04 Nisan 2012, Çarşamba 14:32:16

YOLCU UÇAĞI NEDEN DÜŞTÜ?

Sibirya'da yaşanan uçak kazasını soruşturan yetkililer, uçağın büyük ihtimalle buzlanmanın giderilmemesi nedeniyle düştüğünü açıkladı...
  • Kardeşim Sibirya şartlarında uçabilen uçaklar bellidir. Yıllar yılı SSCB nin geliştirdiği, YAK, TUPOLEV, ANTONOV. Evet ATR-72 sınıf bakımından AN-25'e benzeyebilir ama kesinlikle AN-25 kadar performanslı ve zor şartların uçağı değildir. Pilotlar herhalde bir an kendilerini AN-25 ile uçuyor zannettiler ve de-icing yapmayan yer personeline "Tamam biz böyle de gideriz" dediler. Büyük hata, çok büyük hata...
  • bu uçaklar buz sorunundan zaten sabıkalı. Ve bunu bile bile şirket halen herhangi bir yapısal düzenlemeye girmemiş belli yıllar sonra aynı nedenden uçak kaza yaptığına göre aslında bu uçaklara binmemek lazım özellikle soğuk ülkelerde.
  • Ah ah, diyorum ben, air crush investigations seyredenler bazı bilen(!) pilot ve şirket yöneticilerinden daha fazla bilgi sahibi oluyor diye. ATR'lerin buzlanma yüzünden yaptığı kaç tane kaza var. Artık sadece sıcak iklimlerde çalıştırılıyor, açın belgeselide izleyin. Sibirya'da uçar mı bu uçak?
  • Hep yazdım. ATR lerin kalıtsal sorunu buzlanma ve buz çözücüleri. Çekirge misali.3.cüde hop aşağı. Fransızların yapısında var herhalde. Bu gibinin buzlanma sorunu....
Rus yetkililerin yaptığı açıklamaya göre 31 kişinin hayatını kaybettiği uçak kazası, büyük ihtimalle, uçağın buz çözücü sisteminde yaşanan bir sorun nedeniyle yaşandı.
 
Önceki gün sabah saatlerinde yaşanan olayda, UTair Havayolları'na ait ATR-72 tipi uçak, havalandıktan sonra dakikalar içinde Sibirya'nın Tyumen kentinde karlı bir bölgeye düşmüştü.
 
İçinde mürettebatla birlikte 43 kişi bulunan uçaktan 12 kişi ağır yaralı olarak kurtulmuş, 31 kişi hayatını kaybetmişti.
 
Soruşturma Komitesi'nin bildirdiğine göre, Fransız-İtalyan yapımı uçağın buzlarının kalkıştan önce tamamen temizlenmemiş olması, kazaya yol açmış olabilecek en kuvvetli neden olarak gösterildi.
 
Komite, kesin bir sonuca varılmadan önce daha fazla teknik bilgi toplanacağını da belirtti. (Hürriyet)
YOLCU UÇAĞI NEDEN DÜŞTÜ?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Misafir ~ 6 yıl önce
Kardeşim Sibirya şartlarında uçabilen uçaklar bellidir. Yıllar yılı SSCB nin geliştirdiği, YAK, TUPOLEV, ANTONOV. Evet ATR-72 sınıf bakımından AN-25'e benzeyebilir ama kesinlikle AN-25 kadar performanslı ve zor şartların uçağı değildir. Pilotlar herhalde bir an kendilerini AN-25 ile uçuyor zannettiler ve de-icing yapmayan yer personeline "Tamam biz böyle de gideriz" dediler. Büyük hata, çok büyük hata...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
bu uçaklar buz sorunundan zaten sabıkalı. Ve bunu bile bile şirket halen herhangi bir yapısal düzenlemeye girmemiş belli yıllar sonra aynı nedenden uçak kaza yaptığına göre aslında bu uçaklara binmemek lazım özellikle soğuk ülkelerde.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Ah ah, diyorum ben, air crush investigations seyredenler bazı bilen(!) pilot ve şirket yöneticilerinden daha fazla bilgi sahibi oluyor diye. ATR'lerin buzlanma yüzünden yaptığı kaç tane kaza var. Artık sadece sıcak iklimlerde çalıştırılıyor, açın belgeselide izleyin. Sibirya'da uçar mı bu uçak?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Hep yazdım. ATR lerin kalıtsal sorunu buzlanma ve buz çözücüleri. Çekirge misali.3.cüde hop aşağı. Fransızların yapısında var herhalde. Bu gibinin buzlanma sorunu....

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000