18 Aralık 2015, Cuma 08:50:42

Yerli uçakta fiyat belli oldu

Türkiye'nin ilk milli uçağının fiyatı belli oldu. Bölgesel uçuşlar için tasarlanan TRJet'in 328 modeli için, 20 milyon dolarlık satış fiyatı belirlendi.
  • m2'yle arsadan sonra kg.'la uçak. paran oldukça al. şaka bir yana, tasarımıydı,üretimiydi, testleri, ölçümleriydi, sertifikasyonuydu, onayıydı derken, airbus, boeing gibi firmalar 10 senelere varan zamanlar harcarken, nasıl olur da 2016'da, 10 gün sonra gireceğimiz senede daha fabrika bile ortada yokken, uçak bile üretebileceğiz? nasıl nasıl nasıl? aklı çalışan birisi lütfen açıklasın yaa...dalga mı geçiyorlar...
  • Benim maaşla 2kilo. Pardon siz onur air li degilsiniz snırım.
  • Allah. Utandirmasin. Memleketimize milletimize hayirli olsun. Bu gun bunu yapiyoruz. Yarin Boeing leri yapariz turkun azminde bir sey kurtulmaz .
  • Oha yaa. Daha kanat ucunu bile, kimin nerede nasil ve ne zaman ureteceginin belli olmadigi bir ortamda, maliyeti ve satış fiyatini me zaman hesapladiniz? Bu kadar da iskembecilik olmaz. Tamam ben de küllüm zarar bile olsa bu ucak uretim isinin atesli savunucusuyum. Ama bu eblehlikle siz beni bile utandiriyorsunuz. Kendi sahasinda 5-0 yenilmis bir takimin, ertesi sabah işe gitmemek icin türlü bahaneler arayan ama yine de ise gitmekten baska caresi de olmayan, aşağılanmış hisseden taraftari ile ayni duygulara sevkediyorsunuz beni bu sekilde haber ucurarak.. Size pes diyorum. Buyrun, Porsche'min anahtarları sehpanin üstünde, alabilirsiniz. Gezersiniz filan. Ben intihar etmeye gidiyorum, falezlere doğru... E yuh! Zekamizla ne kadar dalga gectiniz yaa.. Meger ne safmişiz biz.

Türkiye'nin ilk milli uçağının fiyatı belli oldu. Bölgesel uçuşlar için tasarlanan TRJet'in 328 modeli için, 20 milyon dolarlık satış fiyatı belirlendi. Şimdiden 50 adetlik ön talep toplanan uçak için Ankara'da üretim tesisi kurulacak.

Dünyada çok az ülkenin sahip olduğu uçak üretim kabiliyetinde Türkiye, önümüzdeki yıl önemli adımlar atacak. 2016'da üretimin başlayacağı ilk milli yolcu bölgesel jeti için 50 adet sipariş verildi bile. Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Genel Müdürlüğü, bakanlıklar ve odaların talepte bulunduğu TRJet'in 328 modelinin fiyatı ise 20 milyon dolar olarak belirlendi. Ayda maksimum iki uçak üretim kapasitesine sahip bir tesis için kolların sıvandığını belirten TRJet Genel Müdürü Cem Uğur, "Ankara'da bir tesis kuracağız. Şu anda SNC firmasıyla imza aşamasındayız. Türkiye'nin Bölgesel Uçak Projesi, Ankara Esenboğa Havalimanı yanında kurulacak tesiste gerçekleşecek" dedi. Hedeflerinin yerli yan sanayiyi maksimum oranda tutarak üretim yapmak olduğunu anlatan Uğur, tedarikçi olmak için uluslararası lisans alınması gerektiğine dikkat çekti.

KİLOSU BİN 200 DOLAR

Uğur, "Temel amacımız uçağın ekonomik olarak rekabetçi bir yapıya sahip olması. Bu nedenle en uygun ve kaliteli üretim yapan firmalardan mal ve hizmet alacağız" şeklinde konuştu. Yerli uçağın kilo başına ihracat rakamının toplam boş ağırlığı bazında bin 200 dolar civarında olacağını söyleyen Uğur, TRJet 328'de yaklaşık 1.5 milyon, yeni tasarlanacak 628 tipi uçakta ise 2 milyon parça bulunacağını belirtti. Uğur, sözlerini şöyle sürdürdü: "Dünyada yolcu taşımacılığında hava trafiği önümüzdeki 15 yılda iki kat artarak 6.6 milyara erişecek. Türkiye büyük uçak üreten firmaların alanına girmeyerek doğru bir strateji ortaya koydu. Bölgesel uçakla özellikle yurtiçinde ve komşu ülkelerde uçabilecek. 32 kişilik 328 serisi ile Gökçeada-İstanbul ya da Konya-Hakkari seferleri yapılabilecek. Böylece pazarda ciddi bir boşluğu doldurmayı hedefliyoruz." Son olarak Katar'da düzenlenen fuarda uçağa yoğun ilgi olduğunu belirten Cem Uğur, kapasitenin bir bölümünü de yurtdışı satışlara ayırdıklarını vurguladı.

BÜYÜK UÇAK 2023'TE GÖKLERDE

60 kişilik 628 serisinin sertifikasyon sürecinin uzun olduğunu söyleyen Uğur, 2023'te ilk uçuşu yapmak istediklerini belirtti. Yolcu kapasitesi 100 kişinin altında olan bölgesel uçakların kısa menzilli uçuşları daha ekonomik ve sürdürülebilir hale getirdiğini ifade eden Cem Uğur, "Bu seri bölgedeki ticareti canlandıracak ve eğlence amaçlı seyahatleri artıracaktır" şeklinde konuştu. (Sabah)

Yerli uçakta fiyat belli oldu

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (65)

kiloyla uçak :) ~ 3 yıl önce
m2'yle arsadan sonra kg.'la uçak. paran oldukça al. şaka bir yana, tasarımıydı,üretimiydi, testleri, ölçümleriydi, sertifikasyonuydu, onayıydı derken, airbus, boeing gibi firmalar 10 senelere varan zamanlar harcarken, nasıl olur da 2016'da, 10 gün sonra gireceğimiz senede daha fabrika bile ortada yokken, uçak bile üretebileceğiz? nasıl nasıl nasıl? aklı çalışan birisi lütfen açıklasın yaa...dalga mı geçiyorlar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
2 kilo ~ 3 yıl önce
Benim maaşla 2kilo. Pardon siz onur air li degilsiniz snırım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hawaii ~ 3 yıl önce
Allah. Utandirmasin. Memleketimize milletimize hayirli olsun. Bu gun bunu yapiyoruz. Yarin Boeing leri yapariz turkun azminde bir sey kurtulmaz .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
oha ~ 3 yıl önce
Oha yaa. Daha kanat ucunu bile, kimin nerede nasil ve ne zaman ureteceginin belli olmadigi bir ortamda, maliyeti ve satış fiyatini me zaman hesapladiniz? Bu kadar da iskembecilik olmaz. Tamam ben de küllüm zarar bile olsa bu ucak uretim isinin atesli savunucusuyum. Ama bu eblehlikle siz beni bile utandiriyorsunuz. Kendi sahasinda 5-0 yenilmis bir takimin, ertesi sabah işe gitmemek icin türlü bahaneler arayan ama yine de ise gitmekten baska caresi de olmayan, aşağılanmış hisseden taraftari ile ayni duygulara sevkediyorsunuz beni bu sekilde haber ucurarak.. Size pes diyorum. Buyrun, Porsche'min anahtarları sehpanin üstünde, alabilirsiniz. Gezersiniz filan. Ben intihar etmeye gidiyorum, falezlere doğru... E yuh! Zekamizla ne kadar dalga gectiniz yaa.. Meger ne safmişiz biz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000