20 Aralık 2011, Salı 08:01:43

YERLİ HELİKOPTERE YABANCI ORTAK

Dünyanın en büyük helikopter üreticileri, Türkiye'nin açacağı milyar dolarlık helikopter ihalelerini bekliyor.
  • 3,5 milyar dolar yerine 5 harcayalım kendi helikopterimizi üretelim. Atak gibi bir örnek var. Zaten satar 3 katını kazanırız sonrasında.
  • Helikopter'den daha önemli olan, Türkiye'ye bilgi ve teknoloji akisini saglamak. Tebrik ederim.
  • Bu tür andlaşmalarda Fransayı görmek istemiyorum. Tail commender.
  • 1995 yilindan beri sure gelen belirsizlik evam ediyor en buyuk sikinti neymi ortak uretim yok oyle bir sey. bak ingiltereye, israile hollandaya avusturalyaya, japonyaya en gelismi ulkeler parayi amerikaya odeyip aliyorlar helicopteri bu is boyle.. biz de hala tutturmusuz ortak uretim diye israil bile direct amerikan satin aliyor ithal ediyor bu kadar net.. amerikan yasalarina gore askeri urunlerin yurt disinda uretimi yasak bu kadar net, hala turkiye saldiri helicopteri alacak alacak bekle daha cikmaz ayin sonu gibi olur
Türkiye ile 100 adet geniş kullanımlı helikopter üretimi için 3,5 milyar dolara anlaşan ABD'li Sikorsky Aircraft, Mayıs ayında yapılacak hafif servis helikopteri ihalelerine de katılmak istediğini açıklayan ilk uluslararası şirket oldu.

ABD'Lİ ŞİRKETE YEŞİL IŞIK

Savunma Sanayii Eski Müsteşarı Murad Bayar ise askeri ve sivil tipte hafif servis helikopteri imalatına muhtemelen yabancı bir ortakla başlayacaklarını ve bunun Sikorsky Aircraft olabileceğini açıklayarak ABD'li şirkete yeşil ışık yaktı. Bayar, Sikorsky Aircraft ile anlaşmaya varılamazsa, başka bir yabancı firmayla da çalışabileceklerini belirtti.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi ile Sikorsky işbirliğinde, şu an, ABD'nin S-70i tipi helikopterlerinin yerli versiyonu olan T-70 helikopterleri üretiliyor.

Türkiye'nin helikopter ihalelerinde Sikorsky'nin karşısındaki en büyük rakip İtalyan AgustaWestland firması olacak. Şirketten bir yetkili, "Eğer Türkiye bizimle çalışmak isterse, biz onlarla çalışmaya hazırız" dedi.

İtalya Savunma Bakan Yardımcısı Guido Crosetto da daha önce yaptığı açıklamalarda AgustaWestland'ın ihalelerin peşini bırakmayacağını söylemişti.

Avrupa iştiraki Eurocopter da Kasım ayında yaptığı bir açıklamada, Türkiye'nin hafif servis helikopteri ihalelerine girebileceğini bildirdi. 1992 yılında kurulan şirket, Avrupa'nın savunma devi EADS'nin bünyesinde yer alıyor.

Türkiye ile daha önce de iş yapan ve 1990'larda AS 532 Cougar tipi helikopterden 20 adet satan Eurocopter, 2006'dan beri, Türkiye'deki ihalelere katılmıyordu. Ancak şirketin yakın zamanda, yeniden Türk piyasasına girmesi bekleniyor.
YERLİ HELİKOPTERE YABANCI ORTAK

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 6 yıl önce
3,5 milyar dolar yerine 5 harcayalım kendi helikopterimizi üretelim. Atak gibi bir örnek var. Zaten satar 3 katını kazanırız sonrasında.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Helikopter'den daha önemli olan, Türkiye'ye bilgi ve teknoloji akisini saglamak. Tebrik ederim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Bu tür andlaşmalarda Fransayı görmek istemiyorum. Tail commender.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
1995 yilindan beri sure gelen belirsizlik evam ediyor en buyuk sikinti neymi ortak uretim yok oyle bir sey. bak ingiltereye, israile hollandaya avusturalyaya, japonyaya en gelismi ulkeler parayi amerikaya odeyip aliyorlar helicopteri bu is boyle.. biz de hala tutturmusuz ortak uretim diye israil bile direct amerikan satin aliyor ithal ediyor bu kadar net.. amerikan yasalarina gore askeri urunlerin yurt disinda uretimi yasak bu kadar net, hala turkiye saldiri helicopteri alacak alacak bekle daha cikmaz ayin sonu gibi olur

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000