03 Ekim 2010, Pazar 09:10:36

Vize almak isteyen, kişisel özgürlüğünden feragat ediyor

Vize talebinde bulunurken 40'a yakın belge istendiğinden yakınan ATO Başkanı Aygün, 'Bu, kişisel bilgi özgürlüğünü ihlal ediyor' dedi.
  • Bu ulkenin itibariyle iliskili bir sey. Ulkeniz ne zaman dunya capinda demokrasi, egitim, yol, saglik , bilim, ve de tabiki ekonomi kisaca uygarlik citasini gelistirir, iste o zaman vizeler kalkar.
  • Sen de adam ol, sen de vize koy
  • bizim ulkede herhangi bir resmi islem yapmak da vize almaktan farkli mi? bankada hesap acmak icin ikamet kagidi, ise girmek icin sabika raporu, elimizde devletin verdigi nufus cuzdani yetmiyor bir de yine baska makama gidip onun onayli suretini cikariyoruz, bir tek oldukten sonra cenaze isler hizli. ki onda da yine evraklar bir dosyayi dolduracak kadar .. adamlarin istedikleri elbette cok fazla ve onur kirici ama biz kendimize saygin davranmadiktan sonra baskasindan farkli uygulama beklememeli. amac su gidiyorum ama donecegim iste ispati seklinde donusunuzu ispatlayacak belgeler..bunu yaparken ne ticari sirriniz kaliyor ne mal varliginizin mahremiyeti.. // SB AM
  • bende dışhat uçuşlarındaki yurtdışında yaşayan türkleri görünce iyi ki türkiye de yaşıyorum diyorum. yasas
Vatandaşların vize alabilmek için banka cüzdanından evinin tapusuna kadar bütün belgelerini ibraz etmek zorunda kaldıklarına işaret eden Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün 'Türkiye 1996 yılından bu yana Gümrük Birliği'nin üyesi. Gümrük Birliği anlaşması ile malların serbest dolaşımı sağlandı. Ancak, aradan geçen 14 yılda malları üreten işadamlarının vizesiz girişi hakkında en ufak bir gelişme sağlanamadı' dedi.

Aygün, Türk vatandaşlarının işe girerken bile vereceklerinden fazla sayıda belgeyi vize başvurularında elçilik veya konsolosluklara ibraz etmek zorunda kaldıklarını kaydetti. Aygün, istenen belgeler arasında vukuatlı nüfus kayıt örneği, evlilik cüzdanı, banka cüzdanı, tarla tapusu, SSK hizmet dökümü gibi kişisel belgelerin yer aldığını belirtti.

Komşular da zorluk çıkarıyor
Aygün, şunları kaydetti: 'Türkiye'nin 5 komşusuna girişi vizeye tabii. Örneğin, Bulgaristan'a gidebilmek için, günler öncesinden ücretini yatırıp, telefonla randevu almak gerekiyor. Bulgaristan, bu ülkeye yalnızca transit geçiş amacıyla girilse bile, normal başvuruda 60 avro, acele başvuruda 120 avro vize ücreti alıyor.' Yunanistan'ın ise pasaportunda KKTC giriş-çıkış damgası bulunanların vize başvurularını kabul etmiyor. Azerbaycan ve Ermenistan da Türk vatandaşlarına vize uygularken, Suriye, İran, Gürcistan ve KKTC'ye vize almadan gidilebiliyor.

(Akşam)
Vize almak isteyen, kişisel özgürlüğünden feragat ediyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

Misafir ~ 8 yıl önce
Bu ulkenin itibariyle iliskili bir sey. Ulkeniz ne zaman dunya capinda demokrasi, egitim, yol, saglik , bilim, ve de tabiki ekonomi kisaca uygarlik citasini gelistirir, iste o zaman vizeler kalkar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Sen de adam ol, sen de vize koy

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
bizim ulkede herhangi bir resmi islem yapmak da vize almaktan farkli mi? bankada hesap acmak icin ikamet kagidi, ise girmek icin sabika raporu, elimizde devletin verdigi nufus cuzdani yetmiyor bir de yine baska makama gidip onun onayli suretini cikariyoruz, bir tek oldukten sonra cenaze isler hizli. ki onda da yine evraklar bir dosyayi dolduracak kadar .. adamlarin istedikleri elbette cok fazla ve onur kirici ama biz kendimize saygin davranmadiktan sonra baskasindan farkli uygulama beklememeli. amac su gidiyorum ama donecegim iste ispati seklinde donusunuzu ispatlayacak belgeler..bunu yaparken ne ticari sirriniz kaliyor ne mal varliginizin mahremiyeti.. // SB AM

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
bende dışhat uçuşlarındaki yurtdışında yaşayan türkleri görünce iyi ki türkiye de yaşıyorum diyorum. yasas

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000