27 Nisan 2016, Çarşamba 10:20:14

Van'da İnsansız Hava Aracı uçurmak yasaklandı

Van il merkezinde, insansız hava araçlarının uçuşu yasaklandı. Konu ili ilgili olarak Van Valiliği'nden yazılı açıklama yapıldı.
  • Shgm yede iş çıktı işleri güçleri drone ler oldu sözde is yapıyorlar. Türkiyede hiç bir iş yapmayan tek kurum havacilik la alakası yok şirketleri denetleyecek düzeyde adamları bile olmadığından şirketlere kendilerini denetleme yetkisi veriyor böyle birşey sadece türkiyede olur heralde
  • Bu habere yapılan iki yorumun suç unsuru taşıdığını düşünüyorum. İlgililer hakkında gerekli tahkikatın başlatılması gerekmektedir.
  • karara uymuyorum saygı da duymuyorum
  • Sayın adana valimizdende aynısını istiyorum barajda ucurup incirliğe tehlike olusturanlar gordum

Konu ili ilgili olarak Van Valiliği'nden yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün insansız hava araçları sistemleri talimatı gereğince, sivil insansız hava araçları (İHA veya Drone) ve motorlu çok hafif hava araçlarının valilik ve kaymakamlık binaları, askerî bölge, bina, tesisler ve lojmanlar, adliye binaları ve lojmanları, emniyet bina, tesis ve lojmanları, hava limanı ve çevresi, kamu kurum ve kuruluşlarına ait bina, tesis ve lojmanlar üzerinde kullanılması yasaklanmıştır.

İlimizin terörle mücadele açısından taşıdığı hassasiyet gereği sivil insansız hava araçları (İHA veya Drone) ve motorlu çok hafif hava araçları ile uçuş yapılmasının, tehlikeli madde taşınmasının, fotoğraf ve film çekilmesinin uygun olmadığı, sivil uçuşların yanı sıra il sınırları içerisinde alçak irtifada uçuş yapan çok sayıda helikopter trafiğinin bulunduğu, kuralların ihlali halinde ve bu araçların radarda da görülmeme ihtimali karşısında telafisi olmayan durumların vuku bulabileceği değerlendirildiğinden, Van ili sınırları hava sahasının tamamı, 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 66. Maddesi gereğince; sivil insansız hava araçları (İHA veya Drone) ve motorlu çok hafif hava araçları uçuşuna yasaklı bölge ilan edilmiştir. Her türlü sivil insansız hava araçları (İHA veya Drone) ve motorlu çok hafif hava araçları ile izin alınmadan gerçekleştirilen uçuşların kolluk birimlerince tespiti halinde bu durum tutanağa bağlanacak ve mezkûr mevzuat çerçevesinde ilgili kişiler cezalandırılacaktır."

Van'da İnsansız Hava Aracı uçurmak yasaklandı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

Shgm ~ 2 yıl önce
Shgm yede iş çıktı işleri güçleri drone ler oldu sözde is yapıyorlar. Türkiyede hiç bir iş yapmayan tek kurum havacilik la alakası yok şirketleri denetleyecek düzeyde adamları bile olmadığından şirketlere kendilerini denetleme yetkisi veriyor böyle birşey sadece türkiyede olur heralde

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Merhaba ~ 2 yıl önce
Bu habere yapılan iki yorumun suç unsuru taşıdığını düşünüyorum. İlgililer hakkında gerekli tahkikatın başlatılması gerekmektedir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bas git ~ 2 yıl önce
karara uymuyorum saygı da duymuyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Adana ~ 2 yıl önce
Sayın adana valimizdende aynısını istiyorum barajda ucurup incirliğe tehlike olusturanlar gordum

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000