04 Kasım 2011, Cuma 17:20:14

YERLİ HELİKOPTER VE SAVAŞ UÇAĞI NE ZAMAN YAPILACAK?

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz Türkiye'de helikopter üretimlerine gelecek 5 yıllık dönemde başlanacağını belirterek, savaş uçağı ile jet eğitim uçaklarının da 10 yıllık dönemde tamamlanacağını açıkladı...
  • Ne yazikki ballarimizda sekerleniyor
  • çok rahat yaparız. yapmak önemli değil, satmak önemli. yakın bir arkadaşım şu an tasarımı birmiş 6 kişilik tek motorlu uçak yapımı için üretim altyapısını hazırlamakta. kendim gördüm, gayet rahat yapılabilirmiş.
  • Konu teknoloji, para vb değil karar alabilmekle ilgili. Abd nin uzaya gittiği ilk aletlerdeki bilgisayarlar bizim çok eskiden kullandıklarımızın da altındaki hesap makinasından hallice bilgisayarlardı ve bugün amatör hobi olarak uzaya bir şeyler göndereneler var. Anlıyorum uzun yıllarda verilmiş aşağılık kompleksini aşmak zorda bu kadar da olmasın artık...
  • ancak imkansız değil.... hindistan, iran, çek cumhuriyeti, italya, çin vb. ülkeler yaptı. Burada tek yanlış olan bu kadar kısa vadede mumkun gorunmuyor. sayın başbakan inşaat temelleri atarken sürenin yarısında bitsin talimatı veriyor ya, kabine de aynı heyecanda olmalı. uçuş zarfını oluşturmak bile bir ömür alır.
Milli Savunma Bakanlığı ile Savunma Sanayi Müsteşarlığının 2012 yılı bütçesini Plan ve Bütçe Komisyonuna sunan Yılmaz, 18 Milyar 229 Milyon TL'lik bakanlık bütçesinin; mevcut ekonomik ve sosyal politikalar, büyümenin sürdürülebilmesi, cari işlemler açığının azaltılması, makroekonomik ve finansal istikrarın korunması ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin(TSK) uluslararası savunma ve güvenlik ihtiyaçları dikkate alınarak hazırlandığını ifade etti.

Bakan Yılmaz yerli helikopter ile savaş uçağı yapımı konusunda da bilgiler verdi.

Yılmaz, şöyle konuştu: "'Havacılıkta hızla gelişen helikopter alanında, orta ve hafif sınıf genel maksat helikopterlerinin sanayimiz tarafından üretilmesine ilişkin kapsamlı bir altyapı oluşturulacaktır. Helikopter üretimlerine önümüzdeki 5 yıllık dönemde başlanacak olup, gerek ülkemizin gerekse bölge ülkelerinin ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenmektedir.
 
F-16 uçaklarımızın ömürlerini tamamlaması sonrasında kullanıma alınmak üzere, hava-hava sınıfı bir savaş uçağı ile bir jet eğitim uçağının tasarım ve geliştirilmesine başlanılacak ve dost ülkelerle işbirliği alternatifi de değerlendirilerek önümüzdeki 10 yıllık dönemde uçaklarımız tamamlanacaktır.
 
Alçak ve orta irtifa hava savunma sistemleri ülkemiz sanayisi tarafından tasarlanarak önümüzdeki 5 yıllık dönemde üretime geçilecektir. Radar teknolojilerine dayalı bir gözlem uydusunun milli teknolojilerle geliştirilmesi için çalışmalara önümüzdeki 5 yıllık dönemde başlanılacaktır" dedi. 
YERLİ HELİKOPTER VE SAVAŞ UÇAĞI NE ZAMAN YAPILACAK?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

Misafir ~ 7 yıl önce
Ne yazikki ballarimizda sekerleniyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
çok rahat yaparız. yapmak önemli değil, satmak önemli. yakın bir arkadaşım şu an tasarımı birmiş 6 kişilik tek motorlu uçak yapımı için üretim altyapısını hazırlamakta. kendim gördüm, gayet rahat yapılabilirmiş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Konu teknoloji, para vb değil karar alabilmekle ilgili. Abd nin uzaya gittiği ilk aletlerdeki bilgisayarlar bizim çok eskiden kullandıklarımızın da altındaki hesap makinasından hallice bilgisayarlardı ve bugün amatör hobi olarak uzaya bir şeyler göndereneler var. Anlıyorum uzun yıllarda verilmiş aşağılık kompleksini aşmak zorda bu kadar da olmasın artık...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
ancak imkansız değil.... hindistan, iran, çek cumhuriyeti, italya, çin vb. ülkeler yaptı. Burada tek yanlış olan bu kadar kısa vadede mumkun gorunmuyor. sayın başbakan inşaat temelleri atarken sürenin yarısında bitsin talimatı veriyor ya, kabine de aynı heyecanda olmalı. uçuş zarfını oluşturmak bile bir ömür alır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000