21 Aralık 2015, Pazartesi 08:05:18

'Yerli pilotların piste ihtiyacı var'

Seğmen Uçuş Okulu Genel Müdürü Hasan Sarıdağ, Ankara’daki hava pistlerinin yoğunluğu nedeniyle pilot eğitimi konusunda sıkıntı yaşadıklarını söyledi.
  • SHGM'nin bozuk düzeninde ve bir türlü düzeltilemeyen bu kaosta siz siz olun:Lisans almak için tek kuruş harcamayın.Savaş bulutlarının ufukta belirdiği bu günlerde çok değil en geç 5 sene içerisinde Hava Kuvvetlerinin içerisine düşeceği pilot açmazında TÜRK HAVA KUVVETLERİ'ne de muhakkak dil bilen ve DLR'ı geçen yabancı pilotların istihdam edilmesini şiddetle tavsiye edin.
  • Dlr-2'yi gecebilecek duzeyde ingilizcesi olmayan turk pilot adaylarini ise almamasi da gayet dogal kardesim. Bu kadar zorlamayin bu meseleyi. Adam daha sabah ne yedigini anlatamiyor Ingilizce. Gelmis pilot yapacagim diyorsunuz.
  • Ben de birşeyler söyleyecektim ama zaten herkes söylemiş. Umarım herkese ders olur.
  • Bizim okulda bir çocuk vardı daha PPL almışken dünyanın bütün ülkelerinde işe başvuruyor aday başvuru havuzuna atıldığını söyleyen maillere seviniyor, atpl alınca ise kesinlikle abd de uçacağını falan sanıyordu, garibim hala işsiz.

ASKİ’nin desteğiyle Güneydoğu Havacılık tarafından kurulan Seğmen Uçuş Okulu, açılış sürecinde yaşadığı bürokratik sorunları aşarak, geçtiğimiz ay eğitimlerine başladı. 60 öğrencili uçuş okulunun Genel Müdürü Hasan Sarıdağ, Ankara’daki hava pistlerinin yoğunluğu nedeniyle pilot eğitimi konusunda sıkıntı yaşadıklarını savundu. Öğrencilerine Adana’da eğitim vermek zorunda kaldıklarını belirten Sarıdağ şunları söyledi:

MECBUREN ADANA’YA GİDİYORUZ

“Hava trafiği nedeniyle Ankara’daki pistler, eğitim ihtiyacına cevap veremiyor. Mecburen bu 11 öğrencimizi Adana’ya götürerek, eğitimlerini orada tamamlamaya çalışıyoruz. Bu şehrin öğrencisini başka bir bölgeye taşımamız, hem öğrenciler hem de bizim için büyük külfet. Genç öğrenci, yeni bir şehre adapte olmaya çalışırken eğitimine konsantre olamıyor. Yatırım yaptığımız bölgeden uzaklaşmak, eğitim kalitemizi etkiliyor. Ankara ve İstanbul gibi hava trafiği yoğun olmasına karşın öğrenci potansiyeli yüksek bölgelere yeni eğitim pistleri yapılırsa, yerli pilot açığımızın büyük bir bölümünü kapatabiliriz.

DEVLET FIRSAT TANISIN

Devlet fırsat tanırsa ülkemizin pilot ihtiyacını karşılayacak teknik ve eğitmen kapasitesine sahibiz. Eğitim personelimiz havacılık sektöründe uzun yıllar görev almış deneyimli pilotlar ve öğretmenlerde oluşuyor. Uçuş eğitimlerini BEL-KA A.Ş.’nin sahibi olduğu ve tamamı yeni olan 2015 model 9 uçakla gerçekleştiriyoruz. Yerli pilotların, bu olanakları destekleyecek eğitim pisti ve hava parklarına ihtiyacı var.

HAVAYOLU TÜRK, PİLOT YABANCI

Türk Hava Yolları’nın (THY) şu anda 400 pilota ihtiyacı var ama bu sayının ancak yarısı karşılayacak eğitim altyapısı mevcut. Bir çok ülkenin havacılıkla tanışmadığı 1930’larda uçak yapıp, yurt dışına satan Türkiye, şimdi sahip olduğu uçakları uçuracak pilot yetiştiremiyor. THY’nin büyüyerek, mevcut uçak ve yolcu sayısını artırması çok önemli bir başarı. Ancak, bu derece büyük bir ülkenin hava yollarında bulunan yabancı pilot sayısı neredeyse yerli pilotlara eşit. Okul ve öğrenci sayısını artırarak yerli pilotlara destek olmak istiyoruz, ama pist olanaklarında yaşanan sıkıntılar bizleri sınırlandırıyor.”

YURTDIŞINDAN ANKARA’YA GELSİNLER

Türkiye’deki birçok üniversitenin öğrencilerini 80-100 bin dolar maalliyetle yurtdışı eğitimlere gönderdiğini kaydeden Sarıbağ, “Biz bunu ülkemizin başkentinde yapmaya çalışıyoruz. Maaliyet doğal olarak daha düşük olacak. Bizlere destek olunursa, yerli pilotlarımızı yetiştirmenin yanında, yabancı ülkelerden birçok öğrenciyi ülkemize çekerek, ekonomik avantaj sağlamış oluruz” diye konuştu. (Hürriyet)

'Yerli pilotların piste ihtiyacı var'

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

... ~ 2 yıl önce
SHGM'nin bozuk düzeninde ve bir türlü düzeltilemeyen bu kaosta siz siz olun:Lisans almak için tek kuruş harcamayın.Savaş bulutlarının ufukta belirdiği bu günlerde çok değil en geç 5 sene içerisinde Hava Kuvvetlerinin içerisine düşeceği pilot açmazında TÜRK HAVA KUVVETLERİ'ne de muhakkak dil bilen ve DLR'ı geçen yabancı pilotların istihdam edilmesini şiddetle tavsiye edin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
DLR-2 ~ 2 yıl önce
Dlr-2'yi gecebilecek duzeyde ingilizcesi olmayan turk pilot adaylarini ise almamasi da gayet dogal kardesim. Bu kadar zorlamayin bu meseleyi. Adam daha sabah ne yedigini anlatamiyor Ingilizce. Gelmis pilot yapacagim diyorsunuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yazık ~ 2 yıl önce
Ben de birşeyler söyleyecektim ama zaten herkes söylemiş. Umarım herkese ders olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bir çocuk vardı... ~ 2 yıl önce
Bizim okulda bir çocuk vardı daha PPL almışken dünyanın bütün ülkelerinde işe başvuruyor aday başvuru havuzuna atıldığını söyleyen maillere seviniyor, atpl alınca ise kesinlikle abd de uçacağını falan sanıyordu, garibim hala işsiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000