23 Haziran 2016, Perşembe 16:15:09

Yerli uçak için önemli adım

Türkiye'nin ilk milli türbin geliştirme laboratuvarı, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) iş birliğiyle Ankara'da açıldı.
  • Arkadaş sen savaş uçağı üret bırak bunları savaş geliyor savaş zaten thy dunyaya hükmediyor
  • Bu konunun gündeme gelmesine çok sevindim. Artık yerli otomobil tank top uçak gibi her insanın bildiği teknolojilerden ziyade az ülkede olan fazla bilinmeyen süper bilgisayar, gaz türbini gibi teknolojilerin de yerlisi için çaba harcamaya başlamamız lazım.
  • Türbin ve motor geliştirmeye her geçen zamanda daha da yaklaşıyoruz. Bu malzeme geliştirme laboratuvarı olacak tabiki birçok mühendis burda ihtisas almış olacak. Ülkemizde enerji üretmek için gaz ve buhar türbini üretmek şuan zor, ancak yedek parça ve bakımlarını yapabilirseek o da ithalatı engeller. TEI, Turkish Engine Center, Kale havacılık, Alp havacılık ve diğer yan sanayi kuruluşları arttıkça türbin geliştirmeye adım adım yaklaşıyor olucaz.
  • Türkiye' nin uçak yapma hikayesini herkes bilir. 1925 yılında Teyyare Cemiyeti kurulması ile devletin desteğiyle ilk resmi oranize yapılmış. Yani şimdiki THK' nın ilk tohumlarının atılmasından maksat uçak imalatı olmuş anlaşılan. Ancak, THK' nın adının Kurban Derilerinin toplanması ile bir araya getirilmesinden midir nedir, nasıl bir yeme algısı çağrıştırıldı ise THK' nın şimdiki hali ortada ve biz yıl 2016 hala uçak yapımı konusunu konuşuyoruz. Yok mu bu ülkede şöyle masaya yumruğunu vuracak, TAI ve THK' yı aynı potaya koyup doğru düzgün yeniden yapılanma ile bu projeyi yönetecek veya bu ikisini de kapatıp uçak imal edebilecek bir kuruluş kuracak. Ortadaki pislikleri temizlemeden nasıl güzel bir iş yapacaksınız? Yeme kültürü bu kadar gelişmiş olan milletin bu kafayla uçak yapması komik geliyor.

Türkiye'nin ilk milli türbin geliştirme laboratuvarı, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) iş birliğiyle Ankara'da açıldı.

ODTÜ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, ilk milli türbin teknolojisinin malzemelerinin geliştirileceği araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) laboratuvarı ODTÜ kampüsü içerisinde hizmete girdi. TÜBİTAK ve ODTÜ'nün kendi öz sermayeleriyle iki yıllık ön çalışma sonrası kurulan 'İnce Film ve Kaplama Araştırmaları Laboratuvarının toplam 3 milyon liraya mal olduğu bildirildi.

Türkiye'nin milli uçak motoru ve milli jet motoru teknolojisinin geliştirebilmesi için gerekli malzemelerin üretilmesi yönünde araştırmaların yapılabileceği laboratuvarda, enerji, savunma, iletişim, elektronik-optik ve uzay teknolojilerinde de kullanılabilecek katman malzemelerin geliştirilebileceği ifade edildi.

Laboratuvarda İstanbul-Ambarlı doğalgaz enerji santralinin türbin motorları için malzeme geliştirileceği vurgulanan açıklamada, Türkiye’nin diğer bütün doğalgaz enerji santrallerinin türbin motorları için de malzeme teknolojisi geliştirilebileceği kaydedildi.

Yerli uçak için önemli adım

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (27)

@! ~ 2 yıl önce
Arkadaş sen savaş uçağı üret bırak bunları savaş geliyor savaş zaten thy dunyaya hükmediyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
gaz türbini ~ 2 yıl önce
Bu konunun gündeme gelmesine çok sevindim. Artık yerli otomobil tank top uçak gibi her insanın bildiği teknolojilerden ziyade az ülkede olan fazla bilinmeyen süper bilgisayar, gaz türbini gibi teknolojilerin de yerlisi için çaba harcamaya başlamamız lazım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Türbin ~ 2 yıl önce
Türbin ve motor geliştirmeye her geçen zamanda daha da yaklaşıyoruz. Bu malzeme geliştirme laboratuvarı olacak tabiki birçok mühendis burda ihtisas almış olacak. Ülkemizde enerji üretmek için gaz ve buhar türbini üretmek şuan zor, ancak yedek parça ve bakımlarını yapabilirseek o da ithalatı engeller. TEI, Turkish Engine Center, Kale havacılık, Alp havacılık ve diğer yan sanayi kuruluşları arttıkça türbin geliştirmeye adım adım yaklaşıyor olucaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kuva-yi Milliye ~ 2 yıl önce
Türkiye' nin uçak yapma hikayesini herkes bilir. 1925 yılında Teyyare Cemiyeti kurulması ile devletin desteğiyle ilk resmi oranize yapılmış. Yani şimdiki THK' nın ilk tohumlarının atılmasından maksat uçak imalatı olmuş anlaşılan. Ancak, THK' nın adının Kurban Derilerinin toplanması ile bir araya getirilmesinden midir nedir, nasıl bir yeme algısı çağrıştırıldı ise THK' nın şimdiki hali ortada ve biz yıl 2016 hala uçak yapımı konusunu konuşuyoruz. Yok mu bu ülkede şöyle masaya yumruğunu vuracak, TAI ve THK' yı aynı potaya koyup doğru düzgün yeniden yapılanma ile bu projeyi yönetecek veya bu ikisini de kapatıp uçak imal edebilecek bir kuruluş kuracak. Ortadaki pislikleri temizlemeden nasıl güzel bir iş yapacaksınız? Yeme kültürü bu kadar gelişmiş olan milletin bu kafayla uçak yapması komik geliyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000