17 Eylül 2015, Perşembe 09:15:09

Yerli uçak dünyaya tanıtılacak

Türkiye’nin ilk milli bölgesel jet uçağı 'TR-Jet' ilk kez Ortadoğu’da görücüye çıkmaya hazırlanıyor.
  • Haber eksik ve hatalı
  • vayyyyy be beklenen an geldi artık, EYYYY Boeing EYYYY Airbus artık nalları toplarsınız kapatın o dükkanları milli uçak göklerde bundan 1 sonraki adımımız atlı karınca olucak!
  • Neden Embraer veya Bombardier ile ortak üretim yapmak yerine bu verimsiz ve eski teknoloji model baz alındı anlamıyorum. Antonov bile ortak olsa anlarım da Dornier neden?
  • Yerli uçak yaptık diyenlere bu soruyu sorun bakalım Türkiye içinden bir adres gösterebilecekler mi? Ya tamam parçalarını zaten yaptık demiyor kimse de montajını nerde yaptınız, o bile yok ortada. Bunu sorduk durduk, daha yeni Ankara'da yerli uçak projesi için bir arazi ayrılmış. Arazi daha yeni tahsis edildi, uçak Doha'da sergiye çıktı:))) otomobil yapamıyoruz, uçak yapacakmışız. Once bi bisikletimiz olsun, Dünya'ya satabilelim, uçak kolay:)) tutmayın kucuk enişteyi:))

'TR-Jet' Türkiye-Katar işbirliğiyle 6-8 Ekim tarihlerinde yapılacak High-Tech Port Doha Fuarı'nda dünyaya tanıtılacak.

Türkiye'nin milli bölgesel jet motorlu yolcu uçağı 'TR-Jet' Ortadoğu’da ilk kez görücüye çıkıyor. 6-8 Ekim tarihleri arasında Türkiye ve Katar işbirliğiyle Daho'da düzenlenecek High-Tech Port-Katar Fuarı'nda tanıtılacak olan TR-Jet'in, uluslararası lansmanının ardından çok sayıda ön sipariş alması bekleniyor. AKŞAM'ın edindiği bilgilere göre 6-8 Ekim tarihleri arasında MÜSİAD'ın da desteğiyle Katar'ın başkenti Doha'da gerçekleştirilecek olan fuarın açılışını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamed Al Tani birlikte gerçekleştirecek.

70 firma çıkarma yapacak

Fuara Türkiye’den savunma sanayi firmaları da adeta çıkarma yapacak. BMC başta olmak üzere Aselsan, Havelsan, TAI, Roketsan, THY gibi 70’e yakın firma, fuarın en önemli katılımcıları olacak ve etkinlikte gövde gösterisi yapacak. Fuarın Türkiye adına en stratejik ürünü ise ilk milli jet motorlu yolcu uçağı TR-Jet olacak.

Ethem Sancak panelde konuşacak

FUARIN açılışını Katar Emiri Şeyh Tamim Bin Hamad Al-Thani ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapacak. ES Mali Yatırım Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak da, 'İslam İşbirliği Teşkilatı Üye Ülkeleri Arasında Savunma ve Yüksek Teknoloji Alanlarında Sürdürülebilir İşbirlikleri' konulu panelde konuşacak.

60-70 kişilik olacak

Projeye göre, 32 kişilik sistemler modernize edilecek ve üretimi Türkiye'de yapılacak. Uçağın geliştirilmesi için STM ile ABD'li Sierra Nevada Corporation (SNC) arasında da mutabakat anlaşması yapılmıştı. 60-70 kişilik uçağın jet motorlu modeli TRJ-628, pervaneli turboprop motorlu modeli ise TR-628 olarak adlandırılmıştı.

Yerli uçak dünyaya tanıtılacak

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (43)

Yanlış ~ 3 yıl önce
Haber eksik ve hatalı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
vayyyy ~ 3 yıl önce
vayyyyy be beklenen an geldi artık, EYYYY Boeing EYYYY Airbus artık nalları toplarsınız kapatın o dükkanları milli uçak göklerde bundan 1 sonraki adımımız atlı karınca olucak!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
~ 3 yıl önce
Neden Embraer veya Bombardier ile ortak üretim yapmak yerine bu verimsiz ve eski teknoloji model baz alındı anlamıyorum. Antonov bile ortak olsa anlarım da Dornier neden?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fabrikası nerede? ~ 3 yıl önce
Yerli uçak yaptık diyenlere bu soruyu sorun bakalım Türkiye içinden bir adres gösterebilecekler mi? Ya tamam parçalarını zaten yaptık demiyor kimse de montajını nerde yaptınız, o bile yok ortada. Bunu sorduk durduk, daha yeni Ankara'da yerli uçak projesi için bir arazi ayrılmış. Arazi daha yeni tahsis edildi, uçak Doha'da sergiye çıktı:))) otomobil yapamıyoruz, uçak yapacakmışız. Once bi bisikletimiz olsun, Dünya'ya satabilelim, uçak kolay:)) tutmayın kucuk enişteyi:))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Torun ~ 3 yıl önce
İlk TR328 ucağı Almanya'da üretilecek ondan sonra sertifikasyon için ABD'ye gidecek. Bu süreclerden sonra Ankara'da belirlenen fabrikada montaj tarzından üretimi olacak. Aldığımız bilgiler doğrultusunda Ankara'daki fabrika 30.000 metrekare yani uzun vadeli ucak üretimi için küçük! Devletin bir başka planı var gibi gözüküyor.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000