16 Haziran 2015, Salı 13:05:41

Yerli uçağın şirketi resmen kuruldu

Sierra Nevada Corporation (SNC) Türkiye’nin ilk bölgesel jet uçağını üretmek için yeni Türk şirketi TRJet'i resmen kurdu.
  • Beklenen haber. Bir yerden baslamak gerekiyordu.Guzel bir adim. Hayirli olsun.
  • 1948de Marshall yardımlarını duyunca sayın ismet inönü, hemen kendi havacılarını silmiştin. Bakınız Nuri Demirağ. Daha ucuza ucak alacağını öğrenen bu zihniyet, kendi adamlarını fabrikalarını gözden cıkardılar. Vecihi Hürkusa türkiyede izin vermediler ucus için, sertifika vs yok dedilee. Balkanlar'a gitti kendi ucagını ucurmak icin. Siz busunuz. Ağlasanız da zırlasanız da sol zihniyete bu ülkede iktidar yok, ancak koalisyona sevinirsiniz.
  • iştee buuuu şimdi airbus ve boeing battı!!! ama dün thy enden a320 serisi 90 uçak siparişi verdi:) salla durrrrrr
  • hemen hüloooğcular da damlamış, biraz iktisat okuyun arkadaşım. Burada yorum yazabiliyorsanız biraz ekonomi nedir pazar nedir araştırın öğrenin. Her şeye hülooğğ denmez ki artık

ABD merkezli bir uzay ve havacılık sistemleri şirketi olan Sierra Nevada Corporation (SNC) en yeni yüzde yüz iştiraki olan TRJet Havacılık Teknolojileri Anonim Şirketi’nin (TRJet) kuruluşunu duyurdu. SNC’nin, Bölgesel Uçak Projesi kapsamında ülkenin ilk bölgesel jet uçağını üretmek üzere, 27 Mayıs 2015 tarihinde T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının desteğiyle Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.S. (STM) ile imzaladığı Mutabakat Zaptı'nın ardından beklenen açıklama Paris Air Show fuarında geldi.   

Merkezi Ankara

Merkezi Ankara’da bulunan bir Türk şirketi olan TRJet, Bölgesel Uçak Projesinin yanı sıra ticari havacılık sektöründe de hizmet verecek. Kısa bir süre önce başlatılan Bölgesel Uçak Projesinde Türkiye'nin ilk yerli yolcu uçağı TRJ628'in üretimine giden ilk adım olarak Dornier 328 (D328) uçaklarının modernize edilmiş bir versiyonu olan TRJ328’’den yararlanılacak. TRJ328 uçaklarının yanı sıra diğer çeşitleri de üretip satacak olan TRJet şirketi Türkiye'nin ilk yerli yolcu uçağının hayata geçirilmesinde çok önemli bir rol oynayacak.

Dünya havacılık pazarına açılacak

TRJet, iki saygın havacılık şirketi SNC ve 328 Support Services GmbH (328 SSG)'nin ortak mirasından aldığı güçle, modern Alman uçak mühendisliği ile sektördeki en yeni modifikasyon standartlarını bir araya getiren bir havacılık ve uzay şirketi oluşturacak. Türk hükümeti, bu teknolojiden ve Dornier'in ticari havacılığın başlangıcına kadar dayanan yenilikçilik mirasından yararlanarak Türkiye'nin mevcut sivil havacılık sektörünün büyümesini desteklemenin yanı sıra ülkenin dünya havacılık pazarına açılmasını da sağlayacak. Hâlihazırda dünyanın 85 ülkesinde sertifikalandırılmış olan 328 modeli ABD, İsviçre, Almanya, Birleşik Krallık ve Danimarka gibi çok sayıda ülkede halen kullanılıyor.

“Ulaşımın çehresi değişecek”

SNC şirketinin başkanı Eren Özmen yaptığı açıklamada "Teknoloji, araştırma, işbirliği ve onlarca yıllık tecrübe birleşiminin TRJet’in gelecekte Türkiye'de ve dünya çapında başarılı olabilmesi için doğru reçete olduğuna inanıyoruz. TRJet'in, Türkiye'deki ortaklarımızla ve Türkiye'nin Bölgesel Uçak Projesi'ne dahil olanların azmi ve desteğiyle birlikte, Türkiye'de ulaşımın çehresini değiştirecek bir uçak üretme yolculuğunda başarılı olacağına inancımız tam" şeklinde konuştu.

Yarım asrı aşkın tarihinin büyük bir bölümünde uluslararası girişim fırsatlarının takipçisi olan SNC'nin Türkiye'de de yıllardır çeşitli iş ilişkileri bulunuyor. SNC şirketinin Türk asıllı sahipleri Başkan Eren Özmen ve CEO Fatih Özmen bu yeni kurulan şirkette de yönetim kurulu üyesi olarak liderlik görevi üstleneceklerinden, TRJet aynı zamanda Özmen çiftinin Türkiye Cumhuriyeti'ndeki yatırımlarını da güçlendirmiş olacak. Sadece ülke içerisinde sınırlı kalmayacak olan TRJet, istihdam sağlayıp, yerli firmalardan da faydalanarak, bölge ekonomisine önemli katkılarda bulunmanın yanı sıra Türkiye'nin gelişmekte olan sivil havacılık sektörünü kalkındırmaya devam edecek.

Yerli uçağın şirketi resmen kuruldu

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (35)

Havali ~ 3 yıl önce
Beklenen haber. Bir yerden baslamak gerekiyordu.Guzel bir adim. Hayirli olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mühendis ~ 3 yıl önce
1948de Marshall yardımlarını duyunca sayın ismet inönü, hemen kendi havacılarını silmiştin. Bakınız Nuri Demirağ. Daha ucuza ucak alacağını öğrenen bu zihniyet, kendi adamlarını fabrikalarını gözden cıkardılar. Vecihi Hürkusa türkiyede izin vermediler ucus için, sertifika vs yok dedilee. Balkanlar'a gitti kendi ucagını ucurmak icin. Siz busunuz. Ağlasanız da zırlasanız da sol zihniyete bu ülkede iktidar yok, ancak koalisyona sevinirsiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
işte buuu ~ 3 yıl önce
iştee buuuu şimdi airbus ve boeing battı!!! ama dün thy enden a320 serisi 90 uçak siparişi verdi:) salla durrrrrr

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hülocanlar ~ 3 yıl önce
hemen hüloooğcular da damlamış, biraz iktisat okuyun arkadaşım. Burada yorum yazabiliyorsanız biraz ekonomi nedir pazar nedir araştırın öğrenin. Her şeye hülooğğ denmez ki artık

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000