12 Eylül 2010, Pazar 09:12:17

YARDIMCI PİLOTU DİNLEMEMİŞ!

22 Mayıs 2010 Cumartesi günü yaşanan ve 166 kişiden sadece 8 kişinin hayatta kaldığı Air India kazasının raporu açıklandı.
  • "ASKERİ tarzı Hiyerarşi sivil havacılıkta olmaz" cümlesinin düzeltilebilecek yanı yok. Yazım, imla kuralları ve anlamsal bütünlük olarak bir anlam taşımıyor. Bu cümlenin Türkçe olarak tekrar yazılması gerekir. Askeri bilgisi postal boyamak, ağaca selam vermek ve koğuş nöbeti tutmaktan ileri olmayan yorumcular askeri havacılıkla ilgili yorum yapmamalılar. İyi bir havacı olmak için önce iyi bir insan olmak gerekir. Sonra, bilimve fen adamı olmak gerekir. Yetenek ve çalışkanlık gelir. Ustaya saygı gerekir. Cin olmadan şeytan çarpmaya kalkanlar ise, kötü yola düşerler. Onlardan değil pilot, havacı; bir şey olmaz. Kaptanlar bir zamanlar F/O idiler. Ama o F/O'lar hiç kaptan olmamışlardı. Bu gidişle de hiçbir zaman olamayacaklar.
  • "Son kararı almak yetkisi" elbette kaptana aittir. Ancak özellikle asker kökenli kaptanlarımızdan bazıları, bu yetkiyi, askeriyede alışageldikleri pratiklerle karıştırarak, F/O'ı sindirmek, terslemek, dediğine kulak asmamak olarak algılıyorlar. İyi bir kaptan, F/O'ın uyarısına kulak verir, gerekli kontrolleri yapar ve vardığı sonuca göre hareket eder. Eğer F/O'ın uyarısının yerinde olmadığı sonucuna varmışsa ve fırsatı varsa, F/O'a neden uyarısını dikkate almadığını da açıklar. Böylece F/O'ın bir kontrol daha yapma imkanı olur. Gerçek saygı hiyerarşik konumla değil, bilgi, beceri ve3 olgunla kazanılır. Zaten bu erdemlere sahip kişinin saygı görememe gibi bir korkusu olmaz
  • Pilot ATE yi anlıyamamış asker kökenli oldugunu belli eden arkadaşa soluyorum. Pilot ATE demişki ASKERİ tarzı Hiyerarşi sivil havacılıkta olamaz Bu durumda sizin de dediğiniz gibi yazılanları TAM TURKCE olarak okumak gerek. Yoksa sizin yaptıgınız yaklasımı uçakta da illa ben haklıyım diye surdururseniz bu haberde bahsedilen bir örnekle karsılamanız olasılıktır...
  • Bunu yazan hala kaptanlık alamamış ve hiyerarşiden sıkılmış bir F.O olsa gerek!Uçmanın ilk kuralı saygıdır,saygın yoksa uçamazsın!Bu saygı önce doğaya sonra kendine diye devam eder. Hiyerarşi saygının temelinden gelir. Ben sizi çok anlamayadım Pilot ATE!Sanırım askeriye ilede sorunlarınız olmuş, ama hiyerarşinin olmadığı yerde size saygı duyulmaz. Bunları öğrenmek dingin,saygılı olmak bir erdemdir. Ve tabi bunları duzgun bir izler ki ya tam Türkçe konuşun yada sadece ingilizce!

Kazanın ardından Hindistan'da yapılan incelemeler ve kayıtlara göre pilotun iniş için yanlış rota seçtiği ve yardımcı pilot tarafından ikaz edilmesine rağmen rotasını değiştirmediği belirtildi.

Air India Express Havayolu’na ait uçakta, altısı mürettebat 166 kişi bulunuyordu. Dubai’den kalkan Boeing 737 tipi uçak inişe geçtiği sırada, bir tepenin üstündeki pisti ıskalayarak ilerideki ağaçlara çarpıp alev almış ve 8 kişi kurtulmuştu.
 

YARDIMCI PİLOTU DİNLEMEMİŞ!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (22)

Misafir ~ 8 yıl önce
"ASKERİ tarzı Hiyerarşi sivil havacılıkta olmaz" cümlesinin düzeltilebilecek yanı yok. Yazım, imla kuralları ve anlamsal bütünlük olarak bir anlam taşımıyor. Bu cümlenin Türkçe olarak tekrar yazılması gerekir. Askeri bilgisi postal boyamak, ağaca selam vermek ve koğuş nöbeti tutmaktan ileri olmayan yorumcular askeri havacılıkla ilgili yorum yapmamalılar. İyi bir havacı olmak için önce iyi bir insan olmak gerekir. Sonra, bilimve fen adamı olmak gerekir. Yetenek ve çalışkanlık gelir. Ustaya saygı gerekir. Cin olmadan şeytan çarpmaya kalkanlar ise, kötü yola düşerler. Onlardan değil pilot, havacı; bir şey olmaz. Kaptanlar bir zamanlar F/O idiler. Ama o F/O'lar hiç kaptan olmamışlardı. Bu gidişle de hiçbir zaman olamayacaklar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
"Son kararı almak yetkisi" elbette kaptana aittir. Ancak özellikle asker kökenli kaptanlarımızdan bazıları, bu yetkiyi, askeriyede alışageldikleri pratiklerle karıştırarak, F/O'ı sindirmek, terslemek, dediğine kulak asmamak olarak algılıyorlar. İyi bir kaptan, F/O'ın uyarısına kulak verir, gerekli kontrolleri yapar ve vardığı sonuca göre hareket eder. Eğer F/O'ın uyarısının yerinde olmadığı sonucuna varmışsa ve fırsatı varsa, F/O'a neden uyarısını dikkate almadığını da açıklar. Böylece F/O'ın bir kontrol daha yapma imkanı olur. Gerçek saygı hiyerarşik konumla değil, bilgi, beceri ve3 olgunla kazanılır. Zaten bu erdemlere sahip kişinin saygı görememe gibi bir korkusu olmaz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Pilot ATE yi anlıyamamış asker kökenli oldugunu belli eden arkadaşa soluyorum. Pilot ATE demişki ASKERİ tarzı Hiyerarşi sivil havacılıkta olamaz Bu durumda sizin de dediğiniz gibi yazılanları TAM TURKCE olarak okumak gerek. Yoksa sizin yaptıgınız yaklasımı uçakta da illa ben haklıyım diye surdururseniz bu haberde bahsedilen bir örnekle karsılamanız olasılıktır...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Bunu yazan hala kaptanlık alamamış ve hiyerarşiden sıkılmış bir F.O olsa gerek!Uçmanın ilk kuralı saygıdır,saygın yoksa uçamazsın!Bu saygı önce doğaya sonra kendine diye devam eder. Hiyerarşi saygının temelinden gelir. Ben sizi çok anlamayadım Pilot ATE!Sanırım askeriye ilede sorunlarınız olmuş, ama hiyerarşinin olmadığı yerde size saygı duyulmaz. Bunları öğrenmek dingin,saygılı olmak bir erdemdir. Ve tabi bunları duzgun bir izler ki ya tam Türkçe konuşun yada sadece ingilizce!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000