15 Mart 2012, Perşembe 09:02:14

"YA O UÇAK FABRİKAYA DÜŞSEYDİ?"

Konya halkı geçtiğimiz gün yaşanan uçak kazasının ardından fabrikanın yakınında düşen uçağın fabrikaya çarpma ihtimali üzerine tartışma başlattı.
  • O fabrikalari yapanlar 30-35 sene evvel orda F5 in iki misli ses çikaran F100 uçaklarinin sesini hiç mi duymamis belki de o fabrikalari sagirlar yapmis.!!!!!
  • O fabrika kurulmadan önce o meydan vardı. O kadar arazi varken getirdiler şehri üssün tarafına taşıdıllar. Şimdi meydan şehrin içinde kaldı diyorlar. Bu Konyaya havaalanı çok zaten. 3 ncü Üssü mesela AFYON'a taşısınlar. O zaman görürler dimyatın pirincini. O birlik orada kiracı gibidir. Bir günde uçar gider. Giderse aileleri ile birlikte 10.000 kişi gider. Hazır pistleri anayol olarak kullanarak üs arazisine ne biçim konut yapılır. İçeride de yeterli yeşil alan da oluşturulmuş. O esnaf da sizi bir kaşık suda boğar artık.
  • Arkadas yurdum insani cahil olabilir ama buradaki problem yoneticiler arasi bir iletisim problemi. Hava kuvvetleride ayni devletin, o sehirlerde ayni devletin degil mi? O sehirlere yol yapan, su-elektrik goturende ayni devlet pistide yapan ayni devlet. Yurdum insani ne yapsin? Camlar sallaniyor iste :))
  • vay be bu jetlerde fabrikanın içindenmi geçiyor.Bu kadarda olmazki. Ya bu demeci verende bir sorun var ya da kendisi dışında herkesi zihinsel problemli zannediyor.
Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait Türk Yıldızları bünyesindeki NF-5 tipi akrobasi uçağı, eğitim uçuşu sırasında, Konya 3. ana jet üs komutanlığı yakınlarındaki TÜMOSAN’ın arazisine düştü. Uçağın pilotu Yüzbaşı Ümit Özer şehit oldu.

Şehit pilotun üzüntüsü yüreklerde derin bir yara oluşturdu. Ancak yaklaşık 200 metrelik bir alana yayılan uçağın parçalarını gören, ya da kazanın yaşandığı bölgeye ilişkin bilgi alan herkesin yüreği ağzına geldi. Çünkü uçak birkaç yüz metre daha ileriye düşse çok daha büyük bir facia yaşanabilirdi.

Aslında bu konu günlerdir Konya’nın gündeminde ve tartışılıyor.

Tartışmalar kentin sivil havaalanına olan ihtiyacından başlayıp, askeri havaalanının şehir dışında bir bölgeye taşınmasına kadar varıyor. Ama ne yazık ki ilgililer bu konuda bir somut adım atmayı bırakın, tartışmalara bile katılmıyor.

Konya basını gibi sivil toplum kuruluşları da şimdi bu tür kazaların bir daha yaşanmaması için yetkilileri göreve çağırıyor. Onlardan biri de ASKON. Şube Başkan Vekili Okan Akdoğan’ın imzasıyla kazadan hemen sonra bir açıklama yapıldı  ve şunlar kaydedildi: “Havaalanımız sivilleştirilip kapasitesi artırılarak şehre hizmet verilmeli, askeri havaalanı ise şehir dışına taşınmalı. Askeri havaalanının şehrin merkezinde özellikle Konya’nın kalbi olan ağır sanayi fabrikalarının ve organize sanayi bölgelerinin tam yanı başında olmasının birçok dezavantajı var. Jet uçaklarının gürültüsü ve sarsıntısından dolayı makinelerin ve tezgâhların ayarları bozularak milli servetin boşa gitmesi önlenmelidir. Bununla da kalmıyor sorunlarımız. Bugünkü uçak ya fabrikanın arsasına değil de üzerine düşseydi ya da organize sanayi bölgesinin tam ortasına düşseydi? Bu uçak Allah korusun şehrin merkezine düşmüş olsaydı bunun hesabını kim verebilirdi ve bu vebalin altından kim kalkabilirdi. Bu elim kaza üzerine fazla konuşmaktansa kollar biran evvel sıvanmalı, kimin üzerine ne görev düşüyorsa yerine getirilmelidir.”

(Konya Hakimiyet)
"YA O UÇAK FABRİKAYA DÜŞSEYDİ?"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

Misafir ~ 6 yıl önce
O fabrikalari yapanlar 30-35 sene evvel orda F5 in iki misli ses çikaran F100 uçaklarinin sesini hiç mi duymamis belki de o fabrikalari sagirlar yapmis.!!!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
O fabrika kurulmadan önce o meydan vardı. O kadar arazi varken getirdiler şehri üssün tarafına taşıdıllar. Şimdi meydan şehrin içinde kaldı diyorlar. Bu Konyaya havaalanı çok zaten. 3 ncü Üssü mesela AFYON'a taşısınlar. O zaman görürler dimyatın pirincini. O birlik orada kiracı gibidir. Bir günde uçar gider. Giderse aileleri ile birlikte 10.000 kişi gider. Hazır pistleri anayol olarak kullanarak üs arazisine ne biçim konut yapılır. İçeride de yeterli yeşil alan da oluşturulmuş. O esnaf da sizi bir kaşık suda boğar artık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Arkadas yurdum insani cahil olabilir ama buradaki problem yoneticiler arasi bir iletisim problemi. Hava kuvvetleride ayni devletin, o sehirlerde ayni devletin degil mi? O sehirlere yol yapan, su-elektrik goturende ayni devlet pistide yapan ayni devlet. Yurdum insani ne yapsin? Camlar sallaniyor iste :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
vay be bu jetlerde fabrikanın içindenmi geçiyor.Bu kadarda olmazki. Ya bu demeci verende bir sorun var ya da kendisi dışında herkesi zihinsel problemli zannediyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000