29 Eylül 2011, Perşembe 07:40:48

UZAKTAN UÇAĞI YÖNETECEK...

Amerikan havacılık Devi Boeing ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), küçük bir insansız hava aracının, yaklaşık 5 bin kilometre uzaklıktan kontrol edilebilmesini sağlayan askeri iPhone uygulaması geliştirdi...
  • iyi niyetli olaylarda hayat ve uçağı kurtarmaya yönelik olursa muhteşem buluş ama kötü niyetlilerin eline geçerse tek kelime ile EYVAH.
Amerikan havacılık Devi Boeing ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), küçük bir insansız hava aracının, yaklaşık 5 bin kilometre uzaklıktan kontrol edilebilmesini sağlayan askeri iPhone uygulaması geliştirdi. ABD'nin Seattle kentindeki Boeing binasında çalışan bir mühendis, elindeki iPhone'un ekranını kullanarak 4 bin 800 kilometre uzaklıktaki Massachusetts Cambridge'de yer alan MIT kampüsünde minyatür insansız hava aracını uçurmayı başardı.

Ekrandaki haritaya ve diğer tuşlara dokunan mühendis, hava aracının kalkışını, istikametini ve yüksekliğini ayarlayabiliyor. Boeing yetkilileri, bu tür akıllı telefon uygulamalarının, askerlerin yaklaşmasının tehlikeli olduğu uzak bölgelerdeki operasyonlarda, insansız hava araçlarının etkili olarak kullanılabilmesine olanak sağlayacağını bildirdi. Boeing'e göre, Amerikalı bilişim devi Apple'ın iPhone ve iPad ürünleri, bir askerin ihtiyacı olabilecek bütün durumlarda işe yarıyor.

İngilizce'den yerel dillere çeviri programları, pusulalar ve keskin nişancılar için mermi yörünge tayin edicileri içeren teknoloji harikaları, yakın gelecekte operasyona çıkan askerlerin vazgeçilmezi haline gelecek. iPhone kullanan bir asker, bomba imha edici robotları uzaktan kullanabilecek ve insansız casus uçaklardan gönderilen fotoğrafları anında görebilecek. Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon'un, bütün akıllı telefon türlerini savaş bölgelerinde test ettiği belirtiliyor.
UZAKTAN UÇAĞI YÖNETECEK...

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 7 yıl önce
iyi niyetli olaylarda hayat ve uçağı kurtarmaya yönelik olursa muhteşem buluş ama kötü niyetlilerin eline geçerse tek kelime ile EYVAH.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000