29 Ağustos 2014, Cuma 11:05:38

VOLKANİK PATLAMALAR UÇUŞLARI DA ETKİLEDİ

İzlanda'da ve Papua Yeni Gine'de volkanik patlamalar meydana geldi. İzlanda Hava Trafik Kontrol Merkezi, patlamanın meydana geldiği bölgenin üzerindeki hava sahasının bin 500 metreye kadar kapatıldığını açıkladı.

İzlanda'da ve Papua Yeni Gine'de volkanik patlamalar meydana geldi.

İzlandalı yetkililer, Vatnajokull buzulunun kuzeyindeki lav yatağında bir kilometre uzunluğunda volkanik fisür püskürmesinin oluştuğunu, bunun üzerine Bardarbunga Yanardağı yakınında havacılık uyarısı seviyesinin kırmızıya yükseltildiğini açıkladı.

İzlanda Hava Trafik Kontrol Merkezi, patlamanın meydana geldiği bölgenin üzerindeki hava sahasının bin 500 metreye kadar kapatıldığını açıkladı.

Ülkede 2010 yılında faaliyete geçen Eyyafyallayökül Yanardağı'nın püskürttüğü küller, 100 binden fazla uçak seferinin iptaline ve uluslararası uçuşlarda bir hafta boyunca büyük bir kaos yaşanmasına neden olmuştu.

BİR PATLAMA DA PAPUA YENİ GİNE'DE

Papua Yeni Gine'de de bu sabah Tavurvur Yanardağı'nda patlama meydana geldi.

Güney Pasifik ülkesinin Rabaul bölgesindeki Tavurvur Yanardağı çevresinde yaşayanların patlama üzerine tahliye edildiği, bölgede bazı uluslararası uçuşların rotalarının değiştirildiği belirtildi.

Doğu Yeni Britanya Adası'nda bulunan Rabaul kasabasındaki yerleşimlerin büyük bölümü, 1994 yılında Tavurvur'un Vulcan Yanardağı'yla eş zamanlı olarak patlaması üzerine yıkılmıştı.

VOLKANİK PATLAMALAR UÇUŞLARI DA ETKİLEDİ

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000