29 Mayıs 2015, Cuma 15:23:27

Yerli uçak için Davutoğlu'na soru önergesi

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na Haliç Kongre Merkezi'nde tanıttığı yerli uçağı sordu. Tanrıkulu, “AKP'nin seçim yatırımı için tanıttığı yerli uçakların Alman malı olduğu iddiası doğru mudur? İddia doğru ise, Alman malı uçakların yerli uçak olarak tanıtılmasının sebebi nedir?” dedi.
  • makarnacıya bak sen. fazla yeme kafan karışmış. yada sen en iyisi yemeğe devam et.
  • Maalesef Türkiye de ne uçak ne helikopter ne tank nede araba motoru yerli üretiliyor. Yerli motor üretimi olmadığı sürece bu ve benzeri projelere %100 yerli denilmesi doğru değildir. Motorların verilmesinin durdurulduğu gün üretim durur ve üretilen tüm araçlar elinde kalır. Önce motor üretimi yapılsın, Lisans alınsın biz takacak araç yaparız.
  • Kafa ayni kafa:dun Vecihi hurkus'u engellediler.bugün bunları engellemeye çalışıyorlar.
  • Kimsenin kullanmadigi Dornier'leri ulusal ucak diye yutturmaya calis, secimden sonra unutulur. Rahmetli Erbakan Hocaninda agir sanayi hamlesi diye attigi ve sonra hepsi toplanan temellerini unutmadik.

Sezgin Tanrıkulu'nun Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunduğu yazılı soru önergesi şöyle:

"AKP'nin seçim yatırımı için tanıttığı yerli uçakların Alman malı olduğunun ortaya çıktığı haberleri basında yer almıştır. Yerli uçak olarak tanıtılan 'Dornier'in, iki farklı şekilde üretildiği, pervaneli ve jet modellerin ikisinin de ilgi görmediği ve üretimden çekildiği de yine basına yansıyan haberler arasındadır.

Türkiye ise bu eski model iki uçağı da alıp ABD destekli bir firmayla modernize edecek ve ayrıca ABD'de bir şirket uçağın üretilmesine yardım edecek.

Firmayla yapılan sözleşmeye göre ilk etapta üretim hakları Türkiye'den satın alınacak ve 50 uçaklık bütçe toplam 1,5 milyar olup, meblağ Bütçe Savunma Sanayi Destekleme Fonu'ndan karşılanacaktır.

AKP'nin seçim yatırımı için tanıttığı yerli uçakların Alman malı olduğu iddiası doğru mudur? İddia doğru ise, Alman malı uçakların yerli uçak olarak tanıtılmasının sebebi nedir?

Yerli uçak olarak tanıtılan 'Dornier'in, iki farklı şekilde üretildiği, pervaneli ve jet modellerin ikisinin de ilgi görmediği ve üretimden çekildiği iddiası doğru mudur?

Türkiye’nin bu eski model iki uçağı alıp ABD destekli bir firmayla modernize ederek ayrıca ABD'de bir şirketin uçağın üretilmesine yardım edeceği iddiası doğru mudur?

İddia doğru ise, bu şirket hangisidir?

50 uçaklık bütçenin toplam 1,5 milyar olduğu ve Bütçe Savunma Sanayi Destekleme Fonu'ndan karşılanacağı iddiası doğru mudur?

7 Haziran 2015 Genel Seçimleri öncesinde AKP’nin bahsettiği tank ya da uçak fabrikaları hangi illere kurulmuştur?

Seçim yatırımları ile bahsedilen ve uygulamada olmayan projelerin varmış gibi gösterilmesi kamuoyunun ve vatandaşın algısını değiştirmeye yönelik midir?"

Yerli uçak için Davutoğlu'na soru önergesi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (49)

taner ~ 3 yıl önce
makarnacıya bak sen. fazla yeme kafan karışmış. yada sen en iyisi yemeğe devam et.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Teknik ~ 3 yıl önce
Maalesef Türkiye de ne uçak ne helikopter ne tank nede araba motoru yerli üretiliyor. Yerli motor üretimi olmadığı sürece bu ve benzeri projelere %100 yerli denilmesi doğru değildir. Motorların verilmesinin durdurulduğu gün üretim durur ve üretilen tüm araçlar elinde kalır. Önce motor üretimi yapılsın, Lisans alınsın biz takacak araç yaparız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 3 yıl önce
Kafa ayni kafa:dun Vecihi hurkus'u engellediler.bugün bunları engellemeye çalışıyorlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
taner ~ 3 yıl önce
engelleyen yokta ama bizede yerli diye yalan söyleyen var. isteyen alman malı abd tasarımlı üretimi bile yapılmayan uçaklara hükümet dedi diye türk malı gözü ile bakabilir. bence fazla makarnadan olabilir
iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Kimsenin kullanmadigi Dornier'leri ulusal ucak diye yutturmaya calis, secimden sonra unutulur. Rahmetli Erbakan Hocaninda agir sanayi hamlesi diye attigi ve sonra hepsi toplanan temellerini unutmadik.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000