17 Haziran 2017, Cumartesi 11:21:43

Yolcuyu havalimanına terminal işletmecisi getirecek

Şehir terminalleriyle havalimanı arasında ve havalimanından çevre illere, ilçelere gerçekleştirilecek düzenli yolcu taşımacılığı, havalimanı işletmecisi tarafından yapılacak.
  • Artık şu Havabus denilen minibüs şoförü gibi otobüs kullanan trafik canavarlarından kurtulsak fena olmayacak. IST da taksiciler bir, Havabus iki. Bunlar gitmeden havalimanı adam olmayacak. İnşallah 3. meydanda bunlar olmaz.
  • Yönetmeliği yanlış yorumluyorsunuz. Haberin sunumunda yanlışlık var. Yönetmelik değişikliğinde, cümle havalimanı işletmecileri yapar diye bitmiyor, "havalimanı işletmecileri düzenler" diye bitiyor. Burada, havalimanındaki düzen ve takipten havalimanı işletmecisi sorumlu tutuluyor. Havalimanlarında ulaşım hizmeti, A grubu çalışma ruhsatına sahip kuruluşlar ile UKOME tarafından yetkilendirilen şirketler aracılığıyla yapılacaktır.
  • Sabiha Gökçen havalimanı yolcu çıkış kapısından itibaren başlayan' İzmit-Bursa,nereye abla,gell'diye bağıran mülteci görünümlü değnekçiler sayesinde İtici bir ortama bürünmüş.Böyle düzen,itibar olmaz
  • Atlas'ın flybus servisleri bu durumda kalkar mı?

Şehir terminalleriyle havalimanı arasında ve havalimanından çevre illere, ilçelere gerçekleştirilecek düzenli yolcu taşımacılığı, havalimanı işletmecisi tarafından yapılacak.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün (SHGM) "Havalimanları Yer Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Söz konusu değişiklikle, "havalimanlarında temsil, yolcu hizmetleri, yük kontrolü ve haberleşme, ramp, kargo ve posta, uçak hat bakım, uçuş operasyon, ulaşım, ikram servis, gözetim ve yönetim, uçak özel güvenlik hizmet ve denetiminden oluşan hizmet türlerinin tamamını veya bir kısmını kendileri için yapacak hava taşıyıcılarına her bir hizmet türü için verilecek çalışma belgesi" olarak tanımlanan "B grubu çalışma ruhsatına" ilişkin bazı düzenlemelere gidildi.

Buna göre, yerli hava taşıyıcıları, ulaşım hizmeti hariç yer hizmet türlerinin tamamını veya bir kısmını "B grubu çalışma ruhsatı" alarak kendi için yapmaya yetkili olacak. Yerli hava taşıyıcıları ilgili maddede belirtilen havalimanı yer hizmet türlerinden ulaşım hizmeti hariç, diğer hizmet türlerinin tamamını veya bir kısmını B grubu çalışma ruhsatı alarak kendileri için yapmaya yetkili sayılacak.

Şehir terminali veya terminalleriyle havalimanı arasında ve havalimanından çevre illere ve ilçelere gerçekleştirilecek düzenli yolcu taşıma işletmeciliği, karayolu taşımacılığıyla ilgili tüm mevzuata uyulması koşuluyla taleplere göre, yönetmelik esasları çerçevesinde havalimanı işletmecisi tarafından yapılacak. Ancak Büyükşehir Belediyesi Kanununa göre Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararıyla yetkilendirilen ve havalimanı, şehir merkezi, havalimanı arasında ulaşım hizmeti verecek kuruluşlar bu düzenleme gerekliliklerinin dışında tutulacak.

Havalimanına sefer yapan kuruluşlar, yolcu mağduriyetine ve hizmet aksamasına yol açmamak için uçuş saatlerine göre seferlerini düzenleyecek.

Yolcuyu havalimanına terminal işletmecisi getirecek

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (25)

Havabus ~ 1 yıl önce
Artık şu Havabus denilen minibüs şoförü gibi otobüs kullanan trafik canavarlarından kurtulsak fena olmayacak. IST da taksiciler bir, Havabus iki. Bunlar gitmeden havalimanı adam olmayacak. İnşallah 3. meydanda bunlar olmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Havacı ~ 1 yıl önce
Yönetmeliği yanlış yorumluyorsunuz. Haberin sunumunda yanlışlık var. Yönetmelik değişikliğinde, cümle havalimanı işletmecileri yapar diye bitmiyor, "havalimanı işletmecileri düzenler" diye bitiyor. Burada, havalimanındaki düzen ve takipten havalimanı işletmecisi sorumlu tutuluyor. Havalimanlarında ulaşım hizmeti, A grubu çalışma ruhsatına sahip kuruluşlar ile UKOME tarafından yetkilendirilen şirketler aracılığıyla yapılacaktır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sabihaya çözüm ~ 1 yıl önce
Sabiha Gökçen havalimanı yolcu çıkış kapısından itibaren başlayan' İzmit-Bursa,nereye abla,gell'diye bağıran mülteci görünümlü değnekçiler sayesinde İtici bir ortama bürünmüş.Böyle düzen,itibar olmaz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yolcu ~ 1 yıl önce
Atlas'ın flybus servisleri bu durumda kalkar mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000