01 Mayıs 2016, Pazar 09:05:33

Vecihi Hürkuş parkı açıldı

Uçak tutkunlarının yeni adresi Vecihi Hürkuş Hobi Havacılık Parkı,Cumhuriyet tarihinin ilk yerli uçağını üreten Vecihi Hürkuş’un adı ile Çankaya’da yaşayacak.
  • Takip edin 3ay sonra bu park kagit toplayicilarin mekani olur..adini da "atik transfer istasyonu"koyarlar.ornek mi ornek çok anittepe,maltepe,bahcelievler deki parklar ve de en onemlisi anitpark...
  • Harika, mükemmel :) Bunun havacılığa katkısı muazzam olur. Düşünenleri tebrik ederim.
  • Neden istanbula böyle bir yapı kurulmuyor :(

Uçak tutkunlarının yeni adresi Vecihi Hürkuş Hobi Havacılık Parkı,Cumhuriyet tarihinin ilk yerli uçağını üreten Vecihi Hürkuş’un adı ile Çankaya’da yaşayacak.

Türkiye’nin ilk uçak tasarım ve üreticisi Vecihi Hürkuş adına Çankaya Belediyesi tarafından yapılan park, büyük bir coşkuyla açıldı. Model uçak tutkunlarına hizmet verecek park ile Çankaya semaları model uçaklarla buluşacak.

Ankara’da böyle bir yapının ilk olduğunun altını çizen Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, “Ölçüleri ile ebatları ile pistleri ve uluslar arası standartları ile Vecihi Hürkuş parkımız Türkiye’de bir ilk, küçük model uçaklar için havalını diyebiliriz. Vecihi Hürkuş kurtuluş savaşında çok büyük katkıları olan bir Türk pilotu onun adını verdik onun adına yakışırdı zaten. Parkımızda model uçaklarımız uçacak çocuklarımız gelecek gençlerimiz gelecek, model uçak ve hobi park olarak Türkiye’de bir marka olacak” dedi.

GÖZLER GÖKYÜZÜNDEN AYRILMADI

Ankara’daki model uçak tutkunlarının yeni adresi olacak olan Vecihi Hürkuş Hobi Havacılık Parkı’nın geniş katılımlı açılış töreninde gözler gökyüzünden ayrılmadı.

Parkın açılışına Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in yanı sıra CHP Ankara Milletvekili Grup Başkanvekili Levent Gök, Hava Kuvvetlerinden Hava Tuğgeneral Atilla Yurttaş, CHP PM Üyesi Ali Öztunç, CHP Çankaya İlçe Başkanı Selçuk Dereli, Türk Hava Kurumu Genel Sekreteri Salim Kaya, Türk Hava Kurumu Çankaya Şube Başkanı Ruhi Bedir, Tayyareci Vecihi Hürkuş Derneği Başkanı Bahadır Gürer, Ankara Model Uçak Kulübü Başkanı İsmail Yücel, Çankaya Belediyesi Meclis Üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“Bugün burada sadece bir park açmıyoruz” diye konuşmasına başlayan Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, “Cumhuriyetin felsefesini almış, kendi kendine yeten bir ülke için canla başla ve cesaretle çalışan bir Cumhuriyet insanına şükranlarımızı sunuyoruz” şeklinde konuştu.

Vecihi Hürkuş’un, hem Kurtuluş Savaşı’nın hem de bu ülkenin yeniden kuruluşu için verilen savaşın kahramanlarından olduğunu hatırlatan Taşdelen, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Savaşlarda ülkesi için mücadele eden ve ülkesinin savaşlarda çaresiz kalmaması için halkını eğiten bir direnişçinin portresini tekrar halkımızın ve ülkemizin gündemine getiriyoruz. Atatürk’ün en büyük ideali kendi kendine yeten bir ülke inşa etmekti. Çünkü böyle bir ülke ancak bağımsız ve özgür kalabilir. Bugün yaşadığımız sorunlar Atatürk’ün devrimci dehasının ne kadar önemli ve gerçekçi olduğunu ortaya koymaktadır. İşte Vecihi Hürkuş, bu ülkenin kendi uçağını yapmasının gereğine inanmış ve bunu en zorlu koşullarda başarmış biridir.”

Bir belediye başkanının görevinin ülkesinin geçmişine sahip çıkmak ve onun izinde geleceği kurmak olduğunu vurgulayan Taşdelen, Çankaya Belediye Başkanı olarak Atatürk’ün izinde, Cumhuriyetin bütün değerlerine ve kurumlarına sahip çıkacağı sözünü verdi. Ankara Model Uçak Kulübü Başkanı İsmail Yücel ve Türk Hava Kurumu Genel Sekreteri Salim Kaya Başkan Taşdelen’e teşekkür plaketi sundu. , Tayyareci Vecihi Hürkuş Derneği Başkanı Bahadır Gürer yaptığı konuşmada parkın adının Vecihi Hürkuş olmasının kendilerini mutlu ettiğini dile getirerek, “Tarihimizin kahramanlarından birinin adını yaşattığınız için çok teşekkür ediyorum” dedi. Parkın açılışının ardından Ankara Model Uçak Kulübü ve Türk Hava Kurumundan model uçak tutkunları muhteşem bir gösteri sundu. Vecihi Hürkuş Parkının semalarında model uçaklar ardı ardına havalandı. Gösteriyi, Alper Taşdelen oğlu Aras Taşdelen ile birlikte izledi.

TEMA PARKLARA BİR YENİSİ DAHA

Çankaya Belediyesi tarafından hizmete açılan Vecihi Hürkuş Hobi Havacılık Parkı Başkentte yeni bir tema parkı olarak hizmet verecek. 7 bin metrekare alana kurulu park içinde 100x10 metre genişliğinde asfalt uçak pisti, apron alanı, güvenlik amaçlı kafes tel çit içerisinde bulunan tribün ve şarj destek üniteleri bulunuyor. Ayrıca model uçak kullanıcıları için tamirat masaları ile eğitim ve etkinlik konteyneri gibi birimlerde yer alıyor.

ATIKLARDAN MİNİK UÇAK YAPTILAR

Vecihi Hürkuş Hobi Havacılık Parkı’nın açılışına gelen Çankaya Evleri’nin minki kursiyerleri de atıklardan uçak yaparak alanda keyifli vakit geçirdiler. Çocuklara hem çevre bilincinin hem de havacılık tutkusunun aşılandığı ortamda Çankaya Belediyesi eğitimcileri miniklere yardımcı oldu.Vecihi Hürkuş parkı açıldı

Facebook Yorum

Yorumlar

atik transfer istasyonu! ~ 2 yıl önce
Takip edin 3ay sonra bu park kagit toplayicilarin mekani olur..adini da "atik transfer istasyonu"koyarlar.ornek mi ornek çok anittepe,maltepe,bahcelievler deki parklar ve de en onemlisi anitpark...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Süpersiniz ~ 2 yıl önce
Harika, mükemmel :) Bunun havacılığa katkısı muazzam olur. Düşünenleri tebrik ederim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İstanbul ~ 2 yıl önce
Neden istanbula böyle bir yapı kurulmuyor :(

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hezarfen ~ 2 yıl önce
Şehrin dışında ama Hezarfen'de top model firmasının pisti var.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000