12 Kasım 2009, Perşembe 16:51:20

Yolcu sayısı arttı, kâr oranı düştü!

Havacılık sektöründe yaşanan daralma şirketin kârında geçen yıla göre düşüş yaşattı.
  • Maddi duran varlık değerlerinde düşüş? global krizle duran varlıkların değeri arasında ne ilişki var? Net kar düşüşünü neden buna bağladınız?
  • Daha karlı olmak için yeni hatlar açın. Nasılsa hepsini dolu uçuyorsunuz. Canım Türkiyemin hesap sorma alışkanlığı yok ki. Salla gitsin, mesela Filo'daki uçak adedini 750'ye çıkarın. Sürekli geniş gövdeli uçaklar alın. Buenos Aires, Vancouver, Sydney gibi hatlarda uçun, hemen kara geçersiniz. Varili bugün 75 dolar, yarın Allah bilir ne olacağını. Yine 150 ye çıkarsa, ne yapalım petrol fiyatları arttı dersiniz.
  • Arkadaslar faaliyet karinda artis var. Yani yapmis oldugumuz isteki karimiz artmis. Toplamda, gayrimenkuller ve duran mallarin degerinin dusmesi sebebiyle bir dusus olmus. Bu esasinda bizimle ilgili degil. Bizimle ilgili olan faailet kari artmis. Hurriyet te hemen yolcu artti kar dustu diye yazmis. Onlari biliyoruz. Sirf habercilik yapmadiklarini da. Ama isin icerisinde olan bizlerin bu numaralari yutmamamiz gerekir. Bi de, elestirmek icin bahane arayanlar var. Hemen atliyorlar. Sadece haber basligini okuduyup yorum yaziyorlar. THY nin basarilari niye bu kadar rahatsiz ediyor anlamis ta degilim. Insanlar niye baskalarinin basarisizliklari uzerinden mutluluk ararlar. O basariya meydan okuma kabiliyetleri olmadigindan mi? Artik bunu asmaliyiz
  • Burada mali konular hakkinda yorum yapanlarin isletme bilgileri ne kadar acaba cok merak ediyorum. Su an dunyada neredeyse her havayolu buyuk zararlar yapmaktadir. Boyle bir zamanda THY'nin yolcusu artiyorsa ve kari dusmus olsa bile cok buyuk basaridir. Ancak uzman gozuyle degil de, sadece 'camur atma' gozuyle bakanlar ne yazik ki bunu hicbir zaman anlamayacaklardir. Tenkit ederken lutfen ilk once hep cok ovdugunuz havayollarin durumlarina bir bakin, ondan sonra THY'nin durumunu degerlendirin.

Türk Hava Yolları’nın 2009 yılı Eylül dönemine ait konsolide mali tabloları İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’na gönderilerek açıklandı. Dokuz aylık sonuçlara göre satış gelirleri yüzde 15 artışla 5 milyar 55 milyon TL, esas faaliyet karı yüzde 35 artışla 610 milyon TL, net kar ise yüzde 27 düşüşle 476 milyon TL olarak gerçekleşti. Finansal krizin sonucu olarak global havacılık sektöründe yaşanan daralmanın maddi duran varlık değerlerinde meydana getirdiği düşüş nedeniyle net kar geçen yıla göre düşüş kaydetti.

Üçüncü çeyrek sonuçlarına bakıldığında ise satış gelirleri yüzde 17 artışla 2 milyar 89 milyon TL, esas faaliyet karı yüzde 51 artışla 454 milyon TL, net kar ise yüzde 7 düşüşle 374 milyon TL olarak gerçekleşti. Satış gelirlerine paralel olarak trafik sonuçlarındaki büyüme de devam etmiş olup dokuz aylık dönemde yolcu sayısı yüzde 10 artışla 18 milyon 635 bine, taşınan kargo yüzde 9 artışla 162 bin tona ulaşmıştır. Arz edilen Koltuk Km (AKK)’deki yüzde 21 artışa karşılık Ücretli Yolcu Km (ÜYK)’de yüzde 14 artış meydana gelmiş ve yolcu doluluk oranı 4 puan düşüşle yüzde 70.9 olarak gerçekleşmiştir.

 

Yolcu sayısı arttı, kâr oranı düştü!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

Misafir ~ 9 yıl önce
Maddi duran varlık değerlerinde düşüş? global krizle duran varlıkların değeri arasında ne ilişki var? Net kar düşüşünü neden buna bağladınız?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Daha karlı olmak için yeni hatlar açın. Nasılsa hepsini dolu uçuyorsunuz. Canım Türkiyemin hesap sorma alışkanlığı yok ki. Salla gitsin, mesela Filo'daki uçak adedini 750'ye çıkarın. Sürekli geniş gövdeli uçaklar alın. Buenos Aires, Vancouver, Sydney gibi hatlarda uçun, hemen kara geçersiniz. Varili bugün 75 dolar, yarın Allah bilir ne olacağını. Yine 150 ye çıkarsa, ne yapalım petrol fiyatları arttı dersiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Arkadaslar faaliyet karinda artis var. Yani yapmis oldugumuz isteki karimiz artmis. Toplamda, gayrimenkuller ve duran mallarin degerinin dusmesi sebebiyle bir dusus olmus. Bu esasinda bizimle ilgili degil. Bizimle ilgili olan faailet kari artmis. Hurriyet te hemen yolcu artti kar dustu diye yazmis. Onlari biliyoruz. Sirf habercilik yapmadiklarini da. Ama isin icerisinde olan bizlerin bu numaralari yutmamamiz gerekir. Bi de, elestirmek icin bahane arayanlar var. Hemen atliyorlar. Sadece haber basligini okuduyup yorum yaziyorlar. THY nin basarilari niye bu kadar rahatsiz ediyor anlamis ta degilim. Insanlar niye baskalarinin basarisizliklari uzerinden mutluluk ararlar. O basariya meydan okuma kabiliyetleri olmadigindan mi? Artik bunu asmaliyiz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Burada mali konular hakkinda yorum yapanlarin isletme bilgileri ne kadar acaba cok merak ediyorum. Su an dunyada neredeyse her havayolu buyuk zararlar yapmaktadir. Boyle bir zamanda THY'nin yolcusu artiyorsa ve kari dusmus olsa bile cok buyuk basaridir. Ancak uzman gozuyle degil de, sadece 'camur atma' gozuyle bakanlar ne yazik ki bunu hicbir zaman anlamayacaklardir. Tenkit ederken lutfen ilk once hep cok ovdugunuz havayollarin durumlarina bir bakin, ondan sonra THY'nin durumunu degerlendirin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000