16 Kasım 2011, Çarşamba 09:18:08

YERLİ UÇAK EN BÜYÜK HEDEF HALİNE GELDİ

Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, ''Geçtiğimiz dönemde çok fazla hedef alanımızda görmediğimiz bir muharip uçağı önümüzdeki 20 yıllık dönemde artık hedeflerimiz arasına aldık'' dedi...
  • Evet bu konuşmanın ayağı yere basıyor. Sayın bakan diğerleri gibi uçmamış hedefi 20 sene koyması mantıklı. Ama o zamana kadar kim öle kim kala oda ayrı mesele.
  • Her zamanki gibi tüm geri kafalı arkadaşlar yorum yazmaya başlamış. Bir yerden başlamak lazım arkadaşlar. Ne yapmaya kalkışsınlar farketmez, siz yine 20 sene sonra neler çıkacak diyeceksiniz. İsterseniz önce 20 sene sonrasını görebilecek bir makina yapalım. Ondan sonra bir şeyler üretmeye başlarız. Doğru bir planlama ve gerçekçi hesaplarla çok güzel şeyler ortaya çıkabilir. Ama öncelikle taş koymak yerine varsa gerçekten yapıcı bir öneriniz onu sunmanız lazım. Çar çur edilen paraya da gelince ne olduğu belirsiz insanları reklam için çağırıp milyonlar verme olaylarını hatırlatmak isterim. Bırakın da teknoloji ve üretim için paralar çar çur edilsin.
  • G8’ler almış başını uzaya gitmişler ve tamamen ele geçirmek üzereler. Biz de hala 20 yıl sonra savaş uçağı yapmayı hayal ediyoruz. Vah bu millete. Birbirini yiyen, birbirini anlamayan, Sağcı-Solcu, Laik-Antilaik, Türk-Kürt, Alevi-Sünni, Ümmetçi-Atatürkçü, Ülkücü-Komünist diye bu milleti bu siyasiler bilerek veya bilmiyerek, dış güçlerin de oyunlarına düşerek güya kendi davalarına alet edip millet olma özelliğini yok etmek pahasına parçalamışlar. O zaman bu millet ciddi anlamda bir araya nasıl gelip de öz teknolojisini üretebilecek? Önce siyasiler bu ayırımcılığı bırakıp da bu milleti birbirine nasıl kaynaştıracağını başarsın. Hangi gelişmiş ülkede böyle ayırımcılık üzerine siyaset yapılıyor ve millet birbirine düşürülüyor? Ümit ÇENDEK
  • he he 20 yıl haaa...ya yapmayın 20 yıl sonra bakalım uçakların yerini neler alacak...lütfen yemeyin milleti zaten herkezin canı burnunda
Bayar, Cumhuriyet Üniversitesi Kültür Merkezinde düzenlenen ''Türkiye'de savunma sanayinin gelişimi'' konulu konferansta yaptığı sunumda, ülkede savunma sanayide yaşanan gelişmeler hakkında bilgi verdi.
 
Zaman Gazetesi'nin haberine göre; Savunma sanayinin aslında ülkedeki bütün sanayi kollarının savunma alanındaki uygulamasından oluştuğunu ifade eden Bayar, ''Yani kendi başına bir sanayi değildir. Otomotiv sanayiniz varsa ve güçlüyse siz buradan askeri araçlar, zırhlı araçlar da yapabilirsiniz. Gemi inşa sanayiniz belli bir seviyedeyse savaş gemileri de yapabilirsiniz'' diye konuştu.
 
Müsteşarlıklarının çalışma sistemi ve teşkilat yapısı hakkında bilgi veren Bayar, yürütmekte oldukları projelerden de örnekler vererek, şunları kaydetti:
 
''Yürütmekte olduğumuz proje sayısı bugün 260 civarında. Bu da yıllar içinde bir artış gösterdi. Bu aslında silahlı kuvvetlerdeki ihtiyacın artmasını söylemiyor, bu savunma sanayi eliyle yürütülen ve Türkiye'de savunma sanayi üzerinden yürütülen projelerin sayısındaki artışı gösteriyor. Yüklendiğimiz projelerin büyüklüğü de şu anda 24 milyar dolar. Bunlar sözleşmeye bağlı, fiilen yürütülmekte olan projelerimiz. 24 milyar dolarlık bugün müsteşarlığımızda yürüyen proje var.''
 
Bir ürünü üretmeyle, tasarlanıp geliştirilmesinin farklı şeyler olduğunu vurgulayan Bayar, ''Üretebilirsiniz, lisans alırsınız üretirsiniz. Mesela bugün ülkemizde güncel bir tartışma var. Başbakanımız 'Türkiye'de otomobil yapalım' diyor. Türkiye'de otomobil yapılmıyor mu? Türkiye'de bugün her yıl 1 milyon araç üretiliyor. Ama Başbakanımızın kastettiği şu, o araçlar Türkiye'de tasarlanıp geliştirilmiyor, onlar lisansla üretiliyor'' dedi.
 
Altay tankı, savaş gemisi MİLGEM, Atak helikopteri, insansız hava aracı ANKA, yerli piyade tüfeği gibi yerli üretimler ile diğer ülkelerle yaptıkları çeşitli savunma sanayi üretim çalışmaları hakkında görüntüler eşliğinde bilgiler sunan Bayar, Türkiye'de en fazla mühendis istihdam eden sektörün savunma sanayi sektörü olduğunu belirtti.
 
Türkiye'de en fazla Ar-Ge harcaması yapan sektörün de savunma sanayi sektörü olduğunu vurgulayan Bayar, ''Türkiye'nin büyük imalat sektörlerinin hepsinden daha fazla savunma sanayi Türkiye'de Ar-Ge harcaması yapıyor, bunu da son yıllarda yapıyor. Önceki yıllarda dikkat ederseniz bizim de fazla yoktu. Ama Ar-Ge harcaması yapmadan da bir teknoloji ve ürün geliştirmek zaten mümkün değil'' ifadelerini kullandı.
 
Mayın patlamalarına karşı 'Kirpi'
 
Mayına dayanıklı kara aracı ''Kirpi'' hakkında bilgi veren Bayar, şunları kaydetti:
 
''Mayın koruması çok yüksek bir araç. Tamamen Türkiye'de tasarlandı ve bugün güneydoğudaki birliklerimize yoğun bir şekilde sevk ediyoruz. Mayın patlamalarına karşı askerimizi korumak için. Çünkü normal bir zırhlı araç o mayınlara karşı korumuyor. Normal zırhlı araç hafif silahlara karşı koruyor, hafif mayınlara karşı koruyor. Ama bu araç koruyor. Çünkü özel bir tasarımı var. Altı 'V' tasarım, yerden yüksek, içinde çok özel donanım var aracın. İçinde mankenlerle defalarca mayın testine tabii tutuldu. O mankenlerin üzerinde nereye ne kadar basınç gibi hepsi ölçüldü.''
 
İnsansız hava aracı ANKA'nın uçuş testlerinin başladığını hatırlatan Bayar, ''Çok ciddi bir teknoloji ürünü. Sivrihisar'da hava alanında uçuş testlerimizi yapıyoruz. Bunun üzerindeki bütün kritik sistemler Türkiye'de yapılıyor. Bu uçağın içi tamamen elektronik dolu, yani içinde hiç boş yer yok. Otomatik pilotla iniş kalkış yapacak bu uçak. Önümüzdeki seneden itibaren biz bunu silahlı kuvvetler kullanımına vereceğiz'' ifadelerini kullandı.
 
Bugün Türkiye'nin kendi markası olan hiçbir sanayi ürünü olmadığını, üretilen bütün sanayi ürünlerinin lisansla üretildiğini anlatan Bayar, ''Yani Türkiye'deki hiçbir sanayi ürünü Türk teknolojisi ürünü değil, lisansla üretiliyor. Ne yapıyorsunuz, montaj, bir miktar mekanik imalat, bunları bir araya getirmek. Burayı çözmezseniz de teknolojimiz var diyemezsiniz. Onun için savunma sanayinde tabii biz bunu bu kadar zorluyoruz ama ülke sanayide bir yerde olacak ki, biz de onun üzerinden hareket edelim'' diye konuştu.
 
Yerli muharip uçak ve hedeflenen projeler
 
Hedefledikleri çeşitli projeler hakkında da bilgi veren Bayar, şunları kaydetti:
 
''Bir jet eğitim uçağı ve muharip uçak çalışmamız var. Bu tamamen bir kavram geliştirme çalışması şu anda. İki senelik bir kavram geliştirme çalışmamız olacak, ondan sonra projenin fizibilitesini tamamlayıp devam etme kararını vereceğiz. Ama bu proje mesela en az 20 yıllık bir proje, yani bugünden itibaren 20 yıl içinde bir seri üretime geçmeyi hedefliyor. Bir 10 yılda bir uçağı uçururuz da, işte 20 yılda da seri üretime geçebileceğimiz bir proje. Uydu projelerimiz var. Çok önemli bir helikopter gemisi projemiz var. Türkiye'nin bir uçak gemisine ihtiyacı yok ama bu boyutta bir gemiyi projelendiriliyoruz. Özellikle uzak bölgelerde, deniz aşırı bölgelerdeki harekatlarda bir ana üs gemisi olabilecek bir gemimiz olacak. Bir milli fırkateyn, yani MİLGEM'in bir adım sonrası ve bir orta sınıf helikopter geliştirme projelerimiz... Bugün bunların adı kondu, kaynakları var ve biz bu projelerde adımlar atmaya başlıyoruz. Dolayısıyla, geçtiğimiz dönemde çok fazla hedef alanımızda görmediğimiz bir muharip uçağı önümüzdeki 20 yıllık dönemde artık hedeflerimiz arasına aldık.''
YERLİ UÇAK EN BÜYÜK HEDEF HALİNE GELDİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

Misafir ~ 7 yıl önce
Evet bu konuşmanın ayağı yere basıyor. Sayın bakan diğerleri gibi uçmamış hedefi 20 sene koyması mantıklı. Ama o zamana kadar kim öle kim kala oda ayrı mesele.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Her zamanki gibi tüm geri kafalı arkadaşlar yorum yazmaya başlamış. Bir yerden başlamak lazım arkadaşlar. Ne yapmaya kalkışsınlar farketmez, siz yine 20 sene sonra neler çıkacak diyeceksiniz. İsterseniz önce 20 sene sonrasını görebilecek bir makina yapalım. Ondan sonra bir şeyler üretmeye başlarız. Doğru bir planlama ve gerçekçi hesaplarla çok güzel şeyler ortaya çıkabilir. Ama öncelikle taş koymak yerine varsa gerçekten yapıcı bir öneriniz onu sunmanız lazım. Çar çur edilen paraya da gelince ne olduğu belirsiz insanları reklam için çağırıp milyonlar verme olaylarını hatırlatmak isterim. Bırakın da teknoloji ve üretim için paralar çar çur edilsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
G8’ler almış başını uzaya gitmişler ve tamamen ele geçirmek üzereler. Biz de hala 20 yıl sonra savaş uçağı yapmayı hayal ediyoruz. Vah bu millete. Birbirini yiyen, birbirini anlamayan, Sağcı-Solcu, Laik-Antilaik, Türk-Kürt, Alevi-Sünni, Ümmetçi-Atatürkçü, Ülkücü-Komünist diye bu milleti bu siyasiler bilerek veya bilmiyerek, dış güçlerin de oyunlarına düşerek güya kendi davalarına alet edip millet olma özelliğini yok etmek pahasına parçalamışlar. O zaman bu millet ciddi anlamda bir araya nasıl gelip de öz teknolojisini üretebilecek? Önce siyasiler bu ayırımcılığı bırakıp da bu milleti birbirine nasıl kaynaştıracağını başarsın. Hangi gelişmiş ülkede böyle ayırımcılık üzerine siyaset yapılıyor ve millet birbirine düşürülüyor? Ümit ÇENDEK

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
he he 20 yıl haaa...ya yapmayın 20 yıl sonra bakalım uçakların yerini neler alacak...lütfen yemeyin milleti zaten herkezin canı burnunda

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000