30 Eylül 2013, Pazartesi 17:37:03

VE İLK TESLİMAT YAPILDI

30 Eylül’de 700’den fazla kişi Airbus Military’nin Seville, İspanya’da yer alan Son Montaj Merkezi’nde ilk yeni nesil nakliye uçağı A400M’in Fransız Hava Kuvvetleri’ne teslim töreninde hazır bulundu.
  • Proje 37 uçakla başladı, 10'a düştü. Almanlar 70 istedi, 40'lara düştü. Gözden kaçanlar vardır ama matematiğe göre çoğu şey hesaplanmış. Pervane-jet kıyaslaması yapana:Uçak 37000' de M.72 yapıyor, aynı ağırlıktaki iki motor jetin yarısını yakıyor. Dünyada ilk defa 10000 beygir turboprop yaptırdı adamlar, haberiniz olsun. Bu uçağı en geç 2020 den sonra sivil havacılıkta da göreceğiz, buraya yazmış olayım.
  • 10 az değilmi? Bildiğim kadarı ile yorulan C-160'ların yerlerine geçecek olan uçaklar bunlar. Sayısı artar inşallah.
  • 21.yy'da hala pervaneli uçak üretmek ölü çocuk doğurmakdır gerçekten. jet çağı başlayalı 100 sene olacak ucuz olsun diye pervaneli uçakmı yapılır, vantilatör gibi. airbus'un çöküşü olacak bu tayyere.
  • para çok bizde 10 tane sipariş hey maşşşallah

Törene Avusturya Prensi, Fransız Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, İspanya Savunma Bakanı Pedro Morenes, Türkiye Milli Savunma Bakanı Yardımcısı Hasan Kemal Yardımcı ve ortak ülke temsilcilerinin yanı sıra EADS CEO’su Tom Enders, Airbus Military CEO’su Domingo Urena-Raso ve 300’den fazla Airbus ve Airbus Military çalışanı katıldı.  

Fransa’nın toplam 50 siparişinden ilki olan uçak Orleans-Bricy Hava Üssü’nde konuşlanacak ve askeri ve insani yardım görevlerinde kullanılmadan önce ilk olarak eğitim için kullanılacak.

A400M için toplam 174 sipariş bulunuyor. Türkiye’nin ise A400M için 10 siparişi bulunuyor.

VE İLK TESLİMAT YAPILDI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

Khn ~ 5 yıl önce
Proje 37 uçakla başladı, 10'a düştü. Almanlar 70 istedi, 40'lara düştü. Gözden kaçanlar vardır ama matematiğe göre çoğu şey hesaplanmış. Pervane-jet kıyaslaması yapana:Uçak 37000' de M.72 yapıyor, aynı ağırlıktaki iki motor jetin yarısını yakıyor. Dünyada ilk defa 10000 beygir turboprop yaptırdı adamlar, haberiniz olsun. Bu uçağı en geç 2020 den sonra sivil havacılıkta da göreceğiz, buraya yazmış olayım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Volvo ~ 5 yıl önce
10 az değilmi? Bildiğim kadarı ile yorulan C-160'ların yerlerine geçecek olan uçaklar bunlar. Sayısı artar inşallah.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yanlışç ~ 5 yıl önce
21.yy'da hala pervaneli uçak üretmek ölü çocuk doğurmakdır gerçekten. jet çağı başlayalı 100 sene olacak ucuz olsun diye pervaneli uçakmı yapılır, vantilatör gibi. airbus'un çöküşü olacak bu tayyere.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
GK ~ 5 yıl önce
Jet motoru yüksek ısı çıkışından dolayı böyle hantal bir uçakta iki kat fazla füze savunması konusunda dezavantajlıdır. Ayrıca bu "pevaneliler" toprağa buza iniş yapabirken jet motorlu uçaklar bu işmkansızdır.
yanlis'a ~ 5 yıl önce
cok acemice yorum yapiyorsunuz sizin sadece pervanesini gordugun ucagin motorunun ozelliklerini vakit bulursan okuyun. google --> turboprop 176 adet siparisi var siz olu cocuk diyorsunuz komik gercekten...
mehmet ~ 5 yıl önce
Turboprop motorların sizin deyişinizle "pervaneli" motorların jet motorlara göre avantajlı olduğu yerler vardır. Askeri uçak olduğunu düşünürsek savaş ortamında daha kısa pistlere inip kalkabilirler bu da size stratejik olarak üstünlük sağlar. Bence siz pistonlu motorlar ile turboprop motorları karıstırdınız.
para ~ 5 yıl önce
para çok bizde 10 tane sipariş hey maşşşallah

Yanıtla

Kalan karakter 1000
? ~ 5 yıl önce
ARKADASIM, ULKENIN ASKERI GEREKSINIMLERI BU YONDE OLDUGU ICIN BU SAYIDA SIPARIS VERILMIS OLAMAZ MI SENCE? 50 TANE ALIP DA YERDE MI YATIRILSIN UCAKLAR? BU UCAGIN KAPASITESI HAKKINDA BILGINIZ VAR MI?

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000