21 Kasım 2015, Cumartesi 14:08:00

Yerli uçakta sürpriz gelişme

Yerli yolcu uçağı projesinde resmiyet kazandıracak kontrat için görüşmeler devam ederken, projenin önderliğini yapacağı açıklanan kamu sermayesi ağırlıklı şirket STM ile yollar ayrıldı.
  • Ucagin kanadi. Ucagin sirtinda olur diyen. Teknoloji den haberi olmiyan. Yorumcu. Sen bunu Turkiyeye layik goruyormusun. Antonov bas ediyorsun . Rusya teknolojiyi biz kullanmiyoruz. Biz amerikan. Air bus modelini. Benzerini istiyoruz . Teknoloji bu dur . Turkiye. Daha guzeline layiktir .
  • Koskoca Bombardier nerdeyse iflas edecek C serileri yuzune ucagi yaptiklari ve siparis aldiklari halde ama bizimkiler ucak yapip ve satmayi cok kolay birsey zannediyor sanirim. Yapacaklari ucak cok populer olsaydi THY bunun gibi kucuk tipteki ucaklari kullanirdi. Bombardier 3. Ceyrek'de 1 milyar dolar zarar acikladi , Quebec hukumeti 1 milyar dolar yardim etmesine ragmen isleri zor eger Federal Hukumet yardim etmesse... Bos is bu ucak isleri..Olan milletin vergisine olacak ama gelde anlat.
  • Bunlarin hepsi bos konusmalar. Temel atilmadan hic bir sey olmaz. Turk milleti olarak insaatin yapimina catidan baslariz hemen gorulsun diye de temel atmayiz nasil olsa gorulmeyecek diye. Boyle is mi olur yahu. Senin daha Genel Havaciligin yok, pilotun yok, FBO yok, ucak yapacagim diyorsun siyasi telase ile. Once genel havacilik gelisecek sonra butun dertler nasil cozuluyor bir bak.
  • yerli ucakta tek basimiza hareket edersek araba oldugu gibi basarali olamayiz, Singapur ve Guney Kore ile beraber proje gerceklestirelim o zaman bir noktaya gelebiliriz

Yerli yolcu uçağı projesinde sürpriz bir gelişme yaşandı. Projeye resmiyet kazandıracak kontrat için görüşmeler devam ederken, projenin önderliğini yapacağı açıklanan kamu sermayesi ağırlıklı şirket STM (Savunma Teknolojileri Mühendislik) ile yollar ayrıldı.

Böylece, Eren-Fatih Özmen çiftine ait SNC (Sierra Nevada Corporation) bünyesinde kurulan TRJet şirketi projede yalnız kaldı. Uçakların tüm fikri ve sınai mülkiyet haklarının Savunma Sanayii Müsteşarlığı’na (SSM) ait olması prensibinde ise değişiklik yapılmayacağı öğrenildi.

Başbakan, Genelkurmay Başkanı ve Milli Savunma Bakanı’ndan oluşan Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK), SSM iştiraki olan STM’yi, 27 Nisan toplantısında aldığı kararla, projenin ana yüklenicisi olarak görevlendirmişti. Ardından STM de Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nda 27 Mayıs’ta düzenlenen törenle SNC şirketiyle mutabakat zaptı imzalamıştı.

‘EN AZ 50 UÇAK SİPARİŞ EDİLMELİ’

TRJet, yerli uçak projesine resmiyet kazandıracak kontratın imzalanması öncesinde, üretimin başlangıç aşaması için kamudan en az 50 uçak siparişinin verilmesini bekliyor. SSM’nin kontrata “Uçağın parçalarının büyük bölümü (iddiaya göre yüzde 70) Türkiye’de üretilsin” şartını koymak istediği, TRJet şirketinin buna soğuk baktığı öğrenildi. (Habertürk)

Yerli uçakta sürpriz gelişme

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (24)

Hawaii ~ 3 yıl önce
Ucagin kanadi. Ucagin sirtinda olur diyen. Teknoloji den haberi olmiyan. Yorumcu. Sen bunu Turkiyeye layik goruyormusun. Antonov bas ediyorsun . Rusya teknolojiyi biz kullanmiyoruz. Biz amerikan. Air bus modelini. Benzerini istiyoruz . Teknoloji bu dur . Turkiye. Daha guzeline layiktir .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
M. ~ 3 yıl önce
Dogru duzgun yazmayi ogrenin once lutfen.
Eko ~ 3 yıl önce
Koskoca Bombardier nerdeyse iflas edecek C serileri yuzune ucagi yaptiklari ve siparis aldiklari halde ama bizimkiler ucak yapip ve satmayi cok kolay birsey zannediyor sanirim. Yapacaklari ucak cok populer olsaydi THY bunun gibi kucuk tipteki ucaklari kullanirdi. Bombardier 3. Ceyrek'de 1 milyar dolar zarar acikladi , Quebec hukumeti 1 milyar dolar yardim etmesine ragmen isleri zor eger Federal Hukumet yardim etmesse... Bos is bu ucak isleri..Olan milletin vergisine olacak ama gelde anlat.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bos konusmalar ~ 3 yıl önce
Bunlarin hepsi bos konusmalar. Temel atilmadan hic bir sey olmaz. Turk milleti olarak insaatin yapimina catidan baslariz hemen gorulsun diye de temel atmayiz nasil olsa gorulmeyecek diye. Boyle is mi olur yahu. Senin daha Genel Havaciligin yok, pilotun yok, FBO yok, ucak yapacagim diyorsun siyasi telase ile. Once genel havacilik gelisecek sonra butun dertler nasil cozuluyor bir bak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yerli ucak ~ 3 yıl önce
yerli ucakta tek basimiza hareket edersek araba oldugu gibi basarali olamayiz, Singapur ve Guney Kore ile beraber proje gerceklestirelim o zaman bir noktaya gelebiliriz

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000