28 Aralık 2012, Cuma 17:12:45

YOLCU UÇAKLARINDA SIRADIŞI PROJE

Uçakların daha az yakıt tüketmesi için araştırmalar yapan Alman biliminsanları, ters kanatlı bir yolcu uçağı projesi geliştirdiler.
  • Bildiğim kadarı ile ABD'nin X-29 diye bir deneysel uçağı vardı. Ama bu da Rusların Su-47 Berkut'u gibi bir türlü seri üretime geçemedi.
  • Zaten bir çok planörde, bu şekilde negatif ok açılı kanatlar kullanılıyor iyi bir taşıma ve süzülme oranı sağladığı için.
  • almanların ww2 de buna benzer çalışmları vardı, amerikalılarda bir deneysel uçaklarında almanlarla beraber çalışmıştı sanırım. ruslarında su47 berkut uçağı ters ok açılı idi. Bildiğim kadarıyla en verimli kanat şekli, fakat yapısal olarak çok dayanıklı olmak zorunda bu şekilde normalin üzerinde yük biniyor kanatlara.

Ters kanatların daha kolay bir hava akımı sağladığı için yakıt tasarrufuna yol açtığı ifade edildi.

İlginç model ile DLR'nin merkezindeki rüzgar kanallarında çeşitli deneyler yapılırken, elde edilen sonuçların son derece olumlu olduğu belirtiliyor. "Lamair" adı verilen proje sayesinde önümüzdeki yıllarda yolcu uçaklarının daha tasarruflu olabileceği, bunun da yolcu ücretlerine olumlu yönde yansıyabileceği açıklandı.

İlk bakışta göze hatalı bir uçak izlenimi veren yeni kanatlar, üç yıllık bir çalışmanın eseri. Havada kanatların etrafında daha az türbülans oluşmasını önleyen yeni sistem, hava akımının kanatların etrafından kolayca süzülmesine olanak sağlıyor.

Süddeutscne Zeitung gazetesine konuşan proje sorumlusu Arne Seitz "Hava akımları kanatlara etki yaptığı için uçakların yavaşlamasına neden olur. Hep aynı hızda kalmak için motorlara daha fazla güç verilir, daha fazla yakıt tüketilir" bilgisini verdi. Proje ile ilgili 2013'te de deneylerin devam edeceğini bildiren yetkililer, bütün risklerin ortadan kaldırılması için çalışmaların sürdüğünü açıkladılar.

2. Dünya Savaşında da bazı savaş uçaklarında denenen "ters kanat" sistemi, bugüne kadar yolcu uçaklarında kullanılmadı. Yapılan testlerde şuan bile yakıtta yüzde 10'a varan tasarruf sağlandığı, bu oranın daha da artabileceği belirtiliyor. (Hürriyet)

YOLCU UÇAKLARINDA SIRADIŞI PROJE

Facebook Yorum

Yorumlar

Volvo ~ 5 yıl önce
Bildiğim kadarı ile ABD'nin X-29 diye bir deneysel uçağı vardı. Ama bu da Rusların Su-47 Berkut'u gibi bir türlü seri üretime geçemedi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Negatif Ok Açısı ~ 5 yıl önce
Zaten bir çok planörde, bu şekilde negatif ok açılı kanatlar kullanılıyor iyi bir taşıma ve süzülme oranı sağladığı için.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hbm ~ 5 yıl önce
almanların ww2 de buna benzer çalışmları vardı, amerikalılarda bir deneysel uçaklarında almanlarla beraber çalışmıştı sanırım. ruslarında su47 berkut uçağı ters ok açılı idi. Bildiğim kadarıyla en verimli kanat şekli, fakat yapısal olarak çok dayanıklı olmak zorunda bu şekilde normalin üzerinde yük biniyor kanatlara.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000