04 Kasım 2011, Cuma 15:01:46

YOK BÖYLE HAVAALANI...

İngiltere’nin başkenti Londra’da, Thames Nehri’nin ağzına dünyanın en büyük havaalanı inşa edilecek. Çevre sakinlerinin ruhu duymadan pistlere su üzerinden alçalan uçaklar, yılda 150 milyon kişi taşıyacak...
  • Bence de denize AHL yapacaklar. Cilgin kanal projesinden cikan milyonlarca ton hafriyat da boyle kullanilacak. Bizde ilerisi hic dusunulmez. Kacak yapilasma ile havalimanini bogdular. Ongorusuz olundugu icin vaktiyle bos arazi olan o arazileri kamulastirmadilar. Pistin dibinde alisveris merkezi var, olacak is mi? Gerci guzel seyir terasi olarak kullanildigindan ben memnunum!
  • düşününce oluyor. tamamen katılıyorum yorumunuz çok güzel. ayrıca projedeçok hoş
  • Şu an tıkanmış olan Havameydanı sorununa bizler gibi her ülke çare aramakta. En doğru çare Havameydanını nereye yaptığın değil, şehir bağlantısına getirdiğin çözümdür. Hızlı tren işin kilit noktasu. Şimdilerde şehirlerin içinde boğulan Havameydanları yerine öncelikli ulaşım, her derede çare olacaktır.
  • ya londra yapicana istanbula olsun birde güzel reklam
Birkaç yıl önce ilk duyurusu yapıldığında 'palavra' etkisi yapan havaalanına ilişkin planlar açıklandı.

-Yeni Wembley Stadyumu’nun da mimarı Lord Norman Foster’ın çizdiği planlarda, günde 300 bin yolcu kapasitesine sahip havaalanı, Heathrow’un iki katı büyüklükte tasarlandı. 
 
-Maliyetinin 150 milyar TL’yi bulması beklenen alanın en büyük avantajı, uçakların su üzerinde alçalıp yükselmesi. Binalara uzak konumda yapılacak kalkış-inişlerle, çevre sakinlerinin mümkün olduğu kadar az rahatsız edilmesi hedefleniyor.
 
 
HAVAALANI: Her biri 4 km. uzunluğunda 4 pist yapılacak. Alanı yılda 150 milyon kişi kullanacak.
 
İNİŞ-KALKIŞ ROTASI: Kuzeydoğu istikametinden su üzerinde alçalan uçaklar, gürültü ve hava kirliliği açısından çevre sakinlerine minimum ölçüde zarar verecek.
 
HIZLI TREN: Pistlerin altında, günde 300 bin yolcu kapasitesiyle İngiltere’nin en işlek demiryolu istasyonu yer alacak.

(Milliyet)
YOK BÖYLE HAVAALANI...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

Misafir ~ 7 yıl önce
Bence de denize AHL yapacaklar. Cilgin kanal projesinden cikan milyonlarca ton hafriyat da boyle kullanilacak. Bizde ilerisi hic dusunulmez. Kacak yapilasma ile havalimanini bogdular. Ongorusuz olundugu icin vaktiyle bos arazi olan o arazileri kamulastirmadilar. Pistin dibinde alisveris merkezi var, olacak is mi? Gerci guzel seyir terasi olarak kullanildigindan ben memnunum!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
düşününce oluyor. tamamen katılıyorum yorumunuz çok güzel. ayrıca projedeçok hoş

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Şu an tıkanmış olan Havameydanı sorununa bizler gibi her ülke çare aramakta. En doğru çare Havameydanını nereye yaptığın değil, şehir bağlantısına getirdiğin çözümdür. Hızlı tren işin kilit noktasu. Şimdilerde şehirlerin içinde boğulan Havameydanları yerine öncelikli ulaşım, her derede çare olacaktır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
ya londra yapicana istanbula olsun birde güzel reklam

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000