23 Aralık 2014, Salı 12:05:59

YOLCULAR GÖZÜNDEN OKUNACAK!

Emniyet Genel Müdürlüğü, havalimanı ve gümrük kapılarında güvenliğin artırılması için yeni önlem paketleri hazırlayacak.
  • Bunu bilen az kisi vardir. Disard bir aktif gorev yapamayacak olan yeni Polisleri havalimani veya gumruk kapilarina gorevlendiriyorlar. Ha birde kendilerine torpil yapip havalimaninda gorev verdirende var ama onlarinda elinde telefon dusmez denetleme olacagi gunde ya rahatsizdir veya hastaneden raporludur, cocugu rahatsiz olmustur, esi gece 2-3 ' te acile goturmustur sabaha kadar vs... Bitmez tukenmez mazeretler nede olsa devlet memuru atamazsin satamazsin misali .
  • yazida "Davranış analizi eğitim alacak polisler, bu sayede güvenliği tehlikeye düşürecek şüpheliye suç işlemeden ulaşacak" deniyor.. nedense bu beni gulumsetti.. bence 4 senelik universoite mezunu polisler sadece havalimaninda calismali..
  • Gecen saw dan yurt dısına cıkıyorum polis yabancı uyruklu vatandasa oturma iznin var mı diye türkce soruyor!!! Polis acaba türkcenin evrensel bir dil oldugunu ve herkesin kendi gibi türkce bildigini düsünerek mi sordu bunu anlam veremedim!!! Pasaport polisi ingilizce bilmiyor!! Bu sizce utanc verici bir durum değil mi?
  • Gecen saw dan yurda giris yapacagım iki saat nöbetci polisi bekledik.. Lafta soylenmiyo, bunların kontorlcusu falan yok mu?

Emniyet Genel Müdürlüğü, havalimanı ve gümrük kapılarında güvenliğin artırılmasına yönelik yeni önlemler almayı planlıyor. Davranış analizi eğitim alacak polisler, bu sayede güvenliği tehlikeye düşürecek şüpheliye suç işlemeden ulaşacak.

ABD'de ve İngiltere'de havalimanı ve gümrük kapılarında görevli polislere verilen eğitimin benzeri Türkiye'deki polislere de uygulanması hedefleniyor. Bu kapsamanda Türkiye'deki davranış uzmanlarının yanı sıra ABD ve İngiltere'den de uzmanları ülkeye davet ederek suçlu davranışları ve davranış analizi konularında havalimanı ve gümrüklerde görevli polise eğitim vermesi planlanıyor.

SUÇLU DAVRANIŞLARI LİSTESİ

Polisler, eğitimin ardından başta İstanbul, Ankara ve İzmir'deki havalimanları ile sınır kapılarında görevlendirilecek. Güvenlik güçleri, ABD polisinin de kullandığı yöntemlerle suçlu davranışlarını analiz edecek.

Havalimanı ve gümrüklerde görevli polise eğitimlerinin ardından şüpheli davranışlarının yer aldığı bir kontrol listesi verilecek. Güvenlik güçleri, şüpheli listedeki davranışlarından bazılarını yapan kişileri takibe alacak. Polis, gerekirse bu kişileri durdurarak, ayrıca kontrole tabi tutacak. Güvenlik güçleri, suçlu davranışı analizlerinden yola çıkarak, güvenliği tehlikeye düşürecek şüpheliye suç işlemeden ulaşacak.

HEDEF SUÇU OLUŞMADAN ÖNLEMEK

Uzmanlara göre, suça karışmış ya da suç planlayan kişiler, benzer olaylara karşı diğer insanlara göre farklı tepkiler veriyor. Suçlu davranışlarıyla ilgili profesyoneller, adli bilimciler, sosyal bilimciler ve davranış bilimcilerden oluşan geniş tabanlı bir araştırmacı grubundan oluşuyor. Suçlu davranışı profili ile suçun önlenmesi veya şüpheliye daha kolay ulaşılabilmesi için verilerin elde edilmesi amaçlanıyor. Suçlu davranışı uzmanları, giyim tarzından kullanılan otomobile kadar farklı verilerden yola çıkarak suç planlayan kişilere ya da suçluya ulaşmayı hedefliyor.

YOLCULAR GÖZÜNDEN OKUNACAK!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Bunu bilen az kisi vardir. Disard bir aktif gorev yapamayacak olan yeni Polisleri havalimani veya gumruk kapilarina gorevlendiriyorlar. Ha birde kendilerine torpil yapip havalimaninda gorev verdirende var ama onlarinda elinde telefon dusmez denetleme olacagi gunde ya rahatsizdir veya hastaneden raporludur, cocugu rahatsiz olmustur, esi gece 2-3 ' te acile goturmustur sabaha kadar vs... Bitmez tukenmez mazeretler nede olsa devlet memuru atamazsin satamazsin misali .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ztk ~ 3 yıl önce
yazida "Davranış analizi eğitim alacak polisler, bu sayede güvenliği tehlikeye düşürecek şüpheliye suç işlemeden ulaşacak" deniyor.. nedense bu beni gulumsetti.. bence 4 senelik universoite mezunu polisler sadece havalimaninda calismali..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Polis ~ 3 yıl önce
Gecen saw dan yurt dısına cıkıyorum polis yabancı uyruklu vatandasa oturma iznin var mı diye türkce soruyor!!! Polis acaba türkcenin evrensel bir dil oldugunu ve herkesin kendi gibi türkce bildigini düsünerek mi sordu bunu anlam veremedim!!! Pasaport polisi ingilizce bilmiyor!! Bu sizce utanc verici bir durum değil mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Polis ~ 3 yıl önce
Gecen saw dan yurda giris yapacagım iki saat nöbetci polisi bekledik.. Lafta soylenmiyo, bunların kontorlcusu falan yok mu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000