17 Mayıs 2018, Perşembe 08:23:28

Yolcu uçağı okul bahçesinde

Antalya'nın Aksu ilçesindeki Uçak Bakım Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne hibe edilen eski yolcu uçağı, 7 aylık çalışmayla, öğrencilere kütüphane, müze ve mini sinema salonu olarak hizmet vermek için hazır hale getirildi.
  • Bosuna cocuklarinizi niteliksiz para avcisi bu okullara vermeyiniz.
  • sizin gibileri mutlu etmek için bu ülke ne yapmalı ??? yada size kocamannnn okul bahçesimi yaptırmalı, anarşist fikirli insanlarsınız.
  • Gözlerim doldu. Havacılık sevdası gençlerin uçağa dokunarak bilgilerini pekiştirmesi daha sağlıklı olacaktır. Helal olsun! Darısı diğer havacılıl okullarının başına.
  • Bu uçağı o güneşin altında 2 hafta boyunca "rulo" ile biz boyadık. Çok zor koşullarda boyadık ama bitmiş halini görünce bütün yorgunlugumuz gitti.
  • HELAL BE :))))))))))
  • Muhtesem. Olmasi gerekeni yapmislar.
  • bir vatandaş da soruyor mu ki orada eğitim veren hocaların branşları nedir ? ben size söyliyeyim tef mezunu otomotiv elektrik talaşlı tornavida bölümü mezunu öğretmenler.uçağı bilmeyen hocalar olduktan sonra isterseniz oraya 787 getirin.ne işe yarayacak.hala nato mermer nato kafa
  • Eğitim böyle olur..
  • Ögrencilere havaciligi sevdirmek icin 500 metrekare okul bahcesine Ucak yerlestiren Dünyada yegane ülke Türkiye. Onurluyutz gururluyuz. Inaniyoruz ki hergün okula gelen ögrenciler o ucagi gördükce havaciligi cok sevecekler. Yürrü be Türkiyem kim tutar seni..

Antalya'nın Aksu ilçesindeki Uçak Bakım Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne hibe edilen eski yolcu uçağı, 7 aylık çalışmayla, öğrencilere kütüphane, müze ve mini sinema salonu olarak hizmet vermek için hazır hale getirildi.

Almanya'nın Baden Havalimanı'ndan kalkan Sky Havayolları'nın Boeing 737-400 classic tipi "ZY 8756" sefer sayılı yolcu uçağı, 2011'de, Antalya Havalimanı'na inişi esnasında sağ ana iniş takımındaki lastiğin patlaması sonucu kanadının üstüne yattı. Kaza sırasında içinde 156 yolcu ve 6 kişilik mürettebat bulunan uçak, onarımı mümkün olmayınca hurdaya ayrıldı.

Uçak, Sky Havayolları'nın 2013 yılında iflası ile Antalya 6. İcra Müdürlüğünce 1,5 milyon lira muhammen bedelle satışa çıkarıldı ancak üç ihalede de alıcı bulamadı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun girişimleri sonucu, bir hayırsever tarafından satın alınan uçak, Aksu Uçak Bakım Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne hibe edildi.

Okulun bahçesine taşınan uçağın içerisine, 7 aylık bir çalışmayla kütüphane, müze ve mini sinema salonu kuruldu.

Çevik: "Açılış için gün sayıyoruz"

Okul Müdürü Haldun Çevik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de uçak bakım alanında eğitim veren ilk ve tek tematik okul olduklarını belirterek, daha etkin olabilmek için akıllarına bahçeye uçak koyma projesinin geldiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun okullarını ziyareti sırasında, konuyu kendilerine açtıklarını ifade eden Çevik, şöyle konuştu:

"Antalya Havalimanı'nda atıl olmuş bu uçağın gelmesi için Bakan bey girişimleri başlattı. Bu projeye Mart 2017'de başladık. Mayıs 2018'de de bitirdik. Uçağımız hem kütüphane hem müze hem de mini sinema salonu oldu. Kokpiti de dahil tamamen orijinal bir uçaktır. Şu anda bir dünya projesi olan uçağımız bitmiş vaziyette. Açılış için gün sayıyoruz. Öğrencilerimiz için de uçağın bahçede olması büyük bir şans olacak."

"Havacılığı sevdireceğiz"

Okul müdürü Çevik, koydukları camdan bir fanus sayesinde, öğrencilerin uçağın anatomisindeki sac yapısını, boruları, elektronik aksamını birebir görebileceklerini belirtti.

Çevik, arkadaki mini sinema salonunda da uçakların tanıtım filminin izleneceğini dile getirdi.

Uçak bakımı üzerine eğitim verdikleri okullarında, öğrencilerin, uçaktaki ekipmanları söküp takarak el hünerlerini ve becerilerini de geliştireceğine işaret eden Çevik, "Anaokulundan üniversiteye kadar tüm Türkiye'ye okulumuzu açacağız. Havacılığı sevdireceğiz. Havacılıkta ülkemizin ne noktalara geldiğini, nerelere gelecek olduğunu kısa bir özetini çıkaracağız. Uçağın içerisindeki kütüphane, müze ve mini sinema salonu ile dünyada bir ilke imza atıyoruz. Bu da havacılıkta geldiğimiz noktayı, dünyaya lanse etmek açısından çok güzel bir olay olacak." değerlendirmesini yaptı. 

Yolcu uçağı okul bahçesinde

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Nz ~ 8 ay önce
Bosuna cocuklarinizi niteliksiz para avcisi bu okullara vermeyiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
firavun'a ~ 8 ay önce
sizin gibileri mutlu etmek için bu ülke ne yapmalı ??? yada size kocamannnn okul bahçesimi yaptırmalı, anarşist fikirli insanlarsınız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KM ~ 8 ay önce
Gözlerim doldu. Havacılık sevdası gençlerin uçağa dokunarak bilgilerini pekiştirmesi daha sağlıklı olacaktır. Helal olsun! Darısı diğer havacılıl okullarının başına.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
LR ~ 8 ay önce
Aha buraya yaziyorum. Bu Ucak burada böylece 2 sene kalsin, insanlar etrafinda tavaf etmeye baslar. kutsal mekan haline getirilir.
Aircraft paint ~ 8 ay önce
Bu uçağı o güneşin altında 2 hafta boyunca "rulo" ile biz boyadık. Çok zor koşullarda boyadık ama bitmiş halini görünce bütün yorgunlugumuz gitti.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Paintçi ~ 8 ay önce
Adını bağışla yiğidim
Ayakkabi Boyacisi ~ 8 ay önce
Helal sana koc. Dünya Okul Bahsecesinde günes altinda Ucak boyama ödülü senin. Birlesmis milletlerde senin icin oturum acildi. Gündem sensin. Özel arastirma komisyonlari kurulmus. Bu boya bu ucaga nasil yapildi. kimse cözemiyor. Türkler bizi yine ters köse yapti diyorlarmis.
thy ~ 8 ay önce
HELAL BE :))))))))))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Muhtesem ~ 8 ay önce
Muhtesem. Olmasi gerekeni yapmislar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Harika ~ 8 ay önce
Dünya bu olaydan bahsediyor.
zz ~ 8 ay önce
bir vatandaş da soruyor mu ki orada eğitim veren hocaların branşları nedir ? ben size söyliyeyim tef mezunu otomotiv elektrik talaşlı tornavida bölümü mezunu öğretmenler.uçağı bilmeyen hocalar olduktan sonra isterseniz oraya 787 getirin.ne işe yarayacak.hala nato mermer nato kafa

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İşte ~ 8 ay önce
Eğitim böyle olur..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
firavun ~ 8 ay önce
Ögrencilere havaciligi sevdirmek icin 500 metrekare okul bahcesine Ucak yerlestiren Dünyada yegane ülke Türkiye. Onurluyutz gururluyuz. Inaniyoruz ki hergün okula gelen ögrenciler o ucagi gördükce havaciligi cok sevecekler. Yürrü be Türkiyem kim tutar seni..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000