30 Ekim 2017, Pazartesi 15:01:47

Vali Yavuz'dan Ordu-Giresun Havalimanı açıklaması

Ordu Valisi Seddar Yavuz, DVOR cihazı hakkında çeşitli mecralarda yer alan iddialar hakkında açıklamada bulundu.
  • Valla bu siyasi havalimanı haberlerinden bıktık. Belli ki adam olmuyor. Belli ki uçak yok. Belli ki siyasi. Daha ne uğraşıyorsunuz. Baştan buraya havalimanı olamayacağı söylenmedi mi size ? Eee siz de korkup biz yaparız dediniz paraları sokağa attınız. Yazıktır günahtır. Bunların hesabını bu dünyada vermezseniz öbür dünyada vereceksiniz. Size hakkını helal edecek adam bulamayacaksınız
  • Tahminim bu kış da Ordu uçakları çoğunluğu Samsun'a olmak üzere Samsun ve Trabzon'a inecek.
  • "olumsuz hava koşullarında havalimanının etrafındaki arazi koşullarını gösteren DVOR" Vali bey konuyu havacilik haber sitesinden mi ogrendi acaba?
  • VOR sadeve istasyona radyel bilgisi veren ver chartlarda yaklaşması olan fakat herhangi bir vertical(dikey ) referans vermeyen bir sistemdir.DVOR da VOR’a ek olarak D(DME) mesafe bilgisi veren bir sistemdir. VOR yaklaşması non-precision(hassas olmayan) yaklaşmadır ve minimumları daha yüksektir.İLS ise precision(hassas )yaklaşmadır ve minimumu daha düşüktür.bu da demek oluyor ki bulut alt tavanının yerden yüksekliği mesela 300ft olan bi durumda İLS ile inebilirken VOR ile inilemez. Fakat OGU DA Kİ DURUM DAHA DA İLGİNÇ. Sabiha Gökçen’de yer artı 213ft olan minimum OGU’da yer artı 675 ft dir. Alet aynı alet ama...

Ordu Valisi Seddar Yavuz, Türkiye’nin deniz üzerine inşa edilen ilk ve tek havalimanı olma özelliğini taşıyan Ordu-Giresun Havalimanına olumsuz hava koşullarında çevredeki arazi koşullarını gösteren DVOR cihazının daha önce başka havaalanlarında kullanıldığı iddialarının eksik bilgiden kaynaklandığını söyledi.

Vali Seddar Yavuz, Ordu-Giresun Havalimanında bulutlu hava, görüşün kısıtlı olduğu sisli, yağmurlu ve karlı havalarda güvenli yaklaşma ile iniş imkanı sağlayan ILS (Aletli İniş Sistemi) ile pilotların, olumsuz hava koşullarında havalimanının etrafındaki arazi koşullarını gösteren DVOR cihazının bulunduğunu belirtti. Buna rağmen havanın kapalı ve sisli olduğu günlerde sefer iptalleri yaşanmasının kurulan DVOR cihazı ile ilgili olmadığını belirten Vali Yavuz, bu cihazın ‘ikinci el’ olduğu iddialarının doğru olmadığını söyledi.

Vali Yavuz, “Ordu-Giresun Havalimanına kurulan DVOR cihazı ihale yoluyla alınmıştır. Kullanılmış bir cihaz değildir. Cihazın yapılan testleri olumlu geçmiştir. Cihaz şu anda devrededir. Uçakların sisteme entegre olabilmesi için 2 aylık bir süreye ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak, DVOR cihazı olsa bile, tüm havalimanlarında görüş mesafesi 100 metrenin altına düştüğünde, uçuşlar gerçekleştirilemiyor. Bu sadece Ordu-Giresun Havalimanına ilişkin bir sorun değildir. Uluslararası uçuş kuralları her yerde geçerlidir” dedi.

Vali Yavuz'dan Ordu-Giresun Havalimanı açıklaması

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

Yeter ~ 9 ay önce
Valla bu siyasi havalimanı haberlerinden bıktık. Belli ki adam olmuyor. Belli ki uçak yok. Belli ki siyasi. Daha ne uğraşıyorsunuz. Baştan buraya havalimanı olamayacağı söylenmedi mi size ? Eee siz de korkup biz yaparız dediniz paraları sokağa attınız. Yazıktır günahtır. Bunların hesabını bu dünyada vermezseniz öbür dünyada vereceksiniz. Size hakkını helal edecek adam bulamayacaksınız

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Terme ~ 9 ay önce
Tahminim bu kış da Ordu uçakları çoğunluğu Samsun'a olmak üzere Samsun ve Trabzon'a inecek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bu nedir yahu? ~ 9 ay önce
"olumsuz hava koşullarında havalimanının etrafındaki arazi koşullarını gösteren DVOR" Vali bey konuyu havacilik haber sitesinden mi ogrendi acaba?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cehalet ~ 9 ay önce
VOR sadeve istasyona radyel bilgisi veren ver chartlarda yaklaşması olan fakat herhangi bir vertical(dikey ) referans vermeyen bir sistemdir.DVOR da VOR’a ek olarak D(DME) mesafe bilgisi veren bir sistemdir. VOR yaklaşması non-precision(hassas olmayan) yaklaşmadır ve minimumları daha yüksektir.İLS ise precision(hassas )yaklaşmadır ve minimumu daha düşüktür.bu da demek oluyor ki bulut alt tavanının yerden yüksekliği mesela 300ft olan bi durumda İLS ile inebilirken VOR ile inilemez. Fakat OGU DA Kİ DURUM DAHA DA İLGİNÇ. Sabiha Gökçen’de yer artı 213ft olan minimum OGU’da yer artı 675 ft dir. Alet aynı alet ama...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
DVOR ~ 9 ay önce
DVOR Doppler VOR anlamındadır. Baştaki D DME anlamında değildir. DVOR VOR'a göre daha hassas ve daha pahalıdır. VOR'da sapma 4 dereceye kadar olabilirken DVOR'da ancak 1 dereceye kadar olabilir.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000