmış, tebrikler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
şirketlere bu konu ile alakalı sorulmuştu... ama benim bildiğim kadarı ile şirketlerin %99'u bu konuya karşı çıkmıştı.. bu konunun araştırılmasını aynı zamanda da freebirdden izzet bey'e niye olumlu olduğunun sorulmasını istiyorum ve takipçisi olacağım... bugün bir çok şirket ile bu konuda görüşeceğim...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000